اخبار
07-01-1399
گفتگو با «ابوالفضل حسنی» در مورد فعالیتش در پارک و رونمایی محصولاتش در هجدهمین اجلاس سالیانه

شرکت«ایده‌کاوان صنعت پردیس» ازدو محصول «ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق توزیع» و «جک رفع انسداد و جداره گذاری چاه» در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس رونمایی کرد. «ابوالفضل حسنی» مدیر عامل این شرکت معتقد است رونمایی محصولاتش در اجلاس سالیانه پارک، باعث معرفی بهتر و بیشتر آنها خواهد شد.

در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس 4 محصول جدید تولید شرکت‌های عضو این مجموعه، رونمایی شدند. شرکت «ایده‌کاوان صنعت پردیس» در این مراسم از دو محصول«ربات بازرس تونل‌های شبکه انتقال و فوق توزیع» و «جک رفع انسداد و جداره‌گذاری چاه»رونمایی کرد. روابط عمومی پارک فناوری پردیس با «ابوالفضل حسنی» مدیرعامل این شرکت در رابطه با انگیزه تولید و ساخت این محصولات گفتگویی انجام داده است. حسنی معتقد است حمایت‌های معنوی پارک فناوری پردیس در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان نقش موثری داشته و حضور این شرکت در پارک زمینه  مناسبی را جهت ترسیم اهدافی بزرگ برای شرکتش فراهم کرده است.

روایت هشت‌ سال ساختن ربات‌های مختلف

شرکت«ایده‌کاوان صنعت پردیس» ابتدا در قالب یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی «ابوالفضل حسنی» کار خود را در زمینه ساخت ربات‌های حمل مصدوم آغاز کرد. این شرکت در سال 91 همزمان با ورود به مرکز رشد فناوری نخبگان، به صورت رسمی ثبت شد. ایده‌کاوان صنعت پردیس در ادامه مسیر با توجه به نیاز بازار فعالیت در زمینه ساخت ربات‌های بازرسی و عملیاتی را انتخاب کرده و در حال حاضر در زمینه رباتیک مشغول به فعالیت است. «ابوالفضل حسنی» در رابطه با محصولات تولیدشده توسط این شرکت می‌گوید: محصولات ما شامل دوربین‌های بازرسی چاه‌های عمیق، ربات‌های بازرسی شبکه فاضلاب و جک‌های هیدرولیکی رفع دفرمگی و ترمیم چاه‌های عمیق است که تاکنون توسط سازمان آب و فاضلاب مورد استفاده قرارگرفته است. همچنین محصولات دیگری را از جمله دوربین‌های بازرسی شناور با توجه به نیازهای این سازمان طراحی و تولید کردیم.

حضور در پارک انگیزه‌ای برای فعالیت در حوزه نوآوری است

مدیر عامل شرکت ایده‌کاوان صنعت پردیس در رابطه با محاسن حضور در پارک فناوری پردیس می‌گوید: ما با رویکرد دریافت حمایت، وارد پارک شدیم و این حمایت‌ها در مقاطع مختلف متفاوت بوده است. در بدو ورود، پارک با در اختیار گذاشتن فضای کاری مناسب، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه تسهیلات جهت خرید تجهیزات و امکانات اولیه از ما حمایت کرد. در ادامه مسیر پارک در قالب حمایت‌های معنوی در کنار ما بوده و طی چند سال گذشته در زمینه معرفی و شناخت برند شرکت نقش چشمگیری داشته است. به علاوه حمایت‌های معنوی پارک به تحقق اقتصاد دانش‌بنیان کمک بزرگی کرده است.

او در ادامه می‌گوید: در صورت فعالیت در خارج از فضای پارک امکان شکل‌گیری نگاه سنتی و بازاری به کسب‌وکارمان وجود داشت، احتمالا انگیزه‌ای برای ساخت ربات روز دنیا نداشتیم و دیرتر اهدافمان محقق می‌شد. حضور در پارک کنار تیم‌های مشابه به ما انگیزه می‌دهد و مسیر سخت را برایمان هموار می‌کند. با حضور در پارک توانستیم به اهداف بزرگ‌تری فکر کنیم.

بومی‌سازی یک محصول کاربردی با یک ششم قیمت نمونه خارجی

ابوالفضل حسنی در رابطه با محصولجک رفع انسداد و جداره گذاری چاه که در این مراسم رونمایی شد،توضیح می‌دهد: جک هیدرولیک تمام اتوماتیک رفع دفرمگی و ترمیم چاه در واقع رباتی است که منطبق با نیاز مشتریان ساخته شد. این ربات برای ترمیم چاه‌های آب شرب و آب کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارکرد این ربات رفع انسداد چاه و بازگرداندن چاه‌ به چرخه تولید آب است.

وی ادامه می‌دهد: قیمت نمونه خارجی این ربات300 هزار دلار است که به دلیل نیاز محدود کشور در این حوزه واردات آن توجیه اقتصادی ندارد. ربات ساخته شده توسط تیم ما متناسب با نیازهای داخل بومی‌سازی شده و مشتری نگران خدمات پس از فروش نخواهد بود. به علاوه قیمت این ربات حدود یک ششم قیمت نمونه خارجی است. امیدواریم رونمایی این محصول در اجلاس به معرفی هرچه بیشتر آن کمک کند. این محصول در صورت زمینه‌سازی‌های لازم، پتانسیل صادرات را هم خواهدداشت.

چین دستگاه را به ایران نفروخت، آن دستگاه را بومی‌سازی کردیم

مدیر عامل شرکت ایده‌کاوان صنعت پردیس در رابطه با دومین محصول رونمایی شده در این مراسم یا همان ربات بازرسی تونل‌های انتقال برق می‌گوید: با توجه به پیشرفت تکنولوژی این نیاز وجود دارد که از روش‌های پیچیده‌تری برای بازدید در تونل‌ها استفاده شود. در دنیا کمتر از 10 سال است که این نوع تونل‌ها توسط ربات‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرند. استفاده از این نوع ربات به افزایش دقت بازرسی در تونل و جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی کمک بزرگی می‌کند.

حسنی در ادامه بیان می‌کند: در همین راستا شرکت برق منطقه‌ای تهران در ابتدا قصد داشت نمونه چینی این ربات را با قیمت یک میلیون دلار وارد کند که با ممانعت چین از فروش این محصول به ایران طرح متوقف شد. در نهایت ما با حمایت پارک موفق به جذب این طرح و ساخت این ربات برای شرکت برق منطقه‌ای شدیم.

برند پارک فناوری پردیس، مهر تاییدی بر محصول ما در بازار است

او در رابطه با مزیت‌های این ربات در مقایسه با نمونه خارجی و نقش پارک پردیس در معرفی محصول می‌گوید: نمونه خارجی این ربات یک میلیون دلار قیمت دارد و کشورهای محدودی این ربات را تولید می‌کنند که این باعث افزایش قیمت محصول شده است. ما توانستیم با مبلغی کم‌تر از 100هزار دلار یعنی یک دهم نمونه چینی محصول را بومی‌سازی کردیم.

مدیرعامل شرکت ایده‌کاوان صنعت پردیس در خاتمه گفت: ما به دانش ساخت این محصول دست پیدا کردیم که می‌توان آن را در معادن، تونل‌های شهری و ماشین‌رو مورد استفاده قرار داد. رونمایی از محصول در این مراسم و ارتباط پارک با ارگان‌ها و صنعت نقش موثری در معرفی ربات خواهد داشت و برند پارک به عنوان مهر تاییدی روی محصول سبب افزایش اعتماد مشتریان خواهد شد.


  • بازدیدکنندگان: 61
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ