اخبار
03-12-1395
صمت از بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری اینوتکس ۲۰۱۶ گزارش می‌دهد

طیبه جهانبازی: نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری اینوتکس ۲۰۱۶ در حالی به کار خود پایان داد که بیش از ۳۱ موافقتنامه برای انتقال فناوری در این نمایشگاه به ثبت رسید.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در قدم نخست برای آشنایی صنعت با محصولات دانش‌بنیان خواهد بود و صنعتگران در قدم دوم باید به توانمندی دستاوردهای ایرانی اعتماد کنند. در این نمایشگاه همچنین توافقنامه‌ای با کشور یونان به امضا رسید که براساس آن قرار است برخی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی که در این نمایشگاه حضور می‌یابند با تایید رییس پارک فناوری پردیس مورد حمایت صددرصدی دولت قرار گیرند.

اعتماد به توانمندی‌های داخلی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶) اظهار کرد: ساخت برخی محصولات مثل تجهیزات هوا و فضا در زمان جنگ آغاز شد در حالی که بسیاری از موتورهای اف۱۴ زمینگیر بود که ما قطعات آن را ساختیم و در ایران راه‌اندازی کردیم. این در حالی است که برخی معتقد بودند این کار، شدنی نیست. ما به محصولات ایرانی یقین داریم. از این رو محصولات دانش‌بنیان امروز ادامه همان پژوهش‌ها ست که پیشرفت در آن وجود دارد. پس باید به فعالیت‌های فناوران در عرصه محصولات دانش‌بنیان اعتماد کرد. مهندس محمدرضا نعمت‌زاده بهترین برنامه برای بهره‌مندی بخش صنعت از دستاوردهای دانش‌بنیان ایرانی را در قدم اول دیدار از چنین نمایشگاهی دانست و به خبر نگار صمت گفت: علاوه بر آشنایی باید به توانمندی داخلی اعتماد کرد. یکی از راه‌هایی که موجب می‌شود تولید شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در بازار مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گیرد داشتن گواهی استاندارد برای محصولات است. حتی اگر نمی‌توانند گواهی استاندارد محصول خود را در ایران تهیه‌کنند بهتر است برای محصول خود در خارج از کشور گواهی تایید بگیرند. برخی مصرف‌کنندگان به محصولات ایرانی اعتماد ندارند. اما یکی از راه‌حل‌ها این است که علاوه بر اعتماد، گواهینامه را بررسی کنند که طبق استانداردهای لازم محصول پاسخگوی نیازها خواهد بود.

حضور ۲۵ شرکت یونانی در نمایشگاه
۱۷ شهریور (۷ سپتامبر) امسال نمایشگاهی در بزرگترین شهر یونان به نام «تسالونیکی» در زمینه محصولات فناورانه برگزار می‌شود و قرار است دولت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در این نمایشگاه حمایت صددرصدی کند. براساس گزارش مسئول اجرایی نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری حدود ۷۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی برای نخستین بار است که به ایران سفر کرده‌اند. حسین اسفهبدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز ضمن تایید این موضوع هدف اصلی حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه‌ها را مشارکت با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای انتقال دانش فنی دانست و گفت: علاوه بر این، شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی توانمندی بالایی دارند و استارتاپ‌های اینگونه شرکت‌ها به سرعت در حال رشد است از این رو با فرصتی که برای این شرکت‌ها در نمایشگاه به وجود آمده می‌توان دانش فنی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی را نیز به دیگر کشورها انتقال داد. اسفهبدی با بیان اینکه این نمایشگاه که با همت پارک فناوری پردیس برگزار شده می‌تواند به استحکام روابط و رقابت‌پذیری شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی کمک کند، افزود: بزرگترین غرفه در این نمایشگاه متعلق به یونان است که ۲۵ شرکت دانش‌بنیان از این کشور در نمایشگاه حضور داشتند و از طرفی حضور رییس هیات‌مدیره نمایشگاه‌های یونان در این بخش منجر به امضای توافقنامه‌ای با این کشور شد که براساس آن قرار است برخی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی که در این نمایشگاه حضور داشته‌اند با تعیین رییس پارک فناوری پردیس و با حمایت صددرصدی این پارک ۷سپتامبر میلادی برابر با ۱۷ شهریور امسال در نمایشگاهی که در بزرگترین شهر یونان به نام «تسالونیکی» برگزار می‌شود، حضور داشته باشند. کشور یونان هر سال در شهر تسالونیکی نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌کند. ایران نیز حدود ۱۵ سال گذشته در آن شرکت داشت که متاسفانه در طول سال‌ها تداوم خود را از دست داد. از این رو حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در این نمایشگاه‌ها بعد از ۱۵ سال به استمرار حضور ایرانیان در این نمایشگاه‌ها کمک خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حضور هیات‌های خارجی بعد از توافق برجام در کشورمان گفت: همانطور که شاهد هستید بعد از توافق برجام حضور هیات‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور هر روز پررنگ‌تر می‌شود. از آنجایی که هدف از مذاکره با این هیات‌ها خرید محصولات کشورهای خارجی نیست از این رو برنامه‌ریزی‌های متعددی برای مشارکت و همکاری با این کشورها انجام شده که برپایی اینگونه نمایشگاه‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و مشارکت با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی کمک کند. خوشبختانه برپایی نمایشگاه‌های مختلف نتایج مثبتی را برای واحدهای تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان به ارمغان آورده و بسیاری از واحدهایی که در این نمایشگاه‌ها حضور داشته‌اند با مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی‌ها موفق به ثبت شرکت شده‌اند و محصول‌شان تا چند ماه آینده وارد بازار می‌شود و بخش بزرگی از این محصولات به دیگر کشورها صادر خواهد شد. علاوه بر این یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی با توافقنامه‌ای که با یکی از شرکت‌های ایتالیایی در این نمایشگاه به امضا رسانده برای چاه‌های گاز و نفت لوله‌هایی را تولید خواهد کرد که بخشی از آن به مصرف داخلی می‌رسد و بخش دیگری از آن صادر خواهد شد. فروش ۲۵ میلیارد تومانی محصولات تامین فناوری در هر کشور به‌طور معمول از دو طریق انجام می‌شود، از آنجایی که هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند به تمام فناوری‌های روز دست پیدا کرده، از این رو قانونی که برای تامین فناوری وجود دارد در تمام دنیا یکسان بوده و عبارت است از اینکه هر کشوری برای تامین فناوری به دو طریق دانشگاه و مراکزپژوهشی می‌تواند از طریق انتقال فناوری به فناوری‌های روز دست یابد. مهدی صفاری‌نیا، رییس پارک فناوری پردیس ضمن تایید این موضوع با اشاره به اینکه بیشترین تمرکز فعالان این حوزه برای انتقال فناوری به کشور روی خلأهای فناوری مورد نیاز کشور است، گفت: تمرکز نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری اینوتکس بیشتر روی حوزه‌های الکترونیک، تجهیزات پزشکی، لوازم مکانیکی، نفت و گاز بوده که خوشبختانه بیش از ۳۱ موافقتنامه در این نمایشگاه برای انتقال فناوری به ثبت رسید. او افزود: با توجه به اینکه این موافقتنامه‌ها برای تبدیل شدن به قرارداد باید بررسی شوند از این رو ابتدا به صورت موافقتنامه این همکاری‌ها به ثبت می‌رسد که بعد از بررسی‌های لازم تبدیل به قرارداد خواهند شد. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز برای تسهیل روند این قراردادها و کمک به انتقال دانش فنی ۷۰ درصد مبلغ قرارداد را به صورت تسهیلات با نرخ سود مناسب در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی قرار خواهد داد و علاوه بر این در صورتی که این قراردادها منجر به تاسیس شرکت جدیدی شود پارک فناوری پردیس امکان استقرار اینگونه شرکت‌ها را در پارک فراهم می‌کند و از دیگر مزایای معافیت مالیاتی و گمرکی نیز استفاده خواهند کرد. در صورتی که این واحدها تبدیل به شرکت دانش‌بنیان شوند و به صورت استاندارد عمل کرده باشند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده خواهند کرد. به گفته رییس پارک فناوری پردیس فروش شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس در سال ۹۳ بیش از ۲۵ میلیارد تومان بوده و فروش سال ۹۴ این شرکت‌ها تا دو ماه آینده دیگر اعلام خواهد شد که این میزان فروش تجاری‌سازی پژوهش‌ها و ارزش افزوده را در کشور به خوبی نمایان می‌کند. بیشتر شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس در حوزه‌های «آی‌سی‌تی» و سلامت و با فناوری «های تک» مشغول فعالیت هستند. 
شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس به‌طور لزوم نباید دانش‌بنیان باشند و در حال حاضر ۲۰۰ شرکت عضو این پارک هستند که بین ۵۰ تا ۶۰ شرکت دانش‌بنیان هستند و یک مرکز رشد نیز در این پارک مستقر است.

پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶) به همت پارک فناوری پردیس با حضور ۸۳ شرکت خارجی از ۱۴ کشور و ۹۱ شرکت دانش‌بنیان ایرانی از ۲ تا ۵ خرداد در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. ‌

  • بازدیدکنندگان: 1146
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ