اخبار


محققان مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توانستند با طراحی و ساخت محصول جدیدی به نام دی واترینگ باعث ایجاد سهولت در امر جدایش آب از سایر فرآورده‌های نفتی شوند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، مهندس محمدرضا مجیدپور، مدیرعامل شرکت کارا فن پرداز مبتکر مانا،( تولید کننده دی واترینگ) با اعلام این خبر گفت: از مهمترین مزیت‌های دی واترینگ عدم تماس با فرآورده‌های نفتی است، زیرا محیط فرآورده‌ها اسیدی و خورنده است و سنسورهایی که با مواد در تماس هستنند زود خراب و خورده می‌شوند، تعمیر و نگه داری آنها سخت است و هزینه زیادی در بر دارد، بنابراین امیدواریم صنعت نفت از این دستگاه استقبال کند.

وی افزود: دی واترینگ سنسوری است به ابعاد کوچک که وزن آن حدود 200 تا 300 گرم به اندازه یک فلنچ و اساس کار آن جدا کردن آب ترش بر اساس اندازه گیری ضریب دی الکتیریک و تفاوت‌های دی الکتیریکی میان فراورده های نفتی می‌باشد.


تأیید و نصب این فناوری جدید در پالایشگاه تبریز

مدیرعامل شرکت کارا فن پرداز مبتکر مانا بیان داشت: مخازن نفتی عمدتاً مخازن بزرگی هستند و ترکیبی از آلکان‌ها و هیدرات‌های کربن در پالایشگاه‌های نفت در نتیجه عملیات فرآیندی تصفیه نفت خام و فرآورده‌ها، جهت جداسازی ترکیبات گوگردی و سایر ناخالصی‌ها از روش شستشوی با آب استفاده می‌نمایند که در اثر آن پسابی حاوی ترکیبات H2Sو NH3 که به نام آب ترش معروف است ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: این آب در مخازن ته نشین گشته و در کف مخازن این امر باعث بروز مشکلات میگردد. از جمله این مشکلات می‌توان خوردگی مخازن و اختلال در فرآیند پالایش را نام برد. به همین دلایل حتما آین آب باید از کف مخزن تخلیه گردد که بسیار سخت و پر هزینه است. در حال حاضر خروج آب ترش به صورت دستی و با شیر تخلیه انجام می‌گیرد که این امر باعث می‌شود مقداری از فرآورده‌های نفتی هم خارج شود، و علاوه بر مشکلات زیست محیطی باعث هدر رفتن فرآورده‌های نفتی هم می‌گردد.

مجیدپور با بیان اینکه دی واترینگ به صورت یک سنسور بر روی مخازن فراورده های نفتی قرار داده می‌شود افزود: سیستم دی واترینگ در مسیر فرآورده نصب و به صورت آنلاین درصد آب و فرآورده نفتی را نشان می‌دهد، که از لوله تخلیه می‌شود و به مرز خاص جدایش خود می‌رسد و در این جا دستور توقف از سیستم صادر شده و از تخلیه‌ی فرآورده جلوگیری به عمل می‌آید.

وی خاطر نشان کرد: مشابهه این محصول توسط دو شرکت در آمریکا تولید و در بازار عرضه شده است و روش انجام عملکرد این دستگاه‌ها هم مشابه دستگاه تولید داخل است. ولی بر اساس اطلاعات به دست آمده داخلی و شرکت‌ها در سایت‌های خبری خود هزینه نصب این دستگاه‌ها بسیار زیاد است، زیرا باید کل مخزن تخلیه شود و بعد این سیستم نصب گردد و این تخلیه‌ی کلی مخزن زمان بر بوده و هزینه‌های خاص خود را در بر دارد.

این مدیر عامل اظهار داشت: دی واترینگ تولید شده توسط این شرکت دانش بنیان نیاز به تخلیه‌ی کلی مخزن ندارد و در عرض یک روز قابل نصب و راه اندازی است، نمونه‌ی این دستگاه به مدت پنچ ماه در پالایشگاه تبریز نصب شده و مورد تایید قرار گرفته است.

شایان ذکر است، هم اکنون تعداد 100 دی واترینگ در پالایشگاه‌های تبریز و تهران نصب و در حال بهره‌برداری می‌باشد.

  • بازدیدکنندگان: 1254
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ