رویـدادهـا

درباره شهرستان پردیس

با دیگران به اشتراک بگذارید

شهر پردیس

شهر پردیس در شرق تهران مجموعه‌ای از صنعت، زندگی و نوآوری در کنار هم است. وجود شهرک‌های صنعتی کمرد و خرمدشت و همچنین فازهای مسکونی شهر پردیس در کنار پارک فناوری پردیس این مجموعه را ساخته است. این شهر با بیش از 4000 هکتار وسعت میزبان سکونت بیش از 200 هزار نفر بوده است و افق آن رسیدن به جمعیت 600 هزارنفری می‌باشد.

پردیس

مصوبه ایجاد شهر جدید پردیس در بهار سال 1368 توسط هیأت وزیران صادر و عملیات اجرایی شهر از سال 1372 آغاز گردید. بر اساس طرح جامع اولیه شهر حدود 800 هکتار از اراضی شهر کاربری تحقیقاتی و آموزشی داشته و عملاً این شهر یک شهر علمی و آموزشی تعریف‌شده است.

فعالیت‌های اقتصادی شهر جدید پردیس، براساس ایجاد مراکز تحقیقات برق، الکترونیک، مخابرات و علوم‌پزشکی پایه‌گذاری شده است و بر این اساس فاز شش شهر جدید پردیس در پایین‌دست جاده تهران-بومهن با وسعت حدود 400 هکتار به کاربری‌های تحقیقاتی، آموزشی، فناوری و موضوعات مرتبط اختصاص‌یافته است. پارک فناوری پردیس در همسایگی ایستگاه ماهواره بومهن شروع این بخش از شهر جدید پردیس می‌باشد.

هیأت وزیران در جلسه مورخه 1388/04/17 موافقت نمود که شهر جدید پردیس به اولین شهر تخصصی جمهوری اسلامی ایران با مأموریت علمی، فرهنگی و فناوری تبدیل شود. از اهداف ماموریت‌گرا نمودن این شهر می‌توان به ایجاد زیرساخت لازم برای رسیدن به اهداف و اسناد بالادستی همچون رتبه اول علمی در منطقه و تأمین بسته کاملی برای جذب و اشتغال نخبگان و متخصصان کشور اشاره نمود. برای رسیدن به این مهم، فعالیت‌های زیر پیش‌بینی‌شده بوده است.

 1. ایجاد مجتمع‌های تخصصی در داخل محدوده و حریم شهر جدید پردیس با رویکرد شهر تخصصی با مأموریت علم‌وفناوری؛
 2. مجتمع دانشگاهی نانو فناوری ایران؛
 3. انتقال کامل یکی از دانشگاه‌های فنی و مهندسی دولتی از شهر تهران به شهر جدید پردیس؛
 4. ارتقای استانداردها و زیرساخت‌های شهر جدید پردیس؛
  • تأمین برق پایدار و زیرساخت‌های شهر جدید پردیس؛
  • منطقه مسکونی ویژه متخصصین (30 هکتار)؛
  • تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید پردیس؛
  • تصفیه‌خانه آب شهر؛
  • خط متروی تهران-پردیس؛
  • تکمیل سایر پروژه‌های نیمه‌تمام (همچون دهکده سلامت پردیس)؛
 5. منطقه فناوری‌های پیشرفته تهران با تمرکز بر پارک فناوری پردیس؛
 6. شهرک صنعتی پردیس؛

شهر پردیس

 

دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس در سال 1385 تأسيس شد. این واحد دانشگاهی در بهمن‌ماه 1385 با 345 دانشجو در 6 رشته الکترونیک، مکانیک خودرو، معماری، حسابداری، کامپیوتر و تربیت بدنی در مقطع کاردانی در قطعه زمينی با مساحت 5400 متر مربع و بنایی با مساحت 1780 متر مربع در شهر جدید پردیس (کیلومتر 25 جاده آبعلی در شرق تهران) فعالیت خود را آغاز کرد. اکنون این دانشگاه با داشتن نزدیک به 5000 دانشجو،58 عضو هیأت‌علمی تمام‌وقت در رشته‌های دایر، و با تأسیس رشته عمران، شهرسازی، مهندسی الکترونیک، مهندسی تكنولوژی برق گرايش شبکه‌های انتقال و توزيع، مهندسی برق با گرايش قدرت، مهندسی تكنولوژی مکانیک خودرو، مهندسی کامپیوتر(نرم افزار و سخت افزار) فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

 

برای مشاهده سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس کلیک کنید.

  اين واحد دانشگاهی امروز با داشتن 20 هزار دانشجو ، 110 هزار مترمربع ساختمان ، فضای سبز تفريحی و ورزشی در 2 مجتمع به مساحت 45 هكتار و مزرعه‌ای آموزشی با مساحت 20 هكتار و 10 هكتار زمين مربوط به بيمارستان 96 تختخوابی يكی از مهمترين و بزرگترين واحدهای دانشگاهی منطقه 8 در شرق تهران می‌باشد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن هر ساله در رشته‌های کارشناسی ناپیوسته؛ مترجمی زبان، حسابداری، برق-قدرت، عمران، علمی كاربردی معماری، نرم‌افزار كامپيوتر و کارشناسی پیوسته؛ نرم‌افزار كامپيوتر، مكانيک، عمران، معماری، شهرسازی معماری، روانشناسی بالينی، روانشناسی عمومی، مترجمی زبان، حسابداری، سخت افزار كامپيوتر و معماری داخلی به پذیرش دانشجو می پردازد.

 

برای مشاهده سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن کلیک کنید.

 

این واحد آموزشی با 27 رشته در منطقه پردیس به فعالیت آموزشی می‌پردازد. رشته‌های آموزشی دانشگاه پیام‌نور پردیس شامل رشته‌های حسابداری، مديريت بازرگانی، مديريت جهانگردی، مديريت صنعتی، مديريت آموزشی، مشاوره و راهنمايی، روانشناسی، مهندسی فناوری اطلاعات، علوم كامپيوتر، مهندسی نرم‌افزار، رياضيات و كاربردها، زيست‌شناسی، الهيات فلسفه و كلام، زبان و ادبيات فارسی، ادبيات زبان انگليسی، كشاورزی محيط زيست، كشاورزی علوم دامی، كشاورزی مديريت آبادانی روستا، كشاورزی مهندسی آب و خاک، تاريخ، حقوق، فيزيک، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی گرايش روزنامه‌نگاری، علوم اجتماعی گرايش پژوهشگری، علوم اجتماعی گرايش روابط‌عمومی است.

 

برای مشاهده سایت دانشگاه پیام نور واحد پردیس کلیک کنید.

وجود مراكز صنعتی در محدوده شرق استان تهران، زمينه فعاليت مناسبی را برای توليد فراهم آورده است. هم اكنون تعدادی از شركت‌هايی كه پايه فعاليت آن‌ها را تحقيق و توسعه تشكيل می‌دهد، مراكز تحقيقاتی خود را در پارک فناوری پرديس مستقر نموده‌اند، ليكن توليد محصولات خود را در مناطق و شهرک‌های صنعتی اطراف كه فاصله نزديكی تا پارک دارند به انجام می‌رسانند.

  تعدادی از اين مراكز و شهرک‌ها بدين قرار می‌باشند:

 • منطقه صنعتی سياه‌سنگ
 • منطقه صنعتی كمرد
 • منطقه صنعتی خرمدشت
 • شهرک صنعتی دماوند
 • شهرک صنعتی فیروزکوه

 برای متخصصين و پرسنل شاغل در پارک فناوری پرديس، گزينه‌های متعددی جهت اقامت در مناطق و نواحی مسكونی اطراف پارک وجود دارد. سه شهر پرديس، بومهن و رودهن با فاصله بسيار اندک نسبت به پارک و دارا بودن امكانات مناسب اقامتی و شرايط آب‌و‌هوايی مناسب، در حال حاضر هم پذيرای بخشی از اين جمعيت هستند. وجود شهر جديد پرديس به عنوان يكی از مراكز اصلی ايجاد مسكن مهر و ساخت و تحويل تعداد زيادی از اين واحدها در سال‎های 91 و 92 به متقاضيان، زمينه تامين مسكن ارزان را برای بخشی از اين جمعيت فراهم آورده است.از سوی ديگر وجود دو جاده دسترسی مناسب به تهران و فاصله 17 كيلومتری پارک تا ابتدای شهر تهران، اقامت در شرق و شمال شرق شهر تهران را به عنوان گزينه مناسب ديگری برای شاغلين در پارک مطرح نموده است.

با توجه به فاصله جغرافیایی کوتاه بین مناطق شهری شهرستان پردیس امکانات خدماتی مطلوبی در این منطقه تجمیع شده است. صرف‌نظر از سایر مراکز خدماتی این شهرستان، شهر پردیس از خدمات مراکز زیر بهره می برد؛

1- اداری:12 مرکز اداری به‌علاوه ادارت تعاون و صنعت، معدن و تجارت که به تازگی ایجاد شده‌اند.

2- خدمات حوزه سلامت: یک بیمارستان تخصصی، مرکز بهداشتی و درمانی، سه درمانگاه خصوصی و یک مرکز اورژانس

3- خدمات بانکی و اعتباری: شعب پنج بانک دولتی و دو موسسه مالی وبانک خصوصی

4-خدمات مراکز مذهبی، فرهنگی و هنری: پنج مسجد، دو مرکز فرهنگی و کتابخانه و یک نگارخانه

5- مراکز خرید: 17 مرکز خرید و مجتمع تجاری

6- مراکز ورزشی و تفریحی: 5 مرکز

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت شهر جدید پردیس مراجعه فرمائید.

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir