رویـدادهـا

نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

اینوتکس

 

 

 

برای مشاهده سایت اینوتکس کلیک کنید.

 

معرفی

نمایشگاه‌هاى بین‌المللى با گرایشات علمی و فناوری پل ارتباطى بین بازرگانان، فناوران، صنعت‌گران و محققین کشورهاى گوناگون مى‌باشند که تنها براى نمایش کالاها و انجام مذاکرات تجارى پیرامون آنها برگزار نمى‌گردد، بلکه اطلاعات گوناگون در زمینه قیمت‌هاى رقابتى در سطح جهانی، آخرین استانداردهاى کیفی، آخرین پیشرفت‌هاى صنعتی، دستاوردهاى پژوهش علمى و ایده‌هاى اقتصادى - تکنولوژیکی نیز در خلال برگزارى نمایشگاه‌ها مورد تبادل قرار مى‌گیرند.

در همین راستا با همت پارک فناوری پردیس از سال 1390  نمایشگاه بین‌­المللی نوآوری و فناوری INOTEX با حضور شرکت‌های بین‌المللی و با اهداف زیر برگزار گردیده است:

  • سرمایه­‌گذاری: ارتباط سرمایه‌­گذاران داخلی و بین­‌المللی با شرکت‌­ها و استارتاپ‌­ها
  • مشارکت و همکاری: بین شرکت­‌های فناور و استارتاپ‌­های داخلی و بین­‌المللی
  • گفتگو و شبکه‌سازی: بین فعالان اکوسیستم نوآوری و فناوری   

پارک فناوری پردیس از طریق نمایشگاه INOTEX تلاش می‌کند که علاوه بر معرفی فناوری‌­های روز به صنایع بزرگ و متوسط، مشتریان محصولات فناورانه را به تولیدکنندگان آنها متصل کند و همچنین سرمایه‌گذاران را با فرصت­های سرمایه‌گذاری در طرح‌های فناورانه یا استارتاپ‌ها آشنا نماید.

همچنین به منظور دستیابی به این اهداف، رویدادها و بخش‌­های جانبی متعددی نیز در طول سال توسط دبیرخانه اینوتکس برگزار می­‌شود که از این بین می‌­توان به رویدادهای زیر اشاره کرد.

اینوتکس

اینوتکــس اکنــون بــه عنــوان یکــی از مهمتریــن رویدادهــای ســال در حــوزه نــوآوری و فنــاوری کشــور شــناخته می‌شـود و در طـول ایـن سال‌هــا مـورد اسـتقبال طیـف وسـیعی از مخاطبـان واقـع شـده اسـت. از سال 1400 ناحیه نوآوری پردیس، میزبان اینوتکس خواهد بود و این باعث می­‌شود تا رویداد اینوتکس هرسال تبدیل به یک رویداد فراموش‌نشدنی برای اکوسیستم نوآوری وفناوری کشور شود.

 

تاریخچه برگزاری نمایشگاه اینوتکس

در سال‌های اخير همواره اخبار مربوط به موفقيت‌های جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف علمی و فناوری در سطح بين‌المللی منتشر شده است و موقعيت استراتژيک ايران، جمعيت ۷۵ ميليون نفری و منابع انسانی مستعد، منابع و ذخاير خدادادی و... اين كشور را تبديل به يک فرصت ارزنده برای سرمايه‌گذاران و صاحبان تكنولوژی برای توسعه فعاليت‌های اقتصادی و تجاری آنها نموده است. اين ظرفيت‌ها فرصت مناسبی به منظور صادرات دانش و فناوری‌های داخلی به خارج از كشور و همچنين شناسايی توانمندی‌های ديگر كشورها در حوزه فناوری‌های نو و وارد كردن آن به داخل كشور فراهم شده است.

با توجه به فقدان نمايشگاهی بين‌المللی كه در برگيرنده تمامی حوزه‌های فناوری باشد، با حمايت معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری، مركز همكاری‌های فناوری و نوآوری و سفارت ج.ا.ايران در روسيه دو دوره نمايشگاه در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با همت پارک فناوری پرديس در كشور برگزار گرديد.

در نمایشگاه اینوتکس 2012 که با حضور بیش از 80 نفر از متخصصین روسی در قالب 52 شرکت فناور به مدت سه روز از اول تا سوم اسفندماه 1390 برگزار گردید، شرکت‌های روس آخرین دستاوردها و توانمندی‌های خود را در زمینه‌هایی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، انرژی و نفت و گاز و فناوری زیستی، هوافضا و ساخت تجهیزات به معرض نمایش گذاشتند. در فرآیند برگزاری این نمایشگاه بر گسترش و تعمیق مبانی همکاری و تعامل بین کشور ایران و روسیه به ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته، پارک‌های علم و فناوری ، شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید شد، که این امر منجر به شناسایی و معرفی طرح‌ها و دستاوردهای فناوری‌های نوین و ایجاد یک فضای مناسب برای تبادل دانش تکنولوژی گردید.

دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری‌های پیشرفته با تکیه بر تجربه برگزاری اولین دوره، با حضور 72 شرکت روسی، بلاروسی و اوکراینی طی 3 روز در محل مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری (سالن همایشهای حجاب) در تهران برگزار شد. همانند دوره اول نمایشگاه، هدف از این رویداد معرفی فناوری‌های خارجی موردنیاز کشورمان از طریق حضور صاحبین فناوری و شرکت‌های فناور خصوصی از خارج کشور بود.
در حاشیه این نمایشگاه، نشست تخصصي اکتشاف، استخراج و ذخيره‌سازي نفت با حضور هيات 16 نفره از کشور روسیه برگزار شد که طی آن نمایندگانی از شرکت ملی نفت ایران، شرکت‌های حفاری و اکتشاف، شرکت ملی گاز ایران و ... حضور داشتند. بخش خدمات تخصصی با 8 غرفه برای راهنمایی شرکت‌های خارجی و نیز ایجاد زمینه برای انتقال فناوری آن‌ها به کشور طراحی شده بود که خدماتی مانند ثبت شرکت‌ و امور تجاری در ایران ضمانت فناوری با کمک صندوق توسعه فناوری‌های نوین و مدیریت جلسات تخصصی با کمک شرکت فن بازار ملی ایران از جمله‌ آن‌ها بود.

پس از برگزاری 2 دوره موفق «نمایشگاه بین‌المللی فناوری‌های پیشرفته» در کشور که با حضور شرکت‌هایی از کشورهای روسیه، اوکراین و بلاروس برپا شد، دبیرخانه نمایشگاه بر آن شد تا درهای رویداد را به روی شرکت‌هایی از کشورهای دیگر نیز بگشاید و به این ترتیب سومین دوره نمایشگاه، نام خود را به «نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX)» تغییر داد.
در INOTEX 2014 تعداد 111 شرکت از 8 کشور مختلف از جمله میهن عزیزمان حضور داشتند و برای اولین بار، نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در سالن خلیج فارس برگزار شد. تغییر این رویکرد، باعث استقبال بسیار زیاد شرکت‌های ایرانی از نمایشگاه شد به‌نحوی که بسیاری از شرکت‌های متقاضی حضور به دلیل کمبود فضا از حضور بازماندند.

چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2015) از تاریخ 20 تا 23 خردادماه 1394 طی 4 روز در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه 118 شرکت از 16 کشور حضور یافتند و 25 سند همکاری و قرارداد نیز بین شرکت‌ها در نمایشگاه امضا شد.
در این نمایشگاه برای استفاده از نظرات اساتید برجسته خارجی و داخلی درخصوص موضوعات روز مدیریت نوآوری و فناوری، نشستی با عنوان نشست شبکه‌سازی نوآوری برگزار شد که طی سال‌های آتی، ادوار بعدی آن نیز همزمان با نمایشگاه برگزار شد. هدفگذاری اصلی این نمایشگاه، مواجهه و تعامل بین شرکت‌های فناور ایرانی و خارجی به منظور تبادل فناوری و انتقال تکنولوژی بود.

نمایشگاه پنجم که INOTEX 2016 بود، طی 4 روز در روزهای ابتدایی خردادماه 95 در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. این نمایشگاه میزبان 174 شرکت فناور از 15 کشور مختلف بود و دومین نشست شبکه‌سازی نوآوری و رویداد سیلیکون ایران نیز در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد.
در این نمایشگاه بیش از 150 جلسه مذاکره B2B میان شرکت‌های فناور برگزار شد که نتیجه آن انعقاد 66 سند همکاری و تفاهم‌نامه میان شرکت‌های ایرانی و خارجی بود. همچنین 3 نشست تناظریابی میان شرکت‌ها در 3 حوزه «نفت و گاز و انرژی»، «تجهیزات پزشکی» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات» برگزار شد که با استقبال مناسب شرکت‌های حاضر در نمایشگاه روبرو بود.

ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2017) از تاریخ 2 تا 5 خردادماه 1396 در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه 226 غرفه و استندآپ کانتر از 10 کشور مختلف در قالب شرکت‌های فناور، مخترعین، استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌ها و پارک‌های فناوری حضور داشتند و رویدادهایی همچون استارتاپ دمو، فستیوال اختراعات حوزه تجهیزات پزشکی، نوآوردگاه، سومین نشست شبکه‌سازی نوآوری و ... در آن برگزار شد. در اینوتکس 2017، برای اولین بار بود که اجزای دیگری از اکوسیستم نوآوری و فناوری (به غیر از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان) در نمایشگاه حضور داشتند و تجربه موفق آن دوره، پایه‌گذار حضور همه اجزای اکوسیستم نوآوری و فناوری در ادوار بعدی بود.

در سال «حمایت از کالای ایرانی» در جهت ظرفیت‌سازی برای تولید دانش و محصول ایرانی و نیز تجاری‌سازی آنها هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2018) طی روزهای 14 الی 16 تیر ماه 97، در مجتمع نمایشگاهی گفتگو برگزار شد. هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه، حمایت از محصولات و خدمات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها بود که توسط پارک فناوری پردیس و با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و سازمان فناوری اطلاعات‌وارتباطات شهرداری تهران برگزار شد. در طول مدت برگزاری نمایشگاه، بیش از 6000 نفر بازدیدکننده، با متوسط سنی 29.1 سال از نمایشگاه بازدید کردند که طبق آمار، 83 درصد از این افراد برای بار اول با این نمایشگاه آشنا شده بودند. همچنین بیش از 97 درصد از بازدیدکنندگان را افراد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر تشکیل می‌دادند، که این نشان از مقبولیت روبه رشد این نمایشگاه برای افراد تحصیلکرده جامعه و فعالان زیست بوم نوآوری کشور دارد.

در آغازین ماه‌های گام دوم انقلاب اسلامی و در سالی که به نام رونق تولید مزین است، به جهت ظرفیت‌سازی برای تولید دانش و محصول ایرانی و تجاری‌سازی آن‌ها؛ هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2019) با شعار «اکوسیستم نوآوری و فناوری زیر یک سقف» توسط پارک فناوری پردیس و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت، کمیسیون اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد (ESCAP) و صندوق نوآوری و شکوفایی طی روز های 8 الی 11 خردادماه 1398 و همزمان با اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و در سالن های 40 و 44 برگزار شد. اینوتکس 2019 در فضایی بالغ بر 9000 متر مربع، میزبان 12 گروه مختلف از بازیگران کلیدی اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور در غالب بیش از 400 مشارکت‌کننده (غرفه‌دار) بوده است که طی مدت نمایشگاه، بیش از 17000 نفر بازدید کننده در آن حضور داشته‌اند.

نهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری با شعار «اکوسیستم نوآوری زیر یک سقف» و با هدف تسهیل برقراری ارتباط میان بازیگران مختلف حوزه فناوری و نوآوری برگزار می‌شود. افراد و فعالان اکوسسیتم نوآوری اعم از استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌ها، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، شرکت‌های بزرگ و نهادهای دولتی و حاکمیتی با حضور در این نمایشگاه به ارائه توانمندی‌های خود و شبکه‌سازی با دیگر فعالان می‌پردازند.اینوتکس 2020 در شرایطی به صورت آنلاین برگزار شد که گمان می‌رفت شیوع ویروس کرونا مانع از برگزاری این نمایشگاه شود. این نمایشگاه در سال‌های پیش به صورت حضوری برگزار می‌شد و با تدبیر دبیرخانه و همکاران نمایشگاه، از ظرفیت‌های فضای مجازی برای برگزاری آنلاین آن بهره برده شد.
شروع اینوتکس با استقبال 10 هزار نفری مخاطبان از افتتاحیه نمایشگاه همراه بود و این استقبال در طول زمان برگزاری نمایشگاه هم ادامه داشت، چنانکه در روز پایانی نمایشگاه، بیش از 13 هزار نفر به صورت آنلاین فینال بخش رقابت‌های استارتاپی اینوتکس (اینوتکس بتل) را مشاهده کردند.
تمامی بخش‌های جانبی با استفاده از بستر آنلاین نمایشگاه اینوتکس برگزار شدند و استفاده از ابزارهای برخط سبب استقبال بیشتر از برنامه‌های اینوتکس شد. برگزاری آنلاین نمایشگاه سبب شد تا افراد از نقاط مختلف کشور به محتوای اینوتکس دسترسی داشته باشند و بتوانند در این بستر با فعالان حوزه نوآوری و کارآفرینی ارتباط برقرار کنند. بسترهای آنلاین تهیه شده برای نمایشگاه اینوتکس پس از نمایشگاه نیز قابل بهره‌برداری خواهد بود و دبیرخانه نمایشگاه در حال برنامه‌ریزی برای استمرار استفاده از این بستر است.
در نهمین دوره از اینوتکس بیش از 150 جلسه مشاوره و منتورشیپ در پاویون منتورشیپ برنامه‌ریزی و برگزار شد. در بخش کافه سرمایه بیش از 350 جلسه میان سرمایه‌گذاران و استارتاپ‌ها برگزار شد و با توجه به استقبال به‌عمل آمده امکان ثبت‌نام و تشکیل جلسات پس از زمان رسمی نمایشگاه هم فراهم شد. بخش کوآپ نمایشگاه نیز با هدف برقراری تعامل میان استارتاپ‌ها و شرکت‌های بزرگ فعالیت داشت که در این بخش نیز 30 جلسه برگزار گردید. در بخش اینوجوان که هر سال از بخش‌های پرمخاطب نمایشگاه بوده است، 7 ساعت محتوای آموزشی برای نوجوانان ارائه شد که بیش از 100 هزار دقیقه بازدید از آن صورت گرفته است. همچنین در بخش استیج که از روز اول تا سوم نمایشگاه برگزار شد، سخنرانی‌ها، پنل‌ها و مناظراتی برگزار شد که مجموعه 65 صاحب‌نظر در آن‌ها حضور داشتند و دانش و تجربیات خود را به مخاطبان منتقل کردند.
اینوتکس پیچ و اینوتکس بتل بخش‌های هیجانی نمایشگاه بود. فینال اینوتکس پیچ با حضور 12 تیم برگزیده رویدادهای اینوتکس پیچ که در 6 استان مازندران، سیستان‌و‌بلوچستان، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی و تهران برگزار شده بود، برگزار شد و در نهایت سه تیم سایکلاپس، آنتی آلوپیسا و سوچن به ترتیب اول تا سوم شدند و جوایز هشت، پنج و سه میلیونی مسابقه را دریافت کردند. همچنین تیم آیدیا به عنوان برگزیده مردمی معرفی شد. در بخش بتل که به صورت مناظره دو به دو میان تیم‌ها برنامه‌ریزی شده بود، تیم چمدون توانست مقام اول را کسب کند و جایزه 5 میلیون تومانی را به خود اختصاص دهد.

اینوتکس2020

«آرش» اولین ربات مجری در اینوتکس 2020

اینوتکس

«مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک فناوری پردیس در اینوتکس 2020

«سید علی هزاوه» معاون امور فناوری پارک فناوری پردیس در اینوتکس 2020

سجاد عباسی فشمی

«سجاد عباسی فشمی» دبیر اینوتکس 2020

 

 

 

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir