رویـدادهـا

عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس

عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس

با دیگران به اشتراک بگذارید

 

شرکت‌ها و گرو‌ه‌های فعال در حوزه فناوری و نوآوری می‌توانند برای عضویت در پارک فناوری پردیس اقدام کنند. 

 

انواع عضویت

عضویت در بخش اراضی، خود به 2 بخش تقسیم می­‌شود:

در این حالت، به شركت فناور و دانش‌بنیان واجد شرایط، قطعه زمینی واگذار می‌شود تا ضمن طراحی ساختمان، نسبت به احداث و بهره‌برداری از آن و استقرار در پارک اقدام نماید.
شركت‌های فناور و دانش‌بنیان‌هایی که سابقه نسبتاً طولانی فعالیت اقتصادی در حوزه تكنولوژی‌های برتر داشته و دارای آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌های تخصصی و كادر متخصص مناسب بوده و امكان توسعه فعالیت و اشتغال را تا میزان خوبی دارا هستند، واجد شرایط عمومی این بخش شناخته می­‌شوند. متراژ اراضی قابل واگذاری، حداقل 500 و حداكثر 5000 متر مربع است.
با توجه به نیاز برخی از متقاضیان به واحدهای تكمیل شده و آماده به فروش، با مشاركت بخش خصوصی، تعدادی آپارتمان مستقل آماده به فروش ایجاد شده و قابل واگذاری است.
  شركت‎های دانش‌بنیانی كه علاوه بر توان فنی و تكنولوژیک و كادر تخصصی مناسب، توان مالی خرید یک واحد مستقل را دارا باشند، واجد شرایط عمومی این بخش شناخته می‌شوند.
متراژ قابل واگذاری در این بخش بر اساس فضاهای ساخته شده و موجود متغیر است.

شركت‌های دانش‌بنیانی كه فعالیت اقتصادی را شروع نموده اما حجم فعالیت و توان مالی محدود داشته و نیازی به ساختمان یا آپارتمان مستقل نداشته باشند و امكان پرداخت هزینه اجاره را دارا هستند، می‌توانند در این مركز مستقر شوند. فضاهای استیجاری پارک، شامل ساختمان دولتی (مركز فناوری سراج) و یا قسمتی از فضای شركت‌های بخش اراضی است. در ساختمان مركز فناوری سراج، متراژ واحدها  بین 50 تا 120 مترمربع، مدت استقرار حداکثر 3 سال و سرانه نفرات به ازای هر 10 متر مربع یک نفر است.

فارغ‌التحصیلان و كارآفرینانی كه دارای ایده فناورانه مشخص هستند و از سرمایه و تجربه كم در زمینه فعالیت‌های اقتصادی برخوردارند و نیاز به پشتیبانی و حمایت دارند، می توانند در این مرکز مستقر شوند.
برای كسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه ثبت‌ نام یا سایت اینترنتی مرکز رشد فناوری نخبگان (وابسته به پارک فناوری پردیس)‌ مراجعه شود.

شعب پارک فناوری پردیس در قالب کارخانه‌های نوآوری در سطح شهر تهران در حال فعالیت می‌باشند. استارتاپ‌هایی که در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکارشان هستند و نیاز به فضایی نوآورانه، هم افزا، پویا و با دسترسی عالی به خطوط حمل و نقل عمومی دارند می‌توانند در کارخانه‌های نوآوری استقرار یابند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به سایت اینترنتی کارخانه نوآوری آزادی و کارخانه نوآوری های‌وی (شعب پارک فناوری پردیس) مراجعه نمایید.

این پایگاه همواره به‌ عنوان یکی از برترین پایگاه‌های همکار در طرح همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور شناخته شده است.

از شروع طرح (سال 1394) تاکنون بیش از 300 تقاضای همکاری در این قالب به این پایگاه ارجاع داده شده که از این تعداد، 40 همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در قالب‌های زیر صورت پذیرفته است:

حمایت از فعالیت فناورانه

این حمایت مربوط به تاسیس شرکت نوپا، فعالیت SME، تاسیس شتابدهنده، خدمات فناورانه و یا استقرار در یکی از شعب پارک فناوری پردیس می‌باشد. حمایت 300 میلیون تومانی (بلاعوض) این بخش به افراد زیر تعلق می‌گیرد:

  1. دانش‌آموختگان دوره كارشناسی ارشد و دكتری دارای حداقل دو سال سابقه فعالیت در شركت‌های فناور خارج از كشور با سمت كارشناس، مشاور، محقق بخش تحقیق و توسعه (D&R ) یا مدیر در یكی از مؤسسات یا شركت‌های شاخص علمی، فناوری، پژوهشی و صنعتی خارج از كشور و افرادی كه دارای تجربه راه اندازی كسب و كار هستند؛
  2. دانش‌آموختگان دوره دكتری یكی از دانشگاه‌ها یا موسسات تحقیقاتی برتر با رتبه 1 تا 300 بر اساس نظام ارزیابی؛

حمایت از اشتغال در شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس

دانش‌آموختگان دوره كارشناسی ارشد و دكتری در صورت كسب حداقل 200 امتیاز بر اساس جدول ارزیابی مندرج در آیین‌نامه 
گزینش نهایی از بین داوطلبان حائز شرایط با توجه به پیشینه و توانایی‌های علمی و فناورانه توسط مركز و پایگاه میزبان انجام می‌شود.
حمایت در نظر گرفته شده شامل موارد ذیل می‌باشد:
مدت زمان استفاده از این حمایت حداكثر 12 ماه می‌باشد.
حمایت به صورت ماهانه به مبلغ 6/000/000 تومان برای اشتغال در شركت‌های فناور یا اشتغال در مراكز نوآوری
و شتابدهنده به عنوان مربی و مشاور اختصاص می‌یابد.

حمایت از برگزاری سخنرانی و کارگاه‌های تخصصی

متخصصان ایرانی خارج از کشور برای استفاده از حمایت برگزاری سخنرانی و کارگاه‌های تخصصی می‌بایست یکی از شرایط مندرج در آیین‌نامه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور را دارا باشند.

لازم به ذکر است پرداخت کمک هزینه سفر متقاضی طبق جدول مندرج در آیین‌نامه مذکور صورت می‌پذیرد. همچنین امکان برگزاری سخنرانی به‌صورت آنلاین نیز وجود دارد.

 

 

برای مشاهده شرایط و ضوابط ذکر شده در متن کلیک کنید.

 

برای مشاهده چارت فرایند نحوه پذیرش متقاضیان کلیک کنید.

 

برای مشاهده مشاهده صفحه ثبت‌نام و اطلاعات مربوطه کلیک کنید.

 

همچنین علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با آقای اصلانی با شماره 76250250 داخلی 2131 تماس حاصل نمایند.

 فرآیند عضویت

متقاضیان پذیرش در پارک، می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی خدمات الکترونیکی پارک فناوری پردیس به این آدرس  مراجعه کرده و تقاضای خود را ثبت کنند. سپس برای ارسال و تکمیل مدارک مورد نیاز نیز اقدام نمایند. در ادامه، ارزیابی فنی و مالی متقاضیان استقرار در پارک انجام خواهد شد. در مرحله آخر نیز فرآیند انعقاد قرارداد واگذاری اراضی و استیجاری به شرکت‌های تایید شده، انجام خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و پیگیری درخواست‌های ارسالی، می‌توانند با شماره تلفن 76250250 (شماره‌های داخلی 2208 و 2213) تماس حاصل نمایند.

 

 ضوابط استقرار

واحدهای فناور پس از استقرار پرسنل در ساختمان یا واحد استیجاری شركت واقع در پارک، می‌بایست موضوع را كتباً به اطلاع اداره کل جذب و پذیرش واحدهای فناور برسانند. پس از بررسی و تایید استقرار توسط اداره مذکور ، یک بازدید توسط اداره کل نظارت و ارزیابی واحدهای فناور با همراهی برخی از معاونان و مدیران پارک از شركت صورت خواهد گرفت.
ضمناً درصورتیكه واحدهای فناور قصد برگزاری مراسم افتتاحیه داشته باشند می توانند از سالن كنفرانس ستاد پارک به منظور برگزاری مراسم به صورت رایگان بهره‌مند شوند.
این مزایا بر مبنای آیین نامه اجرایی ماده 47 قانون برنامه چهارم توسعه كشور و قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان بوده و به شرح زیر می باشد:
  • معافیت مالیات بر عملكرد سالیانه (اظهارنامه)
  • معافیت مالیات بر قرارداد
  • معافیت حقوق پرسنل مستقر در پارک
  • معافیت از پرداخت هر گونه عوارض معمول كشور
  • مبادلات مالی با خارج
  • قوانین كار
 
بهره­‌مندی از معافیت‌­های مالیاتی، صرفا مختص واحد فناور مستقر در پارک می­‌باشد. منظور از استقرار، احراز شرایط زیر به صورت همزمان از سوی واحد فناور است:
1) به پایان رساندن تمام یا بخشی از ساختمان توسط شركت (بهره‌­برداری از بخشی از ساختمان به معنای تكمیل نمای ساختمان،‌ اجرای محوطه كاری و اتمام یک یا چند طبقه از ساختمان است.) واحدهای استیجاری یا تملک اداری و مرکز رشدی از این بند مستثنی هستند.
2) استقرار پرسنل تحقیقاتی واحد فناور در ساختمان (یک نفر به ازای هر 30 متر مربع از زیربنا، در بخش اراضی و تملک اداری؛ و حداقل 3 نفر در بخش استیجاری) و شروع به كار آن‌ها در راستای فعالیت اصلی واحد فناور.
3) تغییر آدرس ثبتی شركت به آدرس شركت در پارک (این موضوع با نامه‌نگاری مدیریت امور واحدهای فناور با اداره ثبت شركت‌های پردیس انجام می‌شود) و ارسال كپی آگهی روزنامه رسمی مبنی بر تغییر آدرس واحد فناور برای  دریافت مجوز فناوری از پارک لازم می‌باشد. 
4) تغییر شعب بیمه و مالیات واحد فناور به ادارات منطقه (اداره مالیات بومهن و سازمان تأمین اجتماعی شعبه رودهن) و ارائه مستندات آن.
5) انعقاد قرارداد با پرسنل در قالب قرارداد تعیین شده توسط پارک (چگونگی انعقاد این قرارداد طی آیین‌نامه­‌هایی برای اطلاع واحدهای فناور مستقر تدوین شده است.(پس از انعقاد قرارداد با پرسنل، می­‌بایست یک نسخه از آن (ممهور به مهر شركت)به كارشناس ارزیابی و نظارت مدیریت امور واحدهای فناور پارک تحویل گردد.)
توضیح: سایر جزئیات استفاده از مزایای قانونی و فرآیندهای مربوطه، در قالب آیین‌نامه جامع برخورداری از مزایای قانونی پارک فناوری پردیس تدوین شده است.
پس از انجام مراحل فوق و استقرار كامل شركت، پارک نسبت به صدور مجوز فناوری با توجه به موضوع فعالیت شركت اقدام می‌نماید. لازم به توضیح است، این مجوز، پیش‌نیاز استفاده از كلیه مزایای قانونی پارک می‌­باشد.
همچنین تاریخ اعتبار این مجوز حداكثر مدت یكسال است و در اول آبان ماه هر سال در صورت تأیید عملكرد واحد فناور توسط پارک، تمدید می‌شود. تمدید مجوز منوط به تكمیل و ارسال فرم‌های ارزیابی عملكرد سالیانه واحدهای فناور مستقر در پارک می‌باشد.

به منظور رفاه حال واحدهای فناور مستقر در پارک، اطلاعات واحدهای ارائه‌دهنده خدمات عمومی و تخصصی  پارک به همراه مكان استقرار و شماره تماس، به صورت جامع در قالب كاتالوگ خدمات عمومی و تخصصی پارک گردآوری شده و به‌صورت فصلی به روز‌‌‌‌رسانی می­ شود.

 

ضوابط قراردادی

پس از تأیید عضویت متقاضیان، قرارداد واگذاری زمین یا قرارداد اجاره با آنان منعقد می‌­شود. در این قراردادها، ضوابطی درج شده كه تكالیفی را برای اعضای پارک فراهم می‌آورد. برخی از این ضوابط به شرح زیر هستند.

1) اراضی قابل واگذاری، صرفاً با هدف ایجاد و راه‌اندازی واحد تحقیقات و فناوری به واحدهای فناور، واگذار خواهد گردید و كاربری آن غیرقابل تغییر می‌‎باشد، لذا واحدهای فناور متعهد و ملتزم می‌باشند كه از زمین مورد واگذاری و بنای احداثی در آن مغایر با اهداف مزبور استفاده‌ای به عمل نیاورند.

2) واحدهای فناور متعهد هستند كه در احداث بنا، ضوابط و مقررات احداث بنا صادره از سوی ادارات و سازمان‌های ذیربط و ضوابط و مقررات و دستورالعمل‌های اعلامی از سوی پارک و همچنین طرح جامع پارک را دقیقاً و اكیداً رعایت نمایند.

3) واحدهای فناور متعهد می‌باشند كه احداث بنا را طبق نقشه‌های تأیید شده كمیته معماری پارک انجام داده و در طول اجرای پروژه، مشاور فاز 3 بر حسن اجرای آن نظارت داشته و گزارشات مشاور فاز 3 خود را به صورت منظم و ماهیانه به پارک ارسال نماید.

4) اخذ پروانه ساختمان و حق انشعاب آب، برق، گاز و تلفن جهت زمین و واحد تحقیقاتی و پرداخت كلیه هزینه‌های مربوطه بر عهده و هزینه واحدهای فناور است و پارک فقط نسبت به صدور معرفی‌نامه‌ها به ادارات ذیربط اقدام خواهد نمود.

5) آماده‌سازی زمین در حد ایجاد تأسیسات زیربنایی شامل شبكه دسترسی معابر، ایجاد شبكه‌های آبرسانی، فاضلاب عمومی، انتقال برق و خطوط تلفن در معابر عمومی پارک و محدود به درب اصلی ورودی هر واحد به عهده و هزینه پارک است.

6) چگونگی مشاركت مالكین واحدها و نمایندگان آن‌ها در اداره پارک، دستورالعمل پرداخت هزینه‌های مربوط به نگهداری و سایر موارد از قبیل فضای سبز، آسفالت، تأسیسات، آب و فاضلاب و مرمت و ارتقاء سطح خدمات و نوسازی آن‎ها و امثال آن بر عهده كلیه مالكین واحدها به صورت مشترک خواهد بود كه تعیین سهم هر یک متناسب با میزان بهره‌مندی هر واحد بر اساس دستورالعمل پرداخت شارژ در پارک انجام خواهد شد.

7) به منظور دریافت سند رسمی، واحدهای فناور مكلف هستند پس از اتمام عملیات ساختمانی و اخذ گواهی پایان كار، گواهی مذكور را به پارک ارائه نموده و در ساختمان خود (طبق برنامه اولیه ارائه شده) استقرار یابد. پارک پس از بررسی‌های لازم ، روز، ساعت و دفترخانه اسناد رسمی را تعیین و به اطلاع واحدهای فناور می‌رساند.

8) در صورتی كه واحدهای فناور از تصرف زمین منصرف شوند یا در طول مدت قرارداد تقاضای اقاله قرارداد را نماید و یا بنا به تشخیص پارک از مفاد این قرارداد تخلف نماید، پارک فقط نسبت به استرداد وجوه دریافتی پس از كسر بدهی‌ها و هزینه‌های مربوط اقدام نموده و درصورت ایجاد اعیانی در زمین مورد واگذاری توسط واحدهای فناور، بهای آن توسط كارشناس رسمی دادگستری (منتخب پارک) تعیین و پس از واگذاری زمین و مستحدثات توسط پارک به متقاضی جایگزین، در وجه واحدهای فناور كارسازی خواهد شد.

1) مورد اجاره صرفاً جهت استفاده مستاجر برای استقرار «دفتر تحقیقات و فناوری» به مستاجر اجاره داده شده و مستاجر تحت هیچ عنوانی حق تغییر نوع استفاده و كاربری از مورد اجاره را ندارد.

2) مستاجر حق انتقال و واگذاری مورد اجاره را تحت هیچ شرایطی به غیر ندارد.

3) پرداخت كلیه مبالغ مربوط به هزینه‌­های مصرف آب، برق، تلفن، دفع فاضلاب و سایر هزینه­‌های اختصاصی و عمومی در بهره‌­برداری­‌های مشاعی از مورد اجاره، برعهده و هزینه مستاجر است و مستاجر مكلف است اصل قبوض پرداخت شده و یا صورت‌حساب‌های صادره از سوی موجر را پرداخت نماید.

4) پرداخت كلیه مبالغ مربوط به هزینه‌های نگهداری مورد اجاره (شارژ ماهیانه) و هزینه تنظیفات و خدمات شهری، بر اساس اعلام نماینده موجر و همچنین هزینه­‌های مربوط به ارائه سایر خدمات عمومی و پشتیبانی كه میزان مبالغ آن از طریق نماینده موجر به مستاجر ابلاغ می‌­شود، بر عهده مستاجر است.

5) انجام كلیه تعمیرات جزئی مورد اجاره با اطلاع و موافقت قبلی و كتبی موجر و پرداخت هزینه‌های آن بر عهده مستاجر است.

6) مستاجر متعهد و مكلف است در انقضاء مدت اجاره یا در صورت فسخ این قرارداد از سوی موجر، مورد اجاره را تخلیه نموده و به همان صورت و شكل و وضعیتی كه تحویل گرفته است عیناً به موجر تحویل دهد.

7) انجام تعمیرات كلی و اساسی در دفتر و ساختمان، من‌جمله تعمیر خرابی دستگاه‌­ها و لوله‌های تاسیسات و آبرسانی كه ناشی از قصور و سهل‌انگاری مستاجر در نگهداری و مراقبت از آنها نباشد بر عهده و هزینه موجر می‌باشد.

8) موجر حسب مورد، امكان استفاده و بهره‌برداری مستاجر از برخی خدمات عمومی و تخصصی موجود در پارک، من‌جمله استفاده از سالن كنفرانس، آزمایشگاه‌ها، سامانه رایانه و اینترنت، اتاق برگزاری جلسات و همچنین برخی خدمات اداری و مشاوره­ای در زمینه بیمه و بازاریابی، سرمایهگذاری، ثبت اختراعات، حضور در سمینارها و كلاس­‌های آموزشی را در قبال دریافت هزینه‌­های مربوطه مطابق تعرفه­‌های معین فراهم می‌نماید.

9) فعالیت مستاجر به صورت دوره‌ه­ای (هر 4 ماه یکبار) توسط پارک ارزیابی  می‌گردد. ارزیابی بر اساس ضوابط پارک بوده و ملاک ادامه حضور شرکت در مرکز می‌باشد. شرکت‌های که در انتهای یکسال حضور، امتیاز پایین‌تر از متوسط را کسب نمایند امکان تمدید حضور در مرکز را نخواهند داشت.

10) ساعت کار ساختمان مرکز از ساعت 7 صبح الی 19 عصر می‌باشد ولی واحدهای فناور برای حضور پرسنل خود در ساعات بیرون از این محدوده می‌توانند با هماهنگی قبلی اقدام نمایند.

11) واحدهای فناور ملزم به رعایت سرانه نفرات به ازای هر 10 متر مربع 1 نفر هستند.

12) واحد فناور مستاجر می‌بایست از هرگونه فعالیت همراه با آلودگی‌­های صوتی، زیست محیطی و شهری اجتناب نمایند.

13) واحدهای فناور ملزم به استفاده از مبلمان متناسب با فضای تحقیقاتی و اداری ساختمان میباشند و مبله نمودن و پارتیشن بندی داخلی واحدها باید به گونه‌ای باشد که خسارتی به دیوارهای مشترک، پنجره‌ها، دیوارهای شیشه­‌ای، کفپوش، سقف و غیره وارد نیاید.

14) نظافت فضاهای اختصاصی هر شرکت (سرویس بهداشتی، آشپزخانه، فضای اداری و شیشه‌های داخلی) به عهده مستاجر است.

ضوابط طراحی و احداث ساختمان واحدهای فناور در پارک فناوری پردیس به شرح ذیل می‌باشد:

توجه: در تمام متن، منظور از واحدهای فناور، شركت‌های دانش‌بنیان یا فناور عضو پارک فناوری پردیس هستند.

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir