اخبار
06-29-1399
گفتگو با مديرعامل شرکت «کارآفن پرداز مبتکر مانا» از برگزیدگان یازدهمین جشنواره برترین شرکت‌های پارک

شرکت «کارآفن پرداز مبتکر مانا» در یازدهمین جشنواره برترین شرکت‌های پارک به عنوان شرکت برتر برگزیده شده است. اين شركت كه با توليد محصولات الکترونيکی، مخابراتی و گردشگری شناخته می‌شود در زمینه «هم‌افزایی بین شرکت‌ها در مجموعه داخل پارک»، رتبه برتر را كسب كرده است. کارآفن پرداز مبتکر مانا با بهره‌گيری از ظرفيت ديگر شركت‌های مستقر در پارک فناوری پرديس توانسته علاوه بر كاهش هزينه‌ها، كيفيت محصولات خود را افرايش دهد. روابط عمومي پارک فناوری پرديس به مناسبت اين انتخاب گفتگويی با «محمدرضا مجيدپور» مديرعامل شرکت کارآفن پرداز مبتکر مانا انجام داده تا علل موفقيت اين شركت را در توسعه هم‌افزايی با دیگر شرکت‌های پارک جويا شود. مجیدپور معتقد است  تجمع شرکت‌های مختلف با تخصص‌های متفاوت در پارک، یکی از ویژگی‌های خوب آن است که باعث گسترش هم‌افزایی می‌شود. 


نوشتن پایان‌نامه با هدف تولید یک محصول کارآمد

فعاليت شرکت «کارآفن پرداز مبتکر مانا» درسال 1389 با تمرکز بر زمینه‌های الکترونيک و مخابرات شروع شد، در ادامه این شرکت فعالیت خود را در حوزه‌های فناوری اطلاعات و گردشگری آغاز کرد. به گفته مدیر عامل اين شركت در حال حاضر بخشی از محصولات الکترونيکی و مخابراتی آن با تمرکز بر نیازهای صنعت نفت تولید می‌شود.

«محمدرضا مجيدپور» درباره روند شكل‌گيری شركتش میگويد: من سال ۸۳ از دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل شدم. پایان‌نامه ارشدم درباره تکنیکی بود که بیشتر در صنایع نفتی کاربرد داشت. در پایان نامه‌ام فقط مباحث تئوری مطرح نشده بود و علاقه‌مند بودم که بعد از دانشگاه آن ایده را به صورت عملی هم پیگیری کنم. اما به دلیل اينكه شرایط مالی مناسب این کار نبود از سال ۸۴ تا سال ۸۹ به عنوان محقق با شرکتی تحقیقاتی همكاری كردم. پس از آنكه با زير و بم کار آشنا شدم، تصمیم گرفتم شرکت خود را تاسیس کنم.

وي مي‌افزايد: سال ۸۹ بود که تصمیم گرفتم شرکت را تاسیس کنم. در ابتدا طرح موجود در پایان‌نامه خود را در بازه زمانی ۶ ماهه ساختم و بعد با همكاری دوستان کار بر چند طرح را آغاز کردیم. اوایل، کار كند پيش می‌رفت. چرا كه در ابتدای كار هنوز معلوم نیست ایده به راحتی در آن مسیری که برایش در نظر داریم، پیش می‌رود یا نه. از سال ۸۹ تا ۹۴ طول كشید تا ايده تبدیل به اولین محصول شود. آن زمان این محصول هنوز به درآمدزایی نرسیده بود. بنابراين از آنجايي كه در زمینه‌های دیگری همچون الکترونیک و مخابرات زودتر به نتیجه رسیده بوديم، از اين طريق درآمدزايی می‌كرديم و از درآمد آنها در حوزه تحقیقاتی نفتی هزینه می‌کرديم. در نهایت محصول ما از سال ۹۵ وارد صنعت نفت شد و شروع به درآمدزایی کرديم. بعد از آن هم وارد حوزه افزایش کیفیت آن شدیم.

تجمع شرکت‌های متفاوت در پارک، امکان دسترسی به تخصص‌های مختلف

مجيدپور درباره نحوه آشنايی با پارک فناوری پردیس توضیح می‌دهد: یک سال بعد از تاسیس شرکت در اینترنت بررسی و جستجو کردیم و با مرکز رشد پارک فناوری پرديس آشنا شدیم. همان زمان پارک نیز به دنبال جذب ایده‌ها و شرکت‌ها بود. ما هم طرحمان را ارائه کردیم كه قبول شد و در آن مستقر شديم.

مجيدپور در ادامه درمورد ويژگي پارک فناوری پرديس می‌گويد: ویژگی خوب پارک فناوری این است که در اينجا شرکت‌ها با تخصص‌های مختلف جمع شده‌اند و به راحتی می توان آنها را پیدا کرد، در حالی كه وقتی شما خارج از پارک و در سطح شهر، در فضایی گسترده، مستقر می‌شوید پیدا کردن شرکت‌ها و همكاری با آنها راحت نیست. اگر بخواهم درباره تاثير پارک در رشد و توسعه محصولات بگويم می توانم بگویم که تاثیر پارک فناوری پردیس در زمینه تسهیل ملزومات رشد، توسعه محصولات و همینطور دیده شدن آنها کاملا محسوس است.

توسعه هم‌افزايی، كاهش هزينه‌ها و افزايش كيفيت محصولات

مدیرعامل شرکت کارآفن‌پرداز مبتکر مانا با اشاره به تاثیرگذاری توسعه هم‌افزایی شرکت‌ها در رشد درآمد آنها، می‌گوید: در کل دنیا توسعه هم‌افزايی الگوی موفقی است. در این الگو شركت‌هايی كه می‌خواهند فعالیتی خاص در يک زمينه مشخص داشته باشند، لازم نیست بر همه حوزه‌های تخصصی مورد نیاز مسلط باشند، بلكه بر حوزه مورد نظر خود تمرکز کرده و از مهارت ديگر شركت‌ها در جهت پیشبرد کار در باقی حوزه‌ها استفاده می‌کنند. این روش باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت محصولات می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: موضوع هم‌افزايی بحث گسترده‌ای است كه اگر شرکت‌ها درست از آن استفاده کنند دری برای تولید ثروت به رویشان باز می‌شود. نمونه آن را هم مي‌توان در شرکت‌های خارجی ديد كه این کار را از طریق ارائه بورس به دانشگاه‌ها انجام مي‌دهند.

تيم شركت كارآفن پرداز مبتکر مانا برای توسعه هم‌افزایی در مرحله نخست از همکاری با شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس آغاز كرده و در این حوزه با آنها به نتایج خوبی رسيده‌اند. مدير عامل اين شركت در این مورد مي‌گويد: محصول ما در‌ حوزه صنعت نفت «سيستم تخلیه اتوماتیک آب کف مخازن نفتی» است. هسته اصلی این سیستم الکترونیکی است و دانش تولید آن در اختیار شرکت خودمان است. اما تولید بخش‌های مکانیکی آن در حوزه تخصصی ما نيست. اوایل سعی كردیم این بخش‌ها را نیز خود انجام دهیم اما نتوانستیم نتيجه خوبی بگیریم چون تخصص شرکت ما نبود. بنابراین از یکی از شرکت‌های متخصص پارک در زمينه مكانيكی كمك گرفتيم و به نتايج بهتری رسيديم.

افزايش انگيزه با انتخاب در جشنواره برترین شرکت‌های پارک

به گفته مديرعامل شركت كارآفن پرداز مبتکر مانا، این شرکت پيش از اين هم درسال‌های ۹۲و۹۳ به عنوان برگزیده جشنواره برترين شركت‌های پارک انتخاب شده بود. وی درباره تاثير اين انتخاب بر روحيه مجموعه خود اظهار می‌كند: انتخاب به عنوان شركت برتر انگیزه‌های ما را بیشتر می كند و روحيه كاركنان ما را براي ادامه كار افزايش می‌دهد.

وي درباره ثاثير محصولات در انتخاب به عنوان شركت برتر در زمينه هم‌افزايي، بيان می‌كند: محصولات تولیدی ما در اين انتخاب تاثیرگذار بوده و فکر می‌کنم مجموعه کارهای ما باعث کسب اين امتیاز شده است.

برنامه‌ریزی برای تولید محصولات بدون نمونه داخلی و صادرات در آینده

مجيدپور درمورد تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکتش، می‌گويد: سال ۹٠ که در مرکز رشد پارک فناوری پرديس مستقر شدیم، دو نفر بودیم. اما به تدريج با جذب نیرو تعداد نیروی انسانی خود را افزایش دادیم. در حال حاضر ۱۱ نفر در شركت ما فعالیت می‌کنند، كه همگی دارای تحصيلات عالی از دانشگاه‌های معتبر هستند.

مجيدپور در خاتمه در مورد برنامه آينده شركت کارآفن پرداز مبتکر مانا می‌گويد: هدف اول ما توسعه محصولات است. برای این توسعه، محصولاتی را مد نظر قرار دادیم که در كشور تولید نمی‌شوند. هدف دوم نیز ورود به حوزه صادرات و ارائه محصولات در حوزه بين‌الملل است.


  • بازدیدکنندگان: 58
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ