اخبار
06-18-1399
معاون علمی فناوری رئیس جمهور در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس:

«سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس گفت: مدل توسعه‌ای پارک فناوری پردیس با دیگر پارک‌های کشور متفاوت است. پارک فناوری پردیس در آینده به شهر فناوری تبدیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، «سورنا ستاری» معاون علمی فناوری رئیس جمهور عصر دیروز در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناور پردیس حضور داشت. در این مراسم مدیران عامل شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس به طور غافلگیرانه برنامه تقدیر و تشکری از او، به پاس چند سال تلاش برای رشد و توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری اجرا کردند. طی این مراسم از طرف شرکت‌ها، یک تابلو مزین به تصویر شهید سرلشگر «منصور ستاری» بود و تابلوی عکسی از سورنا ستاری که مدیران عامل شرکت‌ها آن را امضا کرده بودند، به معاون علمی فناوری رئیس جمهور اهدا شد.
ستاری هنگام ایراد سخنرانی خود بعد از ابراز احساسات و سپاسگذاری از مراسمی که مدیران عامل شرکت‌ها ترتیب داده‌ بودند، ضمن تقدیر از مقام معظم رهبری برای حمایت‌های صورت گرفته از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، گفت: در 7 سالی که از فعالیتم در معاونت علمی می‌گذرد، تلاش کرده‌ام توجه به نیروی انسانی را بیش از پیش در اولویت قرار دهم. آموزش، پرورش، پایداری و اعتماد بنفس نیروی انسانی بسیار حائز اهمیت است که همه باید برای ارتقا آن تلاش کنیم. 
وی خبر داد: طبق گزارشات منتشر شده از GII (رتبه بندی شهرهای نوآور) جایگاه تهران از 46 به 43 صعود کرده است. در واقع امروز تهران شهری است که تمام بخش‌های آن براساس فناوری و نوآوری شکل گرفته و رتبه آن در حوزه نوآوری از برلین بالاتر است. این نتیجه خدمات جوانان و استارتاپ‌هاست. در سال‌های اخیر مفاهیم جدیدی در حوزه اقتصاد مثل شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های خطرپذیر و غیره به ادبیات کشور اضافه شد ولی هنوز هم با حالت ایده‌آل فاصله داریم. 
ستاری ضمن اشاره به پتانسیل بالای کشور ادامه داد: امروز خیلی از کارها همچنان روی زمین مانده است و باید بدانیم فرصت‌ها محدود هستند. ما باید بتوانیم در یک سال باقی مانده از دوره کاری‌مان، اقتصاد دانش‌بنیان را از نظر تعداد استارتاپ‌ها، پارک‌های فناوری و شرکت‌ها به نقطه‌ای برسانیم که برگشت‌ناپذیر باشد. پارک فناوری پردیس هم در این مسیر نقش مهمی خواهد داشت. 
معاون علمی فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: در حال حاضر در فاز 3 پارک بیش از 300 شرکت در نوبت سرمایه‌گذاری هستند و قرارداد فاز چهارم بسته شده است. ۲۰ هکتار از اراضی شهر جدید پردیس به دولت واگذار و با همکاری شورای عالی معماری شهرسازی 500 هکتار زمین، به اراضی پارک فناوری پردیس اضافه شد.
وی افزود: این پارک در آینده تبدیل به یک شهر فناوری خواهد شد. من برای توسعه پارک پردیس، مدل‌های زیادی را مطالعه کردم. مدل توسعه پردیس با دیگر پارک‌های علم و فناوری کشور متفاوت است و به مدل ایجاد یک شهر شبیه است. 
معاون علمی فناوری رئیس جمهور، تصریح کرد: هیچکدام از پروژه‌های توسعه‌ای پارک فناوری پردیس مشکل مالی ندارد. توسعه پارک فناوری پردیس با شتاب زیادی اتفاق می‌افتد و امیدواریم طی یک سال آینده طرح ۵۰۰ هکتار پارک را تثبیت کنیم.
ستاری در مورد طرح جذب ایرانیان متخصص خارج  از کشور، بیان کرد: تمام مسئولان  منطقه‌ای باید بخواهند که پردیس تبدیل به منطقه‌ اصلی برای جذب نخبگان خارج از کشور شود. از 1800 نخبه‌ای که در این سال‌ها به کشور بازگشتند فقط 400 نفر در دانشگاه‌ها جذب شدند و بیشتر آن‌ها در شرکت‌ها مشغول به کار شدند؛ چرا که دانشگاه تسهیلات آنچنانی ندارند. این نرخ بازگشت نخبگان به کشور بعد از کرونا افزایش هم داشته است. 
وی افزود: کشور ما قابلیت‌های فوق‎العاده‌ای برای توسعه دارد و همه در حال حاضر خواستار این توسعه هستند. مجلس فعلی می‌تواند در زمینه واگذاری تسهیلات به شرکت‌ها کمک حال ما باشد. در قوه قضائیه توسعه حائز اهمیت است. همه کشور در مورد این موضوع صحبت می‌کنند و رهبری هم حمایت خواهد کرد. این روزها می‌بینیم حتی وزرای نسل قدیم هم به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان روی آورده‌اند؛ که این بسیار ارزشمند است. باید گفت فرهنگ در حال تغییر است و هیچ چیز مهم‌تر از فرهنگ نیست. 
ستاری در خاتمه سخنرانی خود با خطاب قرار دادن مدیرعامل شرکت‌ها و کارآفرینان حاضر در مراسم، گفت: از شما که در زمینه فناوری و نوآوری سرمایه‌گذاری کردید، سپاسگذارم.  شما برای آینده جوانان این کشور سرمایه‌گذاری کردید. می‌توانستید سرمایه خود را تبدیل به دلار و سکه کنید اما بر روی کارآفرینی جوانان تمرکز کردید. من خواهش می‌کنم بازهم به سرمایه‌گذاری در این زمینه ادامه دهید.

  • بازدیدکنندگان: 72
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ