اخبار
03-13-1396
روزنه‌های امید برای کاهش هزینه‌های دندانپزشکی؛

شرکت مروابن عضو پارک فناوری پردیس در رقابت تنگاتنگ با رقبای خارجی موفق به ساخت و عرضه 16 محصول دندانپزشکی با قیمت بسیار کمتر شده است، اتفاقی که به طور حتم در کاهش هرچه بیشتر سهم هزینه دندانپزشکی در سبد خانوار ایرانی تاثیر شگرف خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، گرانی خدمات دندانپزشکی در حال حاضر یکی از جدی ترین معضلات مردم محسوب می شود، به طوری که هزینه بالای خدمات دندانپزشکی بسیاری از خانوارها را حتی به قیمت از بین رفتن کامل دندان هایشان از مراجعات درمانی منصرف کرده است.
هرچند با باور جامعه دندانپزشکی کشور، ایران از نظر دندانپزشکی یکی از مراکز کیفی و ارزان دنیا به حساب می آید و بسیاری از ایرانیان مقیم خارج کشور و حتی غیرایرانیان کشورهای همسایه برای دریافت خدمات دندانپزشکی به ایران سفر می کنند، اما این حقیقت که پرداخت هزینه های دندانپزشکی خارج از توان بسیاری از خانوارهای ایرانی است قابل کتمان نیست.
با توجه به این که گفته می شود دلیل اصلی بخشی از گرانی خدمات دندانپزشکی در کشور به خصوص در مراکز دولتی بالابودن هزینه مواد دندانپزشکی وارداتی است، یک شرکت فناور ایرانی مستقر در پارک فناوری پردیس از سال 1386با هدف تولید مواد دندانی سرگرم فعالیت های دانش بنیان در راستای فرموله کردن مواد مصرفی دندانپزشکی است، اتفاقی که به طور حتم در کاهش هرچه بیشتر سهم هزینه دندانپزشکی در سبد خانوارها تاثیر شگرفی خواهد داشت.
این شرکت که در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت های مطرح واردکننده تجهیزات دندانپزشکی و تولیدکننده مواد دندانپزشکی محسوب می شود، هم اکنون 16 محصول تجاری سازی شده با استفاده از بهترین مواد اولیه گرید دارویی و خالص دارد و هرساله محصولات جدیدی طبق نیاز جامعه دندانپزشکی به کالاهای تولیدی این شرکت اضافه می شود.
شرکت مروابن که تا همین سال های اخیر خود از عمده ترین واردکنندگان مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی محسوب می شد، حالا دیگر با صرف نظر کردن از سود بی دغدغه حاصل از واردات مواد اولیه دندانپزشکی و با تولید این محصولات از طریق مهندسی معکوس و فرمولازیسیون خود را آماده تبدیل شدن به یک شرکت دانش بنیان می کند.
شیوا مظفری مدیر تولید این شرکت با بیان این که این شرکت در مسیر دانش بنیان شدن است افزود: پس از تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی سال 1395 و تکمیل مراحل در سایت، تا پایان شهریور ماه امسال این شرکت دانش بنیان خواهد شد
وی با تاکید براین که فرمولاسیون و روش تولید محصولات این شرکت با تکیه بر نیروهای متخصص و رعایت اصول و مطابق با الزامات اداره کل تجهیزات پزشکی انجام می شود، خاطرنشان کرد: کار فرموله کردن مواد از سال 1386 در شرکت آغاز شد.
مظفری افزود: این شرکت تحت حمایت های مرکز رشد علم و فناوری مدرس، دوران پیش رشد و رشد را گذراند و در ان زمان با روش مهندسی معکوس توانست مواد دندانی باکیفیت را با مواد ایرانی و هزینه های کمتر فرموله کند.
وی ادامه داد: پس از گذراندن دوران تحقیقاتی این شرکت جهت تجاری سازی محصولات و گسترش فعالیت های تولید فناورانه محصولات خود به عضویت پارک فناوری پردیس درآمد و هم اکنون علاوه بر تولید محصولات فرموله شده قبلی، در مسیر تحقیقات و توسعه محصولات فناوری های پیشرفته ( (High-Tech) در حوزه دندانپزشکی فعالیت های خود را با انگیزه و تلاش بیشتر ادامه می دهد.
مظفری در ادامه اظهارکرد: کلیه مراحل تولید از سفارش تا انبارداری مطابق اصولGMP مقرر شده توسط اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و درمان کشور مورد انجام قرار می گیرد.
وی در ادامه با اشاره به حضور هرساله این شرکت در نمایشگاه ها، کنگره ها و همایش های پزشکی و دندانپزشکی افزود: جامعه دندانپزشکان ایرانی و کشورهای اطراف اخیرا در نمایشگاه ایران هلث به دلیل قیمت مناسب، استقبال بسیار مناسبی از محصولات ما داشتند.
**محصولات تولیدی ایرانی تنها یک پنجم قیمت مشابه خارجی
مظفری با اشاره به ویژگی های محصولات تولیدی این شرکت فناور بیان کرد: محصولات ما به لحاظ قیمت حداقل یک پنجم و گاهی تا یک دهم قیمت محصولات مشابه خارجی و با همان کیفیت است، چراکه تمام محصولات این شرکت در کنار بهترین محصولات اروپایی و آمریکایی قرار گرفته و در مرکز پژوهش های مواد دندانی دانشگاه های معتبر مانند دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه تهران و آزمایشگاه مرجع سازمان استاندارد ایران مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند.
مظفری گفت: محصولات تولیدی ما برتر از محصولات مشابه خارجی نیست اما از کیفیت یکسان نسبت به آنها برخوردار است و با هرینه بسیار کمتر، نیاز جامعه دندانپزشکی را رفع می نماید.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: یک سرنگ پنج میل از محصول خارجی که برای درمان عصب کشی دندان در بازار استفاده می شود با قیمت 110 هزار تومان فروخته می شود در حالی که شرکت ما سرنگ 10 میل از همان محصول را 20 هزارتومان عرضه می کند که در واقع این اختلاف بیش از یک پنجم است.
مظفری 'ژل خون بند' جهت قطع خونریزی در زمان کار ترمیمی یا قالبگیری دندانپزشک را که مشابه آمریکایی آن در بازار به فروش می رسد و به صورت ژل آماده بوده و در 30 ثانیه تا حداکثر یک دقیقه باعث توقف خون ریزی می شود، از محصولات شرکت مورد نظر ذکر کرد.
وی همچنین با بیان این که این شرکت فناور موفق به تولید شش محصول شده است که برای عصب کشی دندان استفاده می شود، افزود: این شامل مواد پاکسازی کانال، آماده سازی و شکل دهی کانال، ضدعفونی کننده های تخصصی کانال از میکروارگانیسم ها می باشد که در لیست محصولات تولیدی این شرکت است که به دندانپزشکان اندودونتیست در زمان عصب کشی و درمان ریشه دندان کمک می نماید.
مدیر تولید این شرکت فناور ادامه داد:همچنین محصولاتی جهت پرکردن موقت دندان و کف بندی برای دندان های عفونی و دندان های عادی که معمولا بین جلسات درمانی عصب کشی استفاده می شود، در این شرکت تولید می شود.
وی پرفروش ترین محصول این شرکت فناور را 'اسید اچانت'ها نام برد و گفت: این محصول با همکاری یکی از اساتید و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهیدبهشتی فرموله و تجاری سازی شده است، هم اکنون 30 درصد بازار فروش داخلی را داراست و در موارد ترمیمی جهت ایجاد خلل و فرج دندان برای پرکردگی توسط کامپوزیت ها استفاده می شود.
به گفته وی ، این شرکت فناور در سال 1395 تفاهم نامه همکاری با مرکز پژوهش های مواد دندانی دانشگاه شهید بهشتی تهران منعقد کرد و پروژه ملی ساخت باندینگ، پایمرهای دندانی و کامپوزیت ها (جهت پرکردگی دائمی) را با هدف ساخت و تجاری سازی با قیمت مناسب و کیفیت بالا آغاز کرده است.
مظفری در ادامه اظهارکرد: خمیر جرمگیری، ژل ضدپوسیدگی دندان برای کودکان، خمیر پانسمان دندانپزشکی، سمان های دندانی از جمله محصولات در حال تحقیقات این شرکت فناور محسوب می شود که به زودی روانه بازار خواهد شد.

  • بازدیدکنندگان: 806
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ