اخبار
01-28-1396
در دومین نشست تخصصی گاز صورت گرفت؛

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس از عسلویه در جریان برگزاری دومین نشست تخصصی بهره‌برداری از فناوری‌های داخلی در صنعت گاز از دو محصول برتر تجاری شده و دارای کاربرد در صنعت گاز رونمایی شد که معرفی این دو محصول را در زیر می خوانید:

دستگاه سطح سنج رادار
طراحی و ساخت توسط شرکت دانش بنیان راه سبز چهل ستون:

حجت بنکدار رئیس هیات مدیره و مدیر بازرگانی شرکت: این دستگاه نتیجه ده سال تلاش مداوم یک تیم 8نفره است و کار آن اندازه گیری ارتفاع مایع درون مخازن است که این سنجش یکی از اندازه گیری های اصلی در تمام فرایندهای صنعتی به شمار می آید.
برای این کار سال ها پیش از روش های تماسی استفاده م یشد و بعد از آن روش معمول روش های غیرتماسی مانند آلتروسونیک که از محصولات شرکت خود ما هم هست استفاده می شود و آخرین تکنولوژی که تنها 5کشور در دنیا از آن استفاده می کنند استفاده از امواج الکترومغناتطیس در باند فرکانسی 5،10 و 24گیگ برای اندازه گیری مخازن است.
ما افتخار این را داریم که بعد از تلاش های بسیار دانش فنی این دستگاه را به صورت کامل در شرکت راه سبز چهل ستون بومی سازی کنیم و این دستگاه اولین دستگاه ابزاردقیقی ایرانی است که به صورت دو سیمه هارت درایو می شود و از اخرین تکنولوژی روز دنیا بهره گرفته است.
این دستگاه می تواند روی مخازن مشتقات هیدروکربنی از موادی که ثابت دی الکتریکی خیلی پایین دارند تا موادی که ثابت دی الکتریکی خیلی بالایی دارند به صورت کامل نصب شود. دستگاه نسبت به مواردی مانند گرد و خاک، فوم، فشار و دمای مخزن کاملا بدون تاثیر است و اندازه گیری را با دقت بالا با کمترین ضریب خطا انجام می دهد.
استاندارد اتکس ایکس را گرفته ایم و این مساله که نمیتوانستیم از این دستگاه در بسیاری مخازن نفت و گاز و پتروشیمی استفاده کنیم را حل کردیم.
اولین نمونه دستگاه دو سال پیش در یکی از پتروشیمی های عسولیه  نصب شده و در طول این دوسال ما در حال بهبود و گرفتن استاندارهای دستگاه بودیم که هم اکنون به صورت کامل دستگاه در حال ارائه است و جاهایی مانند نفت پاسارگاد نفت جی پتروشیمی مروارید و پلایشگاه اصفهان استفاده می کنند. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهایی چون آلمان و سوئد و ایتالیا وارد می شود و قیمتی بین دو تا دوبرابر و نیم نسبت به نمونه داخلی تولید ما دارد.

سیستم دی سی اس جهت کنترل کلیه فازهای پارس جنوبی
طراحی و ساخت توسط شرکت خدمات نیروگاهی آهار شرق، پارک علم و فناوری خراسان
محمدرضا هاتف مدیرعامل شرکت: سیستم کنترل کلیه فازهای پارس جنوبی از یک سیستم دی سی اس به‌روز تشکیل شده که ساخت شرکت یوپی واوی ژاپن است، کلیه فازهای پارس جنوبی از این سیستم کنترل استفاده می کنند که در آخرین تحریمی که ایران با آن مواجه شد این شرکت دیگر به ایران محصول نداد لذا یک پروژه ملی برای حل این مشکل تعریف شد و طی یک پروژه دوساله پژوهشی، این سیستم بومی سازی شد و کل سیستم بر اساس سیستم ژاپنی طراحی و تولید شده است.
از نظر هزینه ای سیستم ساخت داخل 50درصد کمتر از قیمت نمونه خارجی است همچنین بحث پدافند غیرعامل یک مساله مهم در این حوزه است، چون این سیستمِ کنترل، قلب مجموعه به حساب می آید با کوچکترین خلل یا بدافزاری ممکن است باعث قطع تولید یا انفجار و مسایل دیگر بشود از این رو از لحاظ پدافندی اهمیت تولید داخلی این سیستم بسیار بالاست.
با توجه به اینکه بیش از 60درصد تولید گاز کشور از طریق فازهای پارس جنوبی و از طریق همین سیستم کنترل می شود و اگر فازهای مختلف پارس جنوبی به هر ترتیبی مورد یک حمله سایبری قرار بگیرد میتواند تولید را متوقف کند و کشور دچار مشکل ایجاد شود از این رو استفاده از سیستم های داخلی تحت کنترل شرکت های داخلی می تواند کمک شایانی به امنیت در تولید و عدم وابستگی به شرکت های خارجی کند.
  • بازدیدکنندگان: 1214
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ