رویـدادهـا

مرکز شتابدهی نوآوری

مرکز شتابدهی نوآوری

با دیگران به اشتراک بگذارید

 

برای مشاهده سایت مرکز شتابدهی نوآوری کلیک کنید.

 

معرفی

مرکز شتابدهی نوآوری به پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۳ برای حمایت از کارآفرینی مبتنی بر نوآوری فعالیت خود را توسط پارک فناوری پردیس آغاز کرد. ترویج فرهنگ کارآفرینی از یک سو و حمایت از سازوکارهایی که به ایجاد یا توسعه استارت‌­آپ‌­های پایدار و موفق بینجامد از سوی دیگر، دو هدف اصلی مرکز شتابدهی نوآوری می‌باشد. این مرکز، کمک به برگزاری رویدادهای کارآفرینی را در راستای ترویج فرهنگ کارآفرینی و کمک به شتابدهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی را در راستای ایجاد استارتاپهای پایدار در دستور کار خود دارد.

 

 رویداد کارآفرینی یک گردهمایی کوتاه‌مدت از چند ساعت تا چند روزه است که شرکت‌کنندگان مفاهیم کارآفرینی را آموزش می‌بینند. این رویدادها می‌توانند رویدادهایی برای انتقال تجربه باشند، یا شبکه‌سازی با دیگر فعالان حوزه یا حتی یک رویداد چند روزه که به صورت عملی بر روی ایده مشخصی تمرین راه‌اندازی کسب‎وکار می‌کنند. برخی از رویدادها بر روی حل مسئله مشخصی در یک حوزه صنعتی تمرکز دارند و برخی نیز موضوعات یک حوزه را بررسی می‌کنند. همه موارد فوق رویدادهای کارآفرینی هستند.

در مرکز شتابدهی از برگزاری رویدادهای کارآفرینی به عنوان یک ابزار مناسب در توسعه فرهنگ کارآفرینی و کار و تلاش بین دانشجویان و جوانان حمایت می‌گردد. رویدادهایی که در آنها مهارت‌های کارآفرینی مانند اید‌ه‌­پروری، کارگروهی، شبکه‌سازی و... آموزش داده می‌­شود. در این رویدادها، انتقال مهارت‌ها و آموزش‌ها بهتر صورت می­‌گیرد تا به امروز از برگزاری بیش از ۵۰۰ رویداد کارآفرینی در سرتاسر کشور توسط این مرکز حمایت به عمل آمده است. برگزاری این رویدادها در 29 استان، 21 پارک فناوری و 56 دانشگاه، با حضور بیش از 1100 مربی و سخنران و توسط بیش از 100 برگزار کننده محقق شده و بیش از 30000  نفر در آنها حضور داشته‌اند.

مدل‌های برگزاری رویدادهایی که از جانب مرکز مورد حمایت مادی و معنوی قرار گرفته‌اند به این شرح است:

  • آموزشی-ترویجی
  • آموزشی-تجربی
  • انتقال تجربه
  • عرضه ایده به سرمایه‌گذار
  • حل مسئله
  • مسابقه‌ای
  • مدرسه کارآفرینی
  • شبکه‌سازی
  • تور استارتاپی

امروزه با رشد و توسعه چشمگیر کسب‌و‌کارهای نوآورانه لزوم ایجاد زیرساخت‌های حمایتی و تخصصی بیش از پیش حس می‌گردد. شتابدهنده‌ها عملا با ایجاد فضای کاری مناسب و تخصصی و مشاوره‌ها و منتورینگ حرفه‌ای به رشد استارتاپ‌ها کمک به‌سزایی می‌کنند و در نهایت در سود آنها شریک می‌شوند.

به بیان ساده، این شتابدهنده‌ها با ارائه خدمات تخصصی و مشاوره‌های ارزنده خود، از اتلاف زمان و هزینه تیم‌های نوپا جلوگیری نموده و به آنها کمک می‌کنند تا در مدت زمان بسیار کمتر از حد معمول، رشد کرده و وارد بازار شوند.

از ابتدای ایجاد مرکز شتابدهی نوآوری، یکی از اهداف این مرکز ایجاد سازو‌کاری به منظور ایجاد و توسعه استارت­‌آپ‌­های پایدار، بوده است.  نتایج حاصل از مطالعه و مشورت با شرکت‌­های مجرب در این زمینه نشان داده است که دو مکانیزمی که در دنیا اجرا و منتج به نتایج خوبی شده‌اند، فضاهای کار اشتراکی و شتابدهنده­‌ها هستند. این مکانیزم‌ها این فرصت را فراهم می‌آورند که شرکت‌های نوپا با مهارت‌های کسب و کار آشنا شوند و ابزارها و شرایط لازم برای موفقیت آنها فراهم گردد. از ابتدای آغاز به کار مرکز تاکنون، بیش از 70 شتابدهنده با محوریت بخش خصوصی و کمک‌های مادی و معنوی این مرکز راه‌اندازی شده‌اند.

از ابتدای فعالیت مرکز تاکنون بیش از 2500 تیم در فرآیندهای پیش شتابدهی شتابدهنده‌های عضو وارد شده و از این تعداد بالغ بر 700 تیم وارد دوره شتابدهی شده‌اند. استارتاپهای موفق خارج شده از شتابدهنده‌های عضو نیز به عددی بالغ بر 400 رسیده است. هزینه‌های انجام شده توسط شتابدهنده‌های عضو برای فعالیت‌های شتابدهی نیز به عددی بالغ بر 200 میلیارد تومان رسیده است که یک چهارم این مبلغ، حمایت انجام شده تاکنون توسط دولت در سرفصل‌های تسهیلات و بلاعوض می‌باشد.

مرکز شتابدهی نوآوری تمام تلاش خود را به عنوان حلقه واسط بخش خصوصی و دولت جهت تسهیل و آماده‌سازی فضای کسب‌وکار انجام می‌دهد و همیشه آغوش خود را برای استفاده از نظرات فعالان کارآفرینی باز نگه می‌دارد.

این فضاها که رسالت اصلی آن‌ها ایجاد زیرساخت‌های مناسب فیزیکی برای استارتاپ‌ها، افراد و فریلنسرها می‌باشد، یکی از نقش‌های مهم در فانل کارآفرینی را بازی می کنند.

مدیران این فضاها با کم کردن دغدغه‌های روزمره این قشر و همچنین جذاب نمودن فضا به کسب و کار ایشان رونق داده و از محل اجاره میزهای اشتراکی درآمد دارند. اما نوآوری در مدیریت این فضاها به این سمت رفته که ایشان بتوانند با وجهه و ظرفیتهای خوبی که ایجاد می‌کنند توانایی مذاکره با صنایع و بنگاه‌های بزرگ را داشته و بتوانند برای تیم‌های مستقر در آن فضا پروژه‌های خوبی را شکار کنند.

یکی از مهمترین ارکان این مجموعه‌‎ها فریلنسرها یا آزادکارها بوده که هم به بیرون از مجموعه سرویس‌دهی می‌کنند و هم به تیم‌ها و استارتاپ ها کمک می‌کنند.

از مهمترین خروجی این فضاها، تیم ها و استارتاپ‌هایی هستند که به عنوان ورودی برای شتابدهنده‌ها محسوب می‌گردند. از سال گذشته تاکنون، 15 فضای کار اشتراکی با محوریت بخش خصوصی به عضویت مرکز درآمده اند.

تاکنون بالغ بر 17000 متر مربع فضای کاری در فضاهای کاری اشتراکی تجهیز و قابل بهره‌برداری شده است که ظرفیت حضور 3000 را برای فعالیت فراهم نموده است.

تاییدیه مرکز شتابدهی و عضویت در آن علاوه بر کمک به دانش‌بنیان شدن این مجموعه‌ها، حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی و پارک را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir