اخبار
05-22-1399
«مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک فناوری پردیس، در مراسم افتتاحیه اینوتکس 2020:

عصر امروز نهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری ایران با سخنرانی آنلاین «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و سخنرانی‌های حضوری «مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک فناوری پردیس و «سجاد عباسی فشمی» دبیر اینوتکس ۲۰۲۰ برگزار شد. صفاری‌نیا در این مراسم گفت:  اکوسیسم فناوری و نوآوری زنده است و هیچ‌ چیز، حتی کرونا مانعش نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، «مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک فناوری پردیس که به صورت حضوری در مراسم افتتاحیه اینوتکس 2020 حضور داشت گفت: نه سال پیش که برگزاری نمایشگاه اینوتکس را شروع کردیم، خودمان تصور نمی‌کردیم به این جایگاه مهم برسد.
وی افزود: اینوتکس نشان داد که فرزند زمانه خود است. زمانی که برگزاری آن را آغاز کردیم کشور در زمینه انتقال فناوری فعال بود. بنابراین اینوتکس فعالیت خود را بر این حوزه متمرکز کرد. مدتی بعد که کشور به سمت جلو حرکت کرد و نیاز به صادارت محصولات تولیدی خود داشت، اینوتکس در این زمینه نیز نقش‌آفرینی کرد.
صفاری‌نیا در این زمینه توضیح داد: زمانی که موضوع ایجاد اکوسیستم فناوری و نوآوری ایجاد شد. ادبیات آن شکل گرفت. شتابدهنده‌ها و مرکز شتابدهی نوآوری کار خود را آغاز کردند. رویدادهای فناوری و نوآوری متعددی برگزار شد و عملا دغدغه فعالیت استارتاپی که محرک اکوسیستم نوآوری کشور است به وجود آمد.
وی ادامه داد: دانشجوها به این حوزه علاقه‌مند شدند و به سبب علاقه‌مندی آنها تیم‌های زیادی شکل گرفت. در این سال‌ها حدود ۲۰ هزار نفر در رویدادهایی که در ۶۰ شهر کشور برگزار شد حضور پیدا کردند. دانشگاه‌ها، مراکز رشد، شتابدهنده‌ها، صندوق‌های نوآوری، سرمایه‌گذاران و دیگر عناصر کلیدی زیست‌بوم فناوری و نوآوری زاییده شدند، فعالیت خود را آغاز ‌کرده یا ادامه دادند و منبع انرژی یکدیگر شدند.
رئیس پارک فناوری پردیس در مورد نقش نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری گفت: اینوتکس محملی برای گردهم آمدن تمامی اجزا و عناصر کلیدی اکوسیسم نوآوری زیر یک سقف است. اینوتکس به این اجزا فرصتی برای همکاری و شبکه‌سازی با یکدیگر می‌دهد تا امکان هم‌افزایی آنها وجود داشته باشد و در مسیر پیشرفت کشور حرکت کنند.
وی افزود: به دلیل همین نقش‌آفرینی است که بود و نبود آن برای زیست‌بوم فناوری و نوآوری مهم است. بنابراین با توجه به شرایط به وجود آمده بر اثر همه‌گیری ویروس کرونا، باید تصمیم گرفته می‌شد که امسال اینوتکس برگزار شود یا نه. از زمانی که تصمیم‌ گرفتیم اینوتکس امسال را برای اولین بار در کشور به صورت یک نمایشگاه مجازی برگزار کنیم، همکارانم زحمت بسیاری کشیدند و برای برگزاری آن همت والایی از خود نشان دادند.
صفاری در مورد میزان مشارکت در اینوتکس ۲۰۲۰ گفت: علی‌رغم شرایط کنونی که فعالیت‌های اقتصادی در کشور با مشکل مواجه شده است، تعداد استارتاپ‌های شرکت کننده در اینوتکس از نمایشگاه سال گذشته بیشتر است که نشان از اهمیت و جایگاه این نمایشگاه دارد.
رئیس پارک فناوری پردیس اظهار داشت: برگزاری اولین نمایشگاه مجازی در کشور نشانگر این است که هر اتفاق اجتماعی و اقتصادی در کشور بیفتد نمی‌تواند مانع کار زیست‌بوم نوآوری شود. زیست‌بوم نوآوری پشت هیچ دیوار و بن‌بستی نمی‌ماند و مثل یک رود در مسیر خود حرکت می‌کند.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه اینوتکس امسال به صورت برخط تجربه جدیدی بود. بخش کوچکی از آن به صورت حضوری در پارک فناوری پردیس برگزار می‌شود که آن نیز تم و مدل جدیدی دارد. آنلاین برگزار شدن نمایشگاه این امکان را فراهم می‌کند که افراد بیشتری از نقاط مختلف کشور بتوانند در آن شرکت کنند و از جریان تبادل دانش بهره‌مند شود.
صفاری‌نیا در خاتمه گفت: امیدواریم این تجربه جدید که نشان داد اکوسیسم ما زنده است و هیچ‌ چیز، حتی کرونا مانعش نخواهد شد، باعث شود که اینوتکس با کمک اجزا و عناصر این اکوسیسم در سال‌‌های بعد بیش از پیش دنبال شود و منفعت آن باعث فعالیت و اشتغال‌زایی جوانان و پیشرفت و اقتدار کشور شود. امیدواریم تعداد شرکت‌های دانش‌بینان ما به ۱۰هزار شرکت که مد نظر مقام معظم رهبری نیز است، برسند و نظیر نزدیک به ۵ هزار شرکت فعال کنونی فعالیت کنند. این امر می‌تواند اتکای کشور را از منابع زیرزمینی به منابع نوآوری تغییر دهد.

  • بازدیدکنندگان: 48
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ