رویـدادهـا

زيرساخت‌های پارک فناوری پردیس

با دیگران به اشتراک بگذارید

پارک فناوری پردیس

 

پارک فناوری پردیس در راستای فراهم آوردن تمامی موارد مورد نیاز شرکت‌ها برای انجام هر چه بهتر فعالیت‌های خود و همچنین در راستای تحقق ایجاد شهری پویا اقدام به فراهم کردن زیرساخت‌های لازم و ضروری برای این مجموعه کرده که در ادامه قابل مطالعه است.

 

تونل تاسيسات پارک فناوری پرديس به‌عنوان اولين بنای احداث شده در مجموعه پارک، به‌طول 3000 متر يكی از خاص‌ترين تونل‌های تاسيساتی به‌لحاظ عبور زيرزمينی كليه شبكه‌های تاسيساتی از قبيل: آب، برق، تلفن، گاز، اينترنت و فاضلاب در كشور می‌‎باشد این تونل با توجه به وسعت آن و گستردگی تاسيسات در زيرساخت‌های مجموعه، همچنين بهره‌برداری از علم روز در زمينه كنترل شبكه‌های تاسيساتی به صورت خودكار، كاهش هزينه‌های انرژی و حفاظت فنی، سيستم مديريت هوشمند (BMS) اولين تونل تاسيسات مشترک آدم‌رو در كشور محسوب می شود.

 تونل تاسیسات یا به‌عبارت دیگر تونل انرژی مجهز به سامانه‌ها و حسگرهای اعلام نشتی، مونیتورینگ و حفاظت در برابر خوردگی می‌باشد که در زمان بروز حوادثی از قبیل نشت گاز، آتش‌سوزی، زلزله و غیره از آن حفاظت می‌کند.

اين شبكه از 2 خط 750 متری لوله اصلی به‌انضمام حدود 2300 متر لوله‌كشی فرعی تشکیل شده است. كه انشعاب هر مشترک را در محدوده زمين تفکیکی آن به حالت انتظار تامين می‌كند. اين انشعاب پس از خريد اشتراک از شركت آب و فاضلاب، از حالت انتظار خارج شده و به بهره‌برداری می‌رسد. شبكه مذكور از جنس آهنی گالوانيزه بوده و به صورت فيتينگ اجرا شده است.

 اين شبكه وظیفه آبرسانی به فضاهای سبز عمومی و بركه‌های آب فضای سبز ميانی پارک را به عهده دارد. شبكه مذكور از جنس پلی اتيلن و به صورت جوشی و فيتينگ اجرا شده است.

 پارک فناوری پردیس از وجود 2 حلقه چاه آب با ظرفيت آبدهی مناسب بهره می‌برد. كه در فاز1/ نوآوری و فاز2/ دانش راه‌اندازی شده‌اند. از ظرفيت اين چاه‌ها برای تامين آب مورد نياز فضاهای سبز عمومی، پشتيبانی از شبكه آب شهری در مواقع كمبود يا قطع آب شهری و نیز امور ساخت و ساز بهره‌برداری می‌شود.

شبكه فاضلاب پارک فناوری پردیس ترکیبی از دو شبكه، يكی شبكه داخلی فاضلاب شهری و ديگری شبكه خط انتقال است.

شبكه فاضلاب شهری از 750 متر لوله‌كشی اصلی به‌انضمام حدود 2300 متر لوله‌كشی فرعی تشکیل می‌شود. اين شبكه امکان جمع‌آوری و انتقال فاضلاب شركت‌های مستقر در هر يک از قطعات فاز اول را به خط انتقال فراهم می‌کند. 

 شبكه خط انتقال نیز به‌عنوان یکی از اجزای شبکه فاضلاب پارک فناوری پردیس، پساب‌های جمع‌آوری شده شبكه شهری را به خارج از پارک هدايت می كند.

شبكه‌های مذكور از جنس لوله‌های PVC بوده و به‌صورت بوش‌فيت اجرا شده‌اند.

 مركز مخابرات پارک فناوری پرديس از سال 1386 به‌منظور تامين 10000 خط تلفن تجهيز و راه‌اندازی گرديده است. کلیه سرویس‌های مخابراتی در بستر سیم مسی و کابل فیبرنوری مطابق ضوابط در این مراکز قابل واگذاری است. در ضمن این امکان فراهم شده است که در صورت درخواست شرکت‌های مستقر در پارک، ارتباط آن‌ها از طریق فیبر نوری مطابق با آیین‌نامه با یکدیگر برقرار گردد.

اطلاعات مربوط به چگونگی دریافت خدمات مخابراتی از اینجا اقدام کنید.

به‌منظور تامين برق مجموعه پارک فناوری پرديس، در سال 1383 قراردادی با شركت توزيع برق شمال شرق تهران به امضا رسید که طی آن ، شركت متعهد شد 6.14 مگاوات برق موردنياز مجموعه را تامين نمايد که این ظرفیت تا 8 مگاوات به‌واسطه احداث شبکه 20 کیلوولت توسط شرکت توزیع محقق شد.

اما پس از شروع عملیات ساخت و ساز در اراضی  فاز دوم و همچنین توسعه شرکت‌های مستقر در فاز یک پارک، نیاز به وجود ظرفیت بیشتر برق در پارک احساس شد. در همین راستا پارک با مجموعه شرکت برق منطقه‌ای تهران که متولی این بخش از سمت دولت است، وارد مذاکره گردید. در نهایت منتهی به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای شد که به موجب آن، قرارداد طرح افزایش ظرفیت برق پارک فناوری پردیس در سه فاز و سه پروژه، کلید خورد. پروژه اول آن مربوط به توسعه فیدر در پست 63/230/400 شهر جدید پردیس بود. پروژه دوم، خط انتقال 4 کیلومتری که باید از دل شهر عبور می‌کرد و به پارک می‌رسید. گام سوم هم احداث یک پست20/63 کیلو ولت در داخل پارک فناوری پردیس بود. در خصوص فاز سوم که احداث پست 20/63 است، با توجه به محدودیت‌های مالی که وجود داشت پارک را برآن داشت که در ابتدا یک پست سیار را به بهره‌برداری برساند و در اقدام بعدی و تامین مالی، احداث پست اصلی را در دستور کار قرار دهد. در حال حاضر هر سه پروژه خوشبختانه با برنامه زمانبندی فشرده به بهره‌برداری رسیده و نیاز برق شرکت‌ها تا سقف 20 مگاوات تامین شده است.

پیرو فاز سوم قرارداد فوق‌الذکر، در سال 1398 احداث پست دائم20/63 پارک و با تکنولوژیAIS در زمینی به وسعت 3000 مترمربع و با ظرفیت 2 ترانس 40 مگاولت آمپر با برآورد اولیه 400 میلیارد ریال ودر قالب یک قرارداد EPC به مناقصه گذاشته شد و پیمانکار آن انتخاب گردید. در حال حاضر عملیات اجرایی آن پس از نهایی شدن نقشه‌های پایه شروع شده است. اما با توجه به ظرفیت قابل توجهی که خط انتقال 63 پارک دارد، امکان افزایش ظرفیت مجدد برای پست نیز وجود خواهد داشت. همچنین امکان تامین نیاز برق فاز چهارم پارک در یک دهه آینده، با افزوده شدن یک ترانسفومانور 40 مگاولت آمپر وجود خواهد داشت. به عبارت دیگر پست دائم به گونه‌­ای طراحی شده است که در صورت نیاز، ظرفیت آن از 80 مگاولت آمپرفعلی به 120 مگاولت آمپر هم وجود دارد. موضوع مهم در کنار موضوعات فنی این پروژه نحوه تامین مالی آن است. این پروژه، اولین پروژه‌ پست 20/63 است که در قالب مشارکت بخش خصوصی و دولتی(public and private partnership ) احداث خواهد شد. اگر در روند تامین مالی این پروژه با مشکل روبه‌­رو نشویم مطابق زمان‌بندی در نظر گرفته شده انتظار داریم تا اواخر سال 1399 این پروژه به اتمام برسد.

فرم درخواست انشعاب جدید

فرم درخواست افزایش آمپراژ

فرم درخواست تغییر_تعرفه برق(از سایر مصارف به پژوهشی)

 

پارک علم و فناوری پردیس

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir