اخبار
12-17-1394
با هدف همکاری‌های مشترک در زمینه انتشار اخبار دستاوردها و فعالیت‌های فناورانه به امضا رسيد

تفاهم نامه همکارهای فناورانه بین پارک فناوری پردیس به نمایندگی مهدی صفاری‌نیا و جهاددانشگاهی به نمایندگی دکتر حمیدرضا طیبی به امضا رسید.

 

به گزارش روابط عمومي پارك فناوري پرديس، نشست انعقاد این تفاهم نامه با حضور مهندس مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، دکتر پورعابدی رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و برخی از معاونان و مدیران مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.

 

از موضوعات این تفاهم نامه می‌توان به «همکاری در راه‌اندازی فن بازارهای منطقه‌ای و تخصصی در سطح کشور با محوریت جهاددانشگاهی»، «همکاری در برگزاری نشست‌های تخصصی تبادل فناوری و تورهای فناوری»، «همکاری در توسعه خدمات فناوری»، «همکاری متقابل در حوزه اطلاع رسانی برنامه ها و فعالیت های دو مجموعه در جوامع هدف» و «همکاری در زمینه تبادل فناوری بین 8 کشور اسلامی عضو گروه D8 در قالب شبکه موسوم به D8-TTEN »اشاره کرد.

 

در این تفاهم نامه نماینده تام‌الاختیار پارک، معاون توسعه فناوری پارک و نماینده تام الاختیار جهاددانشگاهی، رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان است.

 

مدت این تفاهم نامه 2 سال است و در صورت پایان مدت اعتبار با توافق طرفین و شرایط روز قابل تمدید است.

 

پس از انعقاد این تفاهم نامه مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس درباره چگونگی عملکرد پارک‌های فناوری گفت: مجموعه پارک فناوری پردیس تنها پارک فناوری است که زیرنظر مجموعه معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری قرار دارد و به جز فعالیت‌هایی که در سایر پارک‌های فناوری کشور انجام می‌شود طرح‌هایی در سطح ملی و بین‌المللی نیز به عنوان بازوی توسعه‌ای معاونت علمی و فناوری انجام می‌شود.

 

وی افزود: پارک فناوری پرديس در حوزه فن بازار فعالیت خود را در سال 1381 با طرح موضوع فن بازار در سطح کشور شروع کرده و از سال 83 فعالیت فن بازار در زیرمجموعه پارک شروع شده است. همانطور که از متن تفاهمنامه نیز پیدا است موضوعیت فن بازار به تبادل فن‌آوری بازمی‌گردد.

 

ذبير هيات امناي پارک فناوری پردیس درباره رویکرد فن بازار گفت: رویکرد "فن بازار" اتصال طرف‌های عرضه و تقاضا به یکدیگر است و خلاء کشور در این موضوع این است که ما طرف تقاضا را نتوانستیم چنان که باید باشد فعال کنیم.

 

صفاری‌نیا به برنامه‌های حوزه فن‌بازار پرداخت و گفت: اصلی‌ترین برنامه این حوزه بانک اطلاعاتی است و اطلاعات تمامی محصولات و دانش فنی شرکت‌های دانش‌بنیان تایید صلاحیت شده کشور که بیش از 2200 شرکت است در بانک اطلاعاتی فن بازار وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: فن بازار هم‌پای دیگر مجموعه‌های تایید صلاحیت‌شده شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی، وظیفه اطلاع‌رسانی محصولات دانش بنیان کشور را بر عهده دارد.

 

صفاری‌نیا در ادامه افزود: یکی از کارهای دیگر فن بازار با همکاری شرکت فرا‌بورس، فستیوال‌های عرضه اختراعات به صنایع است و دیگر کار فن بازار که از امسال آغاز شده تدوین فرصت‌های سرمایه‌گذاری هایتک برای سرمایه‌گذاران است.

 

وی از حضور شعب فن بازار در 14 استان کشور خبر داد و گفت: شعب فن بازار تا پایان سال 95 به بیش از 20 استان توسعه خواهد یافت و تا پایان سال 96 کل استان‌ها را دربر خواهد گرفت.

 

صفاری‌نيا در ادامه این مراسم اظهار داشت: فن بازار در حال حاضر 50 کارگزار دارد که این کارگزاران در حوزه‌های تخصصی فعالیت دارند. 40 نفر از آنها در حوزه بازیابی محصولات کار می‌کنند. پنج نفر در زمینه انتقال تکنولوژی به کشور عمل می‌کنند و چهار نفر در حوزه رویدادها کار می‌کنند.

 

وی به عملکرد مالی مجموعه فن بازار اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از 30 میلیارد تومان فروش محصولات دانش‌بنیان را داشته‌ایم.

 

دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاهی نیز در این نشست با اشاره به این که برای شکل گیری اقتصاد دانش بنیان نیازمند تولید فناوری جدید هستیم، گفت: مبنای اقتصاد دانش بنیان، فناوری‌های جدید است که باهم رقابت می‌کنند.

 

وی در ادامه افزود: علی رغم مشکلاتی که ما در زمینه حمایت از تولید ملی، تحقق اقتصاد دانش بنیان داریم امیدواریم که با عقلانیت موجود این بحث و مشکلات رفع شود و تولید ملی متکی بر علم و فناوری خودمان و اقتصاد دانش بنیان را داشته باشیم.

 

رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: مبنای اقتصاد دانش بنیان، فناوری های جدید است که می تواند با هم رقابت کنند و صنایع هم برای حفظ رقابت پذیری خود نیاز به فناوری‌های جدید دارند. در نتیجه لزوم ایجاد فناوری جدید کاملا ضروری است، اما باید توجه داشت که تولید فناوری برای بسیاری مجموعه‌های اقتصادی مقدور نیست و بهتر است به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دانش بنیان واگذار شود و بعد از آنها خریداری شود.

 

دکتر طیبی با اشاره به اهداف تأسیس جهاددانشگاهی، تصریح کرد: جهاددانشگاهی از سال1359 با سه هدف توسعه فرهنگی، توسعه علمی و فناوری و ارایه آموزش‌های تخصصی ایجاد شده است و کارهای خوبی هم دراین حوزه‌ها انجام داده است.

 

وی در ادامه با بیان این که گستره جغرافیایی فعالیت های جهاددانشگاهی سراسر کشور است، افزود: در حال حاضر جهاددانشگاهی دارای 2 پارک علم و فناوری و 19 مرکز رشد در سراسر کشور است و تمام تلاش ما این است که جوانان و نخبگان در بیرون که دارای استعداد هستند به داخل این مجموعه ها بیایند و استعدادهای خود را به منصه ظهور برسانند و از تجربه جهاددانشگاهی استفاده کنند.

 

رییس جهاد دانشگاهی در پایان سخنان خود اظهار کرد: در زمینه ایجاد فن بازار می‌توانیم کمک خوبی با پارک فناوری پردیس داشته باشیم و حمایت‌های لازم را انجام دهیم. ارتباط خوبی هم بین پارک و جهاد دانشگاهی وجود دارد. حتی در جهاددانشگاهی یک معاونت مخصوصاین کار وجود دارد.

   • بازدیدکنندگان: 1385
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ