رویـدادهـا

جایزه مصطفی(ص)

با دیگران به اشتراک بگذارید 

برای مشاهده سایت جایزه مصطفی (ص) کلیک کنید.

 

معرفی

در راستای تجلیل از دانشمندان برجسته و زمینه‌سازی همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان، جایزه مصطفی(ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال 1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

جایزه مصطفی(ص)  توسط پارک فناوری پردیس با محوریت شناسایی و معرفی برترین‌های علم و فناوری جهان اسلام، با هدف افزایش سطح همکاری و هم‌افزایی، زمینه‌‌‌‌سازی برای رشد و شکوفایی تمدن نوین اسلامی، ایجاد فضای همکاری و تعامل بین متخصصان و دانشمندان بنیانگذاری شد. همچنین معرفی جایزه به‌عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی و برتری علمی در سطح جهان را دنبال می‌نماید. این جایزه حوزه‌های علم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علم‌و‌فناوری زیستی و پزشکی، علم‌و‌فناوری نانو و کلیه زمینه‌های علم و فناوری را پوشش می‌دهد.

جایزه مصطفی(ص) در سال 1395 و در پانزدهمین مجمع عمومی کمیته علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی (کامستک) نیز مورد تقدیر وزاری علوم کشورهای اسلامی قرار گرفت. نشریه علمی ساینس نیز از این جایزه به عنوان نوبل اسلامی یاد نموده است.

 

اختتامیه سومین دوره جایزه مصطفی

آئین اختتامیه جایزه مصطفی (ص)

 

حوزه‌های علمی و فناوری جايزه مصطفی(ص)

 

  • علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • علم و فناوری زیستی و پزشکی
  • علم و فناوری نانو
  • کلیه زمینه‌های علم و فناوری
  • مراحل انتخاب و ارزیابی

 

اوگور شاهین

 «اوگور شاهین» دانشمند اهل ترکیه از برگزیدگان جایزه مصطفی(ص)

 

مراحل انتخاب و ارزیابی آثار

آثار برجسته معرفی شده به دبیرخانه جایزه در گروه‌های علمی تخصصی تأیید شده توسط کارگروه علمی، ارزیابی و داوری اولیه می‌شود و آثار دارای صلاحیت جهت انتخاب گزینه­‌های برتر در گروه‌های داوری نهایی با حضور دانشمندان برجسته بین‌المللی مورد بررسی قرار می­‌گیرند. سپس آثار برگزیده برای تصویب به شورای سیاست‌گذاری جایزه مصطفی(ص) معرفی و سپس اعلان عمومی صورت می‌گیرد.

آثار برگزیده ضمن این‌که می‌بایست نوآورانه، بدیع و دارای اصالت باشند می‌بایست از تاثیر قابل توجهی در رفاه، امنیت و سلامت بشریت در قالب کاربرد مشخص و نتایج ملموس برخوردار بوده و توسعه‌دهنده مرزهای دانش باشند. همچنین صاحب اثر می‌بایست دارای حسن شهرت علمی و عمومی باشد.

برگزیدگان در هر حوزه علاوه بر دریافت لوح و مدال جایزه، مبلغ 500 هزار دلار جایزه نقدی نیز دریافت می‌کنند که مبلغ آن از محل وقف و نذر علمی تامین می‌شود. این جایزه به آثاری تعلق ‌می‌گیرد که زمینه‌ساز بهبود زندگی بشر بوده است و دارای نوآوری‌های مشهود در مرزهای دانش و فناوری باشد.

 

اختتامیه سومین دوره جایزه مصطفی

«مهدی صفاری‌نیا» در آئین اختتامیه جایزه مصطفی(ص)

 

شاخص‌های انتخاب و ارزیابی آثار

دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) برای انتخاب برگزیدگان خود، موارد زیر را در نظر می‌گیرد.

نوآوری مشهود در روش علمی، پیشرو بودن اثر و نیز ماندگاری آن از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد توجه داوران هستند. همچنین اثر باید کاربردهای مشخصی داشته یا نتایج حاصل از آن به‌صورت محسوس در جهان علم تأثیر گذاشته باشد. شرکت‌کنندگان برای اثبات دارابودن ویژگی‌های مذکور باید دلایل کافی و مستندات قابل تشخیص ارائه کنند.

 اثر علمی مورد داوری باید به گسترده کردن مرزهای دانش در جهان کمک کرده و در سطح جهانی یا منطقه‌ای تأثیر علمی قابل‌ملاحظه‌ای بر جای گذاشته باشد. همچنین آثار باید یا در قالب یک تئوری علمی در رسانه‌های معتبر علمی منتشر شده یا قابلیت تبدیل به طرح‌های اقتصادی و تولید ثروت را داشته باشند. آثار علمی ارسالی باید بر فرهنگ، جامعه، سلامت، محیط‌زیست و رفاه عمومی تأثیر مشهودی داشته و در پاسخ‌گویی به نیازهای علمی یا حل مسائل اجتماعی ایفای نقش کرده باشند.

صاحب یا صاحبان اثر علمی نامزد دریافت جایزه مصطفی(ص) باید در زمینه تخصصی خود از حسن شهرت و سابقه علمی درخشانی برخوردار باشند. این سابقه از طریق داشتن آثار و مقالات منتشر شده در نشریات معتبر علمی یا نوآوری‌ها و اختراعات ثبت شده یا نقش داشتن در توسعه فناوری‌های جدید سنجیده خواهد شد. جامع‌نگری و روحیه نوآوری علمی از دیگر ویژگی‌های نامزدهای دریافت جایزه مصطفی(ص) است.

 

دوره‌های برگزار شده جایزه مصطفی(ص)

در اولین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) در سال 1394 از مفاخر علم و فناوری جهان اسلام؛ پروفسور عمر یاغی از کشور اردن در حوزه علم و فناوری نانو و پروفسور جکی‌یینگ از کشور سنگاپور در زمینه‌ی نانو زیستی با حضور بیش از 60 مهمان از 25 کشور جهان شامل دانشمندان، پژوهشگران و فرهیختگان تقدیر شد.

دومین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) در سال 1396 برگزار شد. در این مراسم از  دو دانشمند برگزیده از کشورهای ترکیه و ایران، آقایان پروفسور گلنبه و پروفسور شکراللهی در حوزه‌های «علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات» و همچنین «نظریه اطلاعات» با حضور بیش از 80 میهمان شامل دانشمندان، پژوهشگران، مدیران، فعالین حوزه‌های علم‌و‌فناوری و هیات‌هایی عالی‌رتبه از 23 کشور جهان از جمله کشورهای اسلامی و همچنین با حضور روسای سازمان‌های علمی‌و‌فناوری بین‌المللی شامل آکادمی علوم جهانی، آکادمی علوم جهان اسلام، بنیاد علمی اکو، بانک توسعه اسلامی و نیز مجامع علمی داخلی برگزار شد، تجلیلی شایسته به عمل آمد.

سومین هفته جایزه مصطفی(ص) با برگزاری سومین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) در تالار وحدت، با حضور بیش از 100 شخصیت برجسته علمی و مدیریتی جهان اسلام از 30 کشور خارجی از 17 الی 21 آبان­ماه 1398 در تهران برگزار شد.

در سومین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) دو دانشمند برجسته جهان اسلام به صورت مشترک جایزه مصطفی(ص) 2019 را در حوزه علم‌و‌فناوری زیستی و پزشکی دریافت کردند. دکتر اوگور شاهین از ترکیه و استاد پزشکی دانشگاه ماینز آلمان و دکتر علی خادم‌حسینی از ایران و عضو انجمن شیمی آمریکا و استاد رادیولوژی و مهندسی شیمی و مهندسی زیستی دانشگاه کالیفرنیا (UCLA) مفتخر به دریافت این جایزه شدند.

همچنین جایزه مصطفی(ص) 2019 در حوزه برگزیده مقیم کشورهای اسلامی به صورت مشترک به 3 دانشمند برجسته نیز اعطا شد. دکتر عمران اینان از ترکیه و عضو انجمن فیزیک آمریکا و رئیس دانشگاه کوک ترکیه، دکتر حسین بهاروند از ایران و استاد زیست­‌شناسی و فناوری سلول­‌های بنیادی پژوهشگاه رویان و دکتر محمد عبدالاحد از ایران و عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران حائز دریافت جایزه شدند.

 

فعالیت­‌های رسانه‌­ای جایزه مصطفی(ص)

فعالیت­‌های رسانه‌­ای جایزه مصطفی(ص) منجر به انعکاس 2212 محتوای رسانه‌ای در 188 شبکه تلویزیونی، رادیویی، روزنامه، خبرگزاری و سایت خبری از 19 کشور جهان شده است.

شبکه المیادین در گزارش تصویری به نقش جایزه مصطفی(ص) در هموار کردن ارتباط بین دانشمندان مسلمان اشاره می­‌کند و می­‌گوید: «این جایزه در نزدیک کردن کشورهای اسلامی در زمینه‌­های علمی نقش بسزایی دارد و ارتباط مستقیم بین دانشمندان را فراهم می کند.»

رسانه صهیونیستی تایمزآو اسرائیل  نیز می­‌گوید: «راه­‌اندازی جایزه مصطفی(ص) از سوی ایران در راستای دستیابی به هدفش برای تبدیل شدن به یک قدرت علمی منطقه‌­ای است.»

دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) به منظور تامین منابع مالی این حرکت جهانی و در جهت تحقق رسالتی که بر عهده دارد، با اتکا به سنت حسنه وقف، ابزارهای مناسبی را برای بهره‌مندی از منابع مردمی با شعار «هر مسلمان یک سهم برای توسعه علم‌و‌فناوری در جهان اسلام»، طراحی نموده که منجر به همراهی واقفین و خیرین در قالب جامعه خادم‌المصطفی(ص) به عنوان پیشگامان توسعه وقف علم‌وفناوری از 23 کشور شامل سنگاپور، عربستان، اردن، پاکستان، آلبانی، استرالیا، اندونزی، مالزی، کنیا، زیمبابوه، توگو، موریس، تانزانیا، غنا، نیجریه، کامبوج، عراق، فلسطین، ونزوئلا،کوبا، ترکیه و ایران شده است.

 

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir