اخبار
11-27-1397
در مصاحبه رئیس پارک فناوری پردیس با ایرنا مطرح شد:

رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به صادرات 40 محصول دانش‌بنیان از سوی این مجموعه به 20 کشور دنیا، تصریح کرد: در حال حاضر ارزش صادراتی محصولات دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس به 200 میلیون دلار رسیده است.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، مهدی صفاری نیا روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی ایرنا با بیان اینکه، سه اتفاق بزرگ در مجموعه پارک فناوری پردیس رخ داده است که به لحاظ ملی اهمیت ویژه‌ای دارد، افزود: نخست آنکه در پارک فناوری پردیس بیش از 7 مجموعه وجود دارد که سرمایه‌گذاری خارجی در آن اتفاق افتاده است، این مورد در 3 موضوع سرمایه‌گذار، دانش فنی و توسعه بازار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: این مجموعه‌ها در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و IT فعال هستند و محصولات خود را به 20 کشور دنیا ازجمله ایتالیا، کره جنوبی، فرانسه و اسپانیا صادر می‌کنند که این موارد در حوزه فناوری کشور اتفاق نادری است.

**اشتغال 4500 نفر در 205 شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس

رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به اینکه، در حال حاضر نزدیک 4500 نفر متخصص در 205 شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس مشغول به کار هستند، گفت: ارزش صادراتی محصولات دانش‌بنیان پارک پردیس در حال حاضر به 200 میلیون دلار رسیده؛ اما هدف‌گذاری ما بسیار بزرگ‌تر از این رقم است.

صفاری نیاز در ادامه با اشاره به تعداد محصولات دانش‌بنیان صادرشده از سوی پارک فناوری پردیس تصریح کرد: طبق آخرین آمار از سوی واحدهای مستقر در این پارک، تعداد 40 محصول دانش‌بنیان به 20 کشور دنیا صادر می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سال 1396 فروش شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس 62 هزار میلیارد ریال بوده است که نه‌تنها در ایران بلکه در کشورهای منطقه این عدد قابل‌توجه است.

صفاری نیا با بیان اینکه، سال 1396 تعداد 258 عضو جدید به خانواده پارک فناوری پردیس اضافه‌شده است افزود: این تعداد شامل 40 کارگزار در مرکز توسعه کسب‌وکار فناوری، 25 شتا‌بدهنده در مرکز شتاب‌دهی نوآوری، 50 شرکت در مرکز رشد فناوری نخبگان، 47 شرکت در بخش استیجاری پارک و 96 شرکت در بخش تملیکی پارک است.به گفته رئیس پارک فناوری پردیس در حال حاضر 205 مجموعه در این پارک مستقر هستند که شامل 106 شرکت مستقر، 55 مرکز رشد و 44 شرکت‌های توسعه کسب‌وکار می‌باشد.

**جذب 20 متخصص و سرمایه‌گذار ایرانی غیرمقیم در پارک فناوری پردیس

رئیس پارک فناوری پردیس در ادامه اظهار کرد: اتفاق دوم در این مجموعه آن است که ما در راستای برنامه جذب نخبگان توانسته‌ایم در طول دو سال گذشته 20 متخصص ایرانی غیرمقیم علاقه‌مند به کارآفرینی را در پارک با راه‌اندازی استارت‌آپ جذب و مستقر کنیم.

وی تأکید کرد: البته این کار ارزشمند در فضای ملتهب سیاسی که کشورمان در عرصه بین‌الملل با آن روبرو است انجام‌شده و مجموعه مدیریتی علم و فناوری در کشور با توانایی خود توانسته تسهیلات و جذابیتی ایجاد کند تا متخصصان ایرانی خارج از کشور حاضر به بازگشت و سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی شرکت در کشورمان شوند.

رئیس پارک فناوری پردیس همچنین اظهار کرد: البته روند جذب نخبگان و سرمایه‌گذاران غیر مقیم در حال حاضر با سرعت بیشتری نسبت به قبل در حال پیگیری است.

**برنامه پارک فناوری پردیس برای جذب غول‌های فناوری دنیا

صفاری نیا در ادامه با اشاره به اینکه حجم زیادی از واحدهای مستقر در پارک فناوری پردیس را مجموعه‌های حوزه آی تی و بیوتکنولوژی تشکیل داده‌اند، اتفاق سوم در مجموعه پارک فناوری پردیس را تهیه یک برنامه و ارائه به هیئت امناء پارک فناوری پردیس به‌منظور جذب غول‌های فناوری دنیا در این مجموعه عنوان کرد.

وی معتقد است: حضور غول‌های فناوری در پارک فناوری پردیس باعث رونق و توسعه فناوری در منطقه و جذب استارت‌آپ‌ها و نیروهای تحصیل‌کرده کشورمان خواهد شد؛ چراکه بسیاری از نیروهای نخبه تحصیل‌کرده علاقه‌مند به کار در شرکت‌هایی هستندکه دارای تجربه فنی، اعتبار جهانی و در ابعاد بین‌المللی ‌باشند.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: اگر این ظرفیت‌ها را در کشورمان ایجاد کنیم علاقه جوانان نخبه به خروج از کشور بسیار کاهش خواهد یافت، همان‌طور که در حال حاضر بیش از 4500 نفر تحصیل‌کرده و متخصص در مجموعه فناوری پردیس مشغول به کار هستند.

وی در ادامه، پیگیری برنامه ناحیه نوآوری پردیس را یکی دیگر از تکالیف هیئت امناء مجموعه پارک فناوری پردیس عنوان کرد و افزود: این برنامه که حدود دو سال روی آن کارکرده‌ایم شامل توسعه هزار هکتاری پارک در همان محدوده شهر پردیس است که فضاهای اختصاصی جدیدی را برای شرکت‌های «های تک» و هلدینگ‌های داخلی و خارجی فراهم خواهد کرد.

شایان‌ذکر است، پارک فناوری پردیس به‌عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پارک فناوری کشور با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال 1384 در زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری و با همکاری تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی - پژوهشی کشور باهدف تجاری‌سازی دستاوردهای فناوران و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس شد به‌عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، تاکنون بیش از 200 واحد فناور دانش‌بنیان از بین بیش از 1900 متقاضی در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست‌فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت پذیرفته‌شده و این واحدهای فناور توانسته‌اند مراکز تحقیق یا دفاتر طراحی و مهندسی خود را در پارک فناوری پردیس ایجاد و مستقر نمایند.


  • بازدیدکنندگان: 572
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 2
  • 4 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ