اخبار
06-18-1399
«مهدی صفاری‌نیا» در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس خبر داد:

«مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک فناوری پردیس در هجدهمین اجلاس سالیانه این مجموعه، به ارائه گزارش عملکرد پارک فناوری پردیس در سال 98 پرداخت. وی خبر از فروش 11 هزار میلیاردی شرکت‌های عضو پارک در سال گذشته داد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، «مهدی صفاری‌نیا» در سخنرانی خود در هجدهمین اجلاس سالیانه این مجموعه به ارائه گزارش عملکرد و دستاوردهای پارک فناوری پردیس در سال 1398 پرداخت. وی گفت: در حال حاضر با احتساب اعضای شبکه فناوری و نوآوری ایران(تینت)، 3562 شرکت در خانواده پارک فناوری پردیس وجود دارد. در شعب پارک 137 استارتاپ و 12 شتاب‌دهنده مستقر هستند و تعداد استارتاپ‌های خود پارک به عدد ۹۴ رسیده است. نزدیک به 650 استارتاپ در 65 شتاب‌دهنده‌ مستقیم پارک مستقر هستند که 500 تیم موفق از آن‌ها خارج شده است.
رئیس پارک فناوری پردیس، همچنین در رابطه با آورده شرکت‌های تحت پوشش پارک گزارش داد: پارک فناوری پردیس در سال گذشته، 27 میلیون یورو صادرات محصول به 22 کشور داشته ‌است. شرکت‌ها 36درصد رشد فروش داشته‌اند. بنابراین میزان فروش شرکت‌های عضو پارک در سال ۹۸ به بیش از 11 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در سال 98 فعالیت شرکت‌های پارک، باعث جلوگیری از خروج معادل 88 میلیون دلار ارز از کشور شده است. علاوه بر این موارد، ظرفیت تولید فعلی این شرکت‌ها 150میلیون دلار است.

5 هزار نفر نیروی انسانی در پارک فناوری پردیس شاغل هستند

صفاری‌نیا در مورد آمار نیروی انسانی شاغل در پارک اظهار داشت: شرکت‌های مستقر در مکان اصلی پارک بیش از 5 هزار نفر نیرو دارند که با احتساب نیروهای مشغول در شعب پارک این تعداد به بیش از 6 هزار نفر می‌رسند.
وی ادامه داد: در سال 98 شرکت‌های پارک بیش از 400 میلیارد تومان در زمینه تحقیق و توسعه هزینه کرده‌اند و بیش از 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید داشته‌ایم. در حوزه تعاملات با دانشگاه بیش از 160 مورد همکاری شرکت‌ها با دانشگاه ها گزارش شده است، انجام تعدادی زیادی پایان‌نامه، جذب کارآموز و پروژه مشاوره داشته‌ایم جز این تعاملات هستند.
وجود بیش از 119 مورد بومی‌سازی و ارتقا محصولات در کارنامه سال 98 پارک
او در رابطه با جذب، تبادل و بومی‌سازی دانش فنی توسط اعضای پارک گفت:در سال 98، 119 مورد بومی‌سازی و تولید محصولات ارتقا یافته، 8 مورد انجام فعالیت مشترک با کشورهای خارجی و 9 مورد سینرژی و هم‌افزایی داخل پارک از شرکت‌ها گزارش شده است. همچنین بیش از180 مورد ارتقا توسعه کیفی و کمی برای شرکت‌ها گزارش شده است.

افزایش ارائه انواع تسهیلات به شرکت‌های عضو پارک در سال گذشته

رئیس پارک فناوری پردیس در زمینه تسهیل تجاری‌سازی و توسعه خدمات تخصصی ستاد پارک از 250 میلیون تومان حمایت مالی مستقیم از شرکت‌های عضو، 23میلیارد تومان تامین مالی برای 3 طرح فناورانه صنعت، ارائه بیش از 1000 ساعت دوره آموزشی، 220 ساعت مشاوره وایجاد 650 فرصت کارآموزی خبر داد.
صفاری‌نیا در ادامه بیان کرد: در سال 98 بیش از 350 مناقصه به شرکت‌های پارک اعلام کردیم که می‌توانستند در آن شرکت کنند. صندوق توسعه فناوری‌های نوین نیز بیش از 300 میلیارد تومان ضمانت نامه برای شرکت‌ها صادر کرده است.
وی در مورد در ادامه رشد تسهیلات قابل ارائه به اعضای حقیقی و حقوقی پارک گفت: همچنین سال گذشته به کمک مجلس و با اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده دولت 10درصد از سهم مالیات برارزش افزوده شرکت‌ها را به پارک‌ها اختصاص داد. به کمک دکتر ستاری شرکت‌ها از محدودیت استقرار در 120 کیلومتر معاف شدند و 20 نفر نیروی انسانی طی خدمت نظام وظیفه خود در شرکت‌های پارک مشغول به کار شدند.

برداشتن قدم‌ها بلند در مسیر تبدیل پارک فناوری پردیس به شهری پویا

رئیس پارک فناوری پردیس در مورد تلاش این مجموعه در راستای هم‌افزایی بین شرکت‌ها، اظهار داشت: پارک برنامه‌هایی را برای تقویت زمینه‌های هم‌افزایی بین شركت‌های عضو از جمله تجلیل از پیشکسوتان، اجلاس، برنامه‌های دورهمی، برگزاری مسابقات ورزشی و ...اجرا می‌کند.
صفاری‌نیا ضمن اشاره به اینکه خدمات عمومی پارک در سال گذشته متحول شد و تقریبا تمامی خدمات مورد شرکت‌های مستقر پوشش داده شده است، ادامه داد: سال گذشته سه بخش دولتی از جمله اداره صنعت، معدن وتجارت، شورای حل اختلاف ویژه شرکت‌های دانش بنیان و دفتر مرکزی مالکیت معنوی درپارک مستقر شدند.
وی افزود: در مجموع مبلغ 2.7میلیارد تومان شرکت‌ها سال گذشته بابت شارژ هزینه کردند که در زمینه نگهداری فضای سبز، نگهداری و توسعه تاسیسات عمومی و زیربنایی صرف شده است. همچنین در سال گذشته اقداماتی در زمینه توسعه تاسیسات زیرساختی برق و مخابرات شامل ایجاد پست‌63 کیلوولت انجام ‌داديم. توسعه ‌شبکه ‌فیبر‌نوری و بیش از 50 مورد نصب ‌انشعابات جدید نیز انجام شده است. پروژه‌های عمرانی زیادی از جمله شبکه روشنایی فاز دو، تکمیل استخر استاندارد مجتمع خدمات رفاهی، آماده‌سازی زمین های ورزش بازی و ... درپارک پیگیری و تکمیل شد.

در سال گذشته برنامه‌های بین‌المللی پارک به خوبی اجرا شدند

سال گذشته پارک فناوری پردیس سومین دوره جایزه مصطفی را برگزار کرد واز 5 نفر از دانشمندان برجسته بین‌المللی تقدیر به عمل آمد. صفاری‌نیا در این رابطه گفت: در جشنواره مصطفی فعالیت‌هایی از قبیل برگزاری دو کارگاه دوروزه الکتروفیزیولوژی حیوانی، انسانی و نوروفیزیک با حضور 20 شرکت‌کننده، برگزاری چهارمین دوره آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام با حضور 40 مجموعه از 15 کشور و ارائه 24 دستاورد، برگزاری ششمین دوره با مشارکت دانشگاه‌های الزهرا، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، امام صادق (ع) و صدا و سیما در حوزه‌های بانوان، همبست آب و انرژی، سلامت، تأمین مالی و ارتباطات علم با حضور 68 دانشمند برجسته از28کشور برگزار شد.
وی ادامه داد: همچنین مسابقات دانش‌آموزی نور با مشارکت 5000 دانش‌آموز در قالب 1733 تیم از 7 کشور، با هدف ایجاد انگیزه در زمینه علم و فناوری و با ساخت فیلم‌های علمی-آزمایشگاهی انجام شد.
رئیس پارک فناوری پردیس در مورد برگزاری نشست سرمایه‌گذاری فناوری گفت: سال گذشته در حوزه همکاری با دی هشت دومین نشست سرمایه گذاری را با حضور 160شرکت کننده از 19 کشور برگزار کردیم.
وی در مورد نمایشگاه اینوتکس گفت: اینوتکس 2020 را سال گذشته به دلیل شیوع کرونا به صورت نمایشگاهی مجازی با 500 غرفه و3 هزار بازدیدکننده برگزار کردیم.
کسب تجربه همکاری با یونیسف حین برگزاری سومین پردیس سامیت
صفاری‌نیا افزود: از آنجایی که کارآفرینی یکی از ماموریت‌های اصلی پارک به شمار می‌رود، در همین راستا پردیس سامیت سال 98را با 320 شرکت کننده، 48 پنلیست و سخنران برگزار کرده و طی آن تجربه همکاری خوبی با یونیسف کسب کردیم.

120 میلیارد تومان عملکرد مالی شبکه فن‌بازار ملی ایران در سال98

وی در مورد عملکرد شبکه ملی فن‌بازار ایران، تصریح کرد: در حوزه فن‌بازار 4 فستیوال اختراع، 10مورد ریورس پیچ داشتیم که به واسطه آنها 40 مورد تقاضای عرضه و 7 مورد سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها انجام شد. در نهایت 120میلیارد تومان سرمایه عملکرد مالی فن بازار در سال گذشته بوده است علاوه بر این 20 میلیارد تومان بازاریابی و فروش 142 محصول فناورانه، ایجاد 3 شعبه جدید فن‌بازارهای منطقه‌ای و تخصصی، ثبت13760محصول فناورانه در سامانه بخشی از دستاوردهای شبكه فن بازار ملی ایران در سال 1398 بوده است.

پارک فناوری پردیس و مقابله با کرونا

در پایان صفاری‌نیا در مورد فعالیت شرکت‌های پارک در بحران کرونا بیان کرد: 27شرکت از شرکت‌های عضو پارک در فرآیند مقابله با کرونا شرکت کردند. برخی از آنها خط تولید خود را برای تولید محصولات مورد نیاز در این زمینه تغییر دادند و توانستند 31 محصول در زمینه مقابله با کرونا تولید کنند.

برنامه‌های پارک برای دانشجویان ایرانی و فارغ‌التحصیلان خارج از کشور

رئیس پارک فناوری پردیس در انتهای سخنانش در هجدهمین اجلاس سالیانه پارک گفت: 28 شرکت توسط ایرانیان خارج از کشور در پارک در قالب استارتاپ راه‌اندازی شد‌ه‌اند و مشغول به کار هستند. 1000 دانشجو از دانشجویان کشور درطرح توانمندسازی صدف، در سال 98 شرکت داشتند که امید آفرینی یکی از برنامه‌های ما برای این دسته از دانشجویان بوده است. 170هیئت داخلی،15 هیئت عالی رتبه خارجی و 14 گروه دانشگاهی و دانش آموزی در سال گذشته از پارک بازدید داشتند.

  • بازدیدکنندگان: 48
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ