اخبار
03-08-1399
با تمرکز بر موضوع تبادل تجربیات کشورهای اسلامی در زمینه کرونا

دومین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی با تمرکز بر موضوع تبادل تجربیات کشورهای اسلامی در زمینه کرونا به صورت مجازی آغاز شد.

به گزارش  روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)، دومین روز از هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی با تمرکز بر همکاری های علمی و فناورانه در حل چالش ویروس کرونا آغاز شد.

این دوره از نشست استپ با توجه به شیوع بیماری کرونا از ماه دسامبر (آذر 1398) در چین و ابتلای نزدیک به شش میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از سیصدو پنجاه هزار نفر به دلیل ابتلا به آن با نام همکاری‌های علمی و فناورانه در مقابله با چالش ویروس کرونا و با هدف تاکید بر اهمیت تبادل تجربیات و دانش ارزشمند و دستاوردها و ارائه بهترین زمینه از طریق نشست مجازی موضوعی در مورد کرونا، همچنین هم‌افزایی توانایی ها و ظرفیت‌های دانشمندان و متخصصان کشورهای اسلامی برای حل بحران کنونی جهانی برگزار می‌شود.

نشست اول روز ۸ ماه مه (۲۹ اردیبهشت) میزبان حضور کارشناسانی از جهان و متخصصان علوم پزشکی و داروسازی بود و نشست روز دوم (۱۸ مه/ ۸ خرداد) با حضور رسول دیناروند، رئیس هفتمین نشست استپ و عضو هیئت مدیره بنیاد مصطفی(ص)، پروفسور جکی یینگ، برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 و رئیس‌ آزمایشگاه نانوزیستی سنگاپور و مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی هفتمین نشست استپ برگزار می‌شود.

همچنین هفتمین دوره نشست استپ شامل سخنرانی کلیدی برگزیدگان دوره‌های پیشین جایزه مصطفی(ص)، شامل پروفسور جکی یینگ، رئیس‌ آزمایشگاه نانوزیستی سنگاپور، دکتر اوگور شاهین، استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، حسین بهاروند، استاد زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی در پژوهشگاه رویان و محمد عبدالاحد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه تهران و پنل‌های تخصصی با مشارکت کارشناسانی از کشورهای مختلف و ارائه مقاله متخصصان در زمینه‌های مرتبط نیز هست.

رسول دیناروند، در ابتدای این نشست با ارائه تاریخچه‌ای از نشست های استپ و تشکر از پروفسور جکی یینگ، مکس پائولی از آکادمی علوم جهانی (TWAS)، منظور حسین سومرو رئیس بنیاد علمی اکو، جورج چدیک نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر همکاری‌های جنوب‌جنوب سازمان ملل متحد تشکر کرد.

پیام تصویری جرج چدیک؛ نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر ضرورت همکاری های کشورهای مختلف برای مقابله با چالش کرونا بخش بعدی افتتاحیه استپ بود.

چدیک در این پیام تصویری گفت: دفتر همکاری‌های جنوب جنوب سازمان ملل متحد خواستار همکاری و تبادل تجربیات علمی بیشتر با کشورهای اسلامی است.

وی ادامه داد: ما خواستار همکاری های بیشتر در زمینه های علمی به خصوص زنان در این کشورها هستیم و می خواهیم بیشتر از شما یاد بگیریم.

چدیک تصریح کرد: همه کشورها باید با هم برای مبارزه با این بیماری تلاش کنند.

فقط با همکاری می توانیم بر این چالش غلبه کنیم

در ادامه پروفسور جکی یینگ با اشاره به زمان مناسب برگزاری استپ هفتم گفت: کشورهای زیادی با تبعات این همه گیری روبرو هستند.

وی افزود: در اقتصاد جهانی شده دنیا، وقتی یک کشور با همه‌گیری روبرو می شود مرزهای خود را می بندد، عواقب بیماری بیشتر خواهد بود و جبران آن سخت تر است.

یینگ گفت: وضعیت دشوار کنونی از جهات مختلف همه ما را وادار می کند برای مبارزه با کرونا همکاری کنیم و فقط وقتی با هم‌ باشیم می توانیم بر این بحران غلبه کنیم.

نشست امروز با حضور سخنرانانی از کشورهای دیگر با رعایت قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در این دوره از نشست استپ کارشناسان بیماری‌های عفونی و اساتید دانشگاه و متخصصان همراه با اساتیدی از کشورهای هند، ترکیه، ژاپن، چین، اندونزی، مالزی، ایران و آذربایجان تجربیات خود را در درمان این بیماری به اطلاع یکدیگر می‌رسانند.

تاکنون مراکز مختلفی در جهان اسلام شامل دانشگاه های ایران سه دوره، دانشگاه پوترای مالزی (دوره دوم)، دانشگاه سلطان قابوس عمان (دوره چهارم) و دانشگاه کراچی پاکستان (دوره پنجم) میزبان نشست‌های استپ بوده‌اند.


  • بازدیدکنندگان: 109
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ