اخبار
10-20-1399
تلفیقی از تکنولوژی، سنت و فرهنگ ایرانی

اولین «ساعت‌نمای آفتابی» کشور توسط شرکت «فرآیند بنیان معماری» با برند تجاری «فب‌لب» از اعضای پارک فناوری پردیس، طراحی و در سکوی مرکزی این مجموعه نصب شده است. این ساعت‌نما که بر اساس اصول ساعت‌های خورشیدی قدیمی ساخته نشده است، تلفیقی از تکنولوژی، سنت و فرهنگ ایرانی است.


به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، شرکت «فب‌لب» با استفاده از تکنولوژی‌های دقیق و طراحی دیجیتال، یک ساعت‌نمای آفتابی ساخت. «یحیی نوریان» مدیرعامل شرکت «فب‌لب» ضمن اشاره به طراحی منحصر به فرد این ساعت‌نما در سطح کشور و جهان، گفت: ساعت‌نمای آفتابی نصب شده در پارک فناوری پردیس با ویژگی‌های منحصر به فردش طرحی نو به حساب می‌آید که نمونه‌ی مشابه داخلی و خارجی ندارد.

وی افزود: اختلاف ساعت‌نمای ما با ساعت آفتابی جهان سنت، این است که به جای حرکت شاخص روی صفحه مدرج، تصویر عدد ساعت را با سایه گوی‌های به ظاهر نامنظم روی صفحه مقابل می‌سازد.

مدیر عامل شرکت فب‌لب در مورد چگونگی کار این ساعت‌نما، توضیح داد: در ساخت ساعت‌نما از گوی‌های غیرهم‌شکل استفاده شده است. هندسه فضایی پیچیده استفاده شده در ساخت آن، تلاقی سایه‌ گوی‌ها را در فضا، چنان نظم می‌دهد که هر ساعت از روز، به صورت سایه بر صفحه‌ میانی ساعت شکل می‌گیرد. این اتفاق، نوعی کارکرد نوآورانه در ساعت‌های آفتابی‌ست.
نوریان در رابطه با فرآیند و نحوه ساخت ساعت‌نما بیان کرد: طراحی مفهومی و محاسباتی این ساعت‌نما توسط طراح معمار «مجتبی ثابت‌فرد» از اعضای فب‌لب صورت گرفته است و توسعه‌ طراحی اجرایی و ساخت آن به صورت تیمی، در فب‌لب انجام شده است.

وی ادامه داد: ایده اولیه طراحی این ساعت‌نما برگرفته از ذات‌الحق[1] ، هندسه‌های مشهور سنتی ایرانی و هندسه‌های سماوی‌ است.ما در این ساعت‌نما جدای از گوی‌های به کار رفته، با دوایری رو‌به‌رو هستیم که متحد المرکز نیستند، اندازه‌هایشان مساوی نیست و با تداخل پیچیده‌ای در فضا قرار گرفتند. این دوایر در فضا به کمک طراحی و ساخت دیجیتال دقیق، ساخته شده‌اند.

نوریان اظهار داشت: مکان هندسی گوی‌ها روی تمام حلقه‌ها به صورت دیجیتال پیاده‌سازی شده است. تمام گوی‌ها با فناوری پرینت سه بعدی و با اشکال ناهم‌سان پرینت شده‌اند. در نهایت کل کار بر پایه‌ای دقیق با هندسه خاص نصب شده که امکان تعدیل زاویه کل ساعت‌نما را نسبت به اعتدالین فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: در اعتدالین نجومی یعنی اوایل پائیز و ابتدای بهار، زاویه خورشید نسبت به زمین در فاصله‌ای اندک تغییر می‌کند. به همین دلیل در ساعت‌های نجومی جهان گاهی دو شبکه خطوط روی صفحه‌ زیر شاخص می‌بینیم که هر کدام برای یکی از این دو هستند. ساعت‌نمای آفتابی در اعتدالین، با طی کردن یک گام کوتاه زاویه‌اش را نسبت به افق عوض می‌کند و به این صورت می‌تواند ساعت‌های زمستانی و تابستانی را به‌صورت مستقل نمایش دهد.

مدیرعامل فب‌لب ایران اشاره به جزئیات دقیق‌تر بیان کرد: در هندسه این ساعت‌نما نزدیک به ۱۹۰ گوی و ۹ فلک دوار به کار رفته است. گوی‌های به کار رفته کاملا از لحاظ قطر، هندسه و موقعیت قرارگیری در فضا منحصر به فرد هستند و محل استقرار آن‌ها روی ۹ دایره بهینه‌سازی شده است.

وی ادامه داد: این ۹ فلک که در واقع برخواسته از متون ادبیات و نظامات سنتی ما هستند، سعی دارند تمام گوی‌ها را منظم کنند. در نتیجه این هماهنگی‌هاست که ‌می‌توان بین ساعت ۸ صبح تا 5 بعداز ظهر، سایه عدد هر ساعت را روی صفحه‌ای در میان گوی‌ها مشاهده کرد.نوریان در راستای تبیین روش کار ساعت‌نمای آفتابی مثال زد: برای مثال فردی که ساعت ۲ بعد از ظهر در مقابل این ساعت‌نما قرار می‌گیرد سایه عدد ۲ را با رسم‌الخط فارسی، به صورت عدد، روی صفحه میان گوی‌ها مشاهده می‌کند. ساعت‌نمای آفتابی طراحی شده درعین حال که دارای یک ساختار منسجم هندسی است که مستقلا دیده می‌شود، در نقش یک مجسمه‌ی شهری در افق پارک قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت فب‌لب ضمن بیان این که ساعت‌های آفتابی در فرهنگ تمدنی ما نمادی از دانش و تکنولوژی بومی هستند، در رابطه با علت ساخت این ساعت‌نما اظهار داشت: ساخت این ساعت‌نما در قالب ارائه‌ پروپوزالی از جانب فب‌لب و بنا بر سفارشی از پارک فناوری پردیس در راستای احیای نمادهای فناورانه و تکنولوژی بومی در فضای کاری پارک بوده است.

وی تصریح کرد: در واقع این ساعت‌نما یک کار نمادین و هنری است که در ساخت آن از تکنولوژی‌های دقیق و طراحی دیجیتال استفاده شده است.

نوریان در مورد جانمایی ساعت‌نما در پارک فناوری پردیس گفت: این ساعت‌نمای آفتابی در نزدیکی مجتمع اداری سراج در پارک، بر سکوی مرکزی مجموعه نصب شده است. این جانمایی امکان مشاهده ساعت‌نما از فاصله دور یا نزدیک و دسترسی آسان افراد برای آشنایی با طرز کار آن، عکاسی و غیره را فراهم می‌کند. همچنین روی ساعت پلاکی نصب شده که به کمک کد دیجیتالی آن، اطلاعات مرتبط با ساعت برای مخاطب بر اینترنت قابل مشاهده است.

وی در پایان ضمن بیان اینکه طراحی این ساعت‌نما تلنگری به دنیای فناوری است، گفت: ارجاعاتی که در طراحی سنتی ساعت‌نما به کار رفته در کنار استفاده از طراحی دیجیتال سعی دارد به ما بفهماند که می‌توانیم پلی بین استفاده از تکنولوژی‌های جدید و فرهنگ و مفاهیم بومی خودمان بسازیم و نگذاریم تکنولوژی تمام انتخاب ما از دنیای امروز باشد.[1] گونه‌ای ازاسطرلاباست که حلقه‌هایی فلزی و متداخل دارد و در منابع عربی از آن با نام ذات‌الحِلَق یا اسطرلاب الکری یاد می‌کنند.


  • بازدیدکنندگان: 40
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ