رویـدادهـا

شبکه فن‌بازار ملی ايران

با دیگران به اشتراک بگذارید

 

شبکه فن بازار ملی ایران

 

برای مشاهده سایت شبکه فن‌بازار ملی ایران کلیک کنید.



مقدمه

شبکه فن‌بازار ملی ایران براساس نقشه جامع علمی کشور (اقدام ملی (8) از راهبرد کلان (3)) که در آن به ایجاد و توسعه فن‌بازارها تاکید شده است و نیز ابلاغیه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز ابلاغیه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این وظیفه توسعه بازار فناوری کشور را عهده‌دار است. شبکه فن‌بازار ملی ایران نیز پس از  آیین‌نامه ایجاد شبکه به تایید و امضای معاون اول محترم رییس جمهور رسیده است نسبت ایجاد دفاتر فن‌بازارهای منطقه‌ای و تخصصی اقدام کرده است.

وظیفه اصلی شبکه فن‌بازار ملی ایران به عنوان یکی از مجموعه‌های اقماری پارک فناوری پردیس، کمک به رونق مبادلات فناورانه و انتقال تکنولوژی در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور است. این مبادلات در حوزه‌های بازاریابی و فروش محصولات دانش‌بنیان و فناورانه، سرمایه‌گذاری بر روی اختراعات، استارت‌آپ‌ها و طرح‌های فناورانه، رفع نیاز فناورانه صنایع با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناورانه و نیز تبادل دانش‌ فنی است.

یکی از اقدامات شبکه فن‌بازار ملی ایران توسعه دفاتر در استان‌های کشور و شبکه‌سازی در نقاط مختلف کشور می‌شود. در همین راستا به استناد آیین‌نامه تاسیس و راهبری شبکه فن‌بازار ملی ایران (مصوب هیات امنای پارک فناوری پردیس)، شبکه فن‌بازار ملی ایران در تمامی استان‌های کشور و حوزه‌های (الف) نقشه جامع علمی کشور موظف به ایجاد دفتر فن‌بازار منطقه‌ای و تخصصی است. این دفاتر پایگاهی برای ارتباط عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری در حوزه‌های مذکور برای استفاده از ظرفیت کشور در راستای توسعه مبادلات فناوری‌َشان می‌باشد.

هر دفتر فن‌بازار دارای یک متولی است. این متولی یک نهاد حاکمیتی مرتبط با حوزه علم و فناوری می‌ّباشد که وظیفه همکاری با شبکه فن‌بازار ملی ایران برای توسعه بازار فناوری در استان و یا حوزه تخصصی را می‌ّباشد. هر دفتر فن‌بازار دارای حداقل یک کارگزار تجارت فناوری (بروکر) برای اجرای برنامه‌های توسعه بازار فناوری می‌ّباشد.

تمام اقدامات اجرایی به منظور همرسانی عرضه و تقاضای فناوری توسط شرکت‌های خصوصی دارای صلاحیت از سوی شبکه فن‌بازار ملی ایران انجام می‌شود. این شرکت‌های کارگزاری در استان‌های مختلف مستقر هستند. کارگزاران تجارت فناوری به نوعی واسط نوآوری بین عرضه کننده و متقاضی هستند. این کارگزاران زبان فناوری را به زبان تجارت و بازار و بالعکس برای عرضه کننده و متقاضی ترجمه کرده و فراتر از یک مشاور تا حصول مبادله نهایی در کنار طرفین قرار می­گیرند.

فهرست بروکرهای مورد تایید شبکه فن‌بازار ملی ایران در سامانه این شبکه به آدرس techmart.ir موجود می‌ّباشد.

شبکه فن‌بازار ملی ایران دارای بانک جامعی از اطلاعات فناورانه کشور شامل شرکت‌های دانش­بنیان و فناور، محصولات دانش‌بنیان و فناورانه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تقاضاهای فناوری می‌ّباشد. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند و به ارائه دستاوردها و نیازهای فناورانه خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است این سامانه دارای زیرسامانه‌هایی برای هر فن‌بازار منطقه‌ای و یا تخصصی است که تمام اطلاعات آن افراز جغرافیایی یا آن حوزه تخصصی در آن زیر سامانه موجود است. آدرس سامانه شبکه فن‌بازار ملی ایران techmart.ir می‌باشد.

در کشور عمدتا شاهد نیازهایی در خصوص تامین مواد اولیه، فناوری­ها یا تجهیزات صنعتی هستیم که راه حل و یا تامین کننده آن نیز در کشور موجود می‌باشد. در همین راستا علاوه بر دیگر خدمات فن‌بازار، این شبکه سازوکاری ساده را از طریق اعلام نیاز تامین مواد اولیه از طریق روبات‌های شبکه‌های اجتماعی «بله» و «تلگرام» ایجاد کرده است. به نوعی که با تکمیل یک فرم ساده در آنها، اعلام نیاز به دست شبکه بروکری کشور رسانده شده و بروکرهای این شبکه نسبت به تامین مواد اولیه و یا نیاز فناورانه اقدام خواهند کرد.

آدرس روبات‌ها به شرح زیر می‌باشد:

Https://Ble.ir/techmart_bot

https://telegram.me/techmart_bot

فن‌بازار ملی ایران در راستای تسهیل و تسریع همرسانی عرضه و تقاضا در زیست بوم نوآوری و فناوری کشور، رویدادهای تجاری متنوعی را طراحی و اجرا کرده است. این رویدادها توسط کارگزاران مورد تایید شبکه فن‌بازار ملی ایران در 4 حوزه به شرح زیر برگزار می‌شود:

  • فستیوال­‌های نوآوری‌­ها و اختراعات (عرضه نوآوری‌ها به صنایع و سرمایه‌گذاران)
  • نشست‌های بهره‌­برداری از توان داخلی (عرضه محصولات به مشتریان دولتی وصنایع بزرگ)
  • رویدادهای استارت‌آپ دمو (ارائه استارت­آپ­ها به سرمایه گذاران)
  • رویدادهای ریورس‌پیچ  (اغلام نیاز صنایع به فناوران، استارت‌آپ‌­ها و شرکت­‌های دانش‌­بنیان)

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir