اخبار
08-09-1396
همایش مدیریت آب و فناوری‌های پایدار در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد؛

همایش ایران و برزیل با محوریت مدیریت آب و فناوری های پایدار با حضور پژوهشگران شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس، محققان شرکت‌های خصوصی داخلی و فناوران برزیلی در سالن سراج این پارک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، این سمینار که با حضور نمایندگان دو کشور با موضوع آخرین تکنولوژی روز دنیا در حوزه مدیریت آب و استفاده صحیح منابع و به منظور توان سنجی و ایجاد بستری مناسب جهت همکاری های مشترک دو کشور، با سخنرانی آقایان آلوارو گالوانی رایزن بازرگانی برزیل در ایران و محسن شاطر زاده سفیر سابق ایران در برزیل برگزار گردید؛ نمایندگان شرکت های فعال در این حوزه و همچنین آقای اوساکو مدیر فنی پارک تکنولوژی تایپو برزیل به معرفی برنامه ها و دستاوردهای خود پرداختند.

برزیل در حوزه علم و فناوری رقیب ایران نیست مکمل است

دکتر محسن شاطر زاده سفیر سابق ایران در برزیل به اهمیت همکاری ایران و برزیل پرداخت و گفت: برزیل جز کشورهای موفق در عرصه فن آوری و تکنولوژی روز دنیاست و می توان روابط خوبی را به دنبال همکاری های مشترک سالهای قبل داشته باشیم. وی با تاکید بر اهمیت فینیپ FINEP و جایگاه این صندوق سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: شرکت های ایرانی فناور توجه ویژه ای بر همکاری با فینیپ داشته باشند.

شاطرزاده با بیان اینکه برزیل بزرگترین سد آب را داراست و در این زمینه از تکنولوژی های روز دنیا بهره برده است, تاکید کرد: سد تایپو بزرگترین سد و مجموعه آب و برق دنیاست و نماینده پارک فناوری تایپو با حضور خود می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شرکت های فعال در این حوزه بدهد.

وی با بیان اینکه همکاری دو کشور ایران و برزیل در حوزه های فناوری و اقتصادی می تواند گام های بلند را بهمراه داشته باشد تاکید کرد: برزیل رقیب ایران نیست بلکه در حوزه های فناوری و نوآوری مکمل ما بوده و اگر بخواهیم امروزه همکاری های اقتصادی خوبی در سطح دنیا داشته باشیم یکی از بهترین گزینه ها برزیل است.

سفیرسابق ایران در برزیل یادآور شد: تمام امکانات خوبی که در کشورهای اروپایی و امریکا وجود دارد در برزیل نیز هست، برزیلی ها در خصوص تکنولوژی با دید احترام به ایران می نگرند و تمایل زیادی به همکاری های متقابل دارند.

حضور نماینده فینیپ در همایش نشانه همکاری دو کشور

شاطرزاده بعنوان سفیر سابق برزیل و مدیرعامل یکی از شرکت های فن آور در این سمینار، حضور نماینده فینیپ از برزیل را در همایش، نشانه مهمی بر جدی بودن همکاری این کشور با شرکت های ایرانی قلمداد کرد و گفت: FINEP فینیپ بزگترین سازمان علمی و تکنولوژی برزیل است که تامین مالی تمام پروژه های علمی را بعهده دارد.

تمایل برزیلی ها برای همکاری با شرکت های عضو پارک

شاطر زاده در ارزیابی برگزاری این همایش گفت: این هیات برزیلی در چند روزی که در ایران بودند و به بازدید از فعالیت ها و گفتگو با مدیران شرکت های ایرانی پارک پرداختند به نتایج مثبتی برای همکاری رسیده اند که می توان منتظر اتفاقات و اخبار خوشی در این رابطه بود. ارزیابی من از مذاکراتی که با مدیران برزیلی داشتم علاقمندی آنان به همکاری در زمینه های علمی و تکنولوژی با شرکت های ایرانی را نشان داد و برزیل میتواند همکاری خوبی با ایران در حوزه های فن و تکنولوژی داشته باشد.

تفاهم نامه صندوق ایران و برزیل هنوز معتبر است

شاطر زاده در ادامه گفتگوی خود به تاسیس صندوق مشترک میان ایران و برزیل در سال۹۰ اشاره کرد و افزود: صندوق مشترک میان این دو کشور مبنی بر همکاری های علمی و پژوهشی و فن آوری با سرمایه یک میلیون دلار جهت توسعه علم و تکنولوژی میان دو کشور تاسیس شده است که تفاهم نامه آن مبنی بر تبادل استاد و دانشجو، محقق و انجام پروژه های مشترک تکنولوژی معتبر است.

شاطرزاده گفت: می توانیم با پشتوانه همین صندوق پروژه های تجاری دانش بنیان را با همکاری پژوهشگران و مدیران شرکت های پارک فناوری به مرحله فروش در بازار برسانیم.

سفیر سابق ایران در برزیل همچنین در سخنرانی خود گزارش کاملی از راهکارهای تعریف همکاری مشترک فناوری و نوآوری بین برزیل و ایران ارائه کرد.

با صندوق نوآوری و شکوفایی قرار داد منعقد خواهیم نمود

نماینده فنیپFINEP از برزیل نیز ضمن ابراز خشنودی از بازدیدی که از فعالیت های شرکت های ایرانی پارک فناوری پردیس داشت گفت: هیات همراه با بررسی ها و گفتگوهایی که در این چند روز با شرکت های ایرانی داشتند متوجه شدند شرکت های ایرانی در فناوری و تکنولوژی پتانسیل های بسیار خوبی داشته و امکان همکاری مشترک میان دو کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: پارک اکوسیستم خوبی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد کرده و این شرایط مساعد فضای خوب رشد آنها را فراهم کرده است. ایرانی ها در بسیاری از زمینه های علمی پیشرو هستند و این را در گفتگوها و بازدیدی که انحام دادیم بخوبی دریافتیم. برزیلی ها بسیار خوشحال می شوند که در زمینه های تکنولوژی با ایران همکاری کنند و تمایل داریم به زودی برنامه هایی برای همکاری مشترک صورت بگیرد.

تجاری سازی محصولات با همکاری برزیلی ها

آلوانوگالوینی رایزن بازرگانی برزیل گفت: بحث تجاری سازی محصولات در همکاری مشترک میان دو کشور ایران و برزیل ضروری است.

وی برگزاری چنین همایش هایی را اولین گام برای رسیدن به اهداف مشترک در مسیر همکاری میان دو کشور دانست و تصریح کرد: با در ایران به دنبال همکاری با شرکت های بزرگ، متوسط و حتی کوچک در حوزه علم و فناوری هستیم.

رایزن بازرگانی برزیل افزود: تمرکز همکاری با شرکت های ایرانی بر پایه نانو، آی تی، آب، تکنولوژی است و در صدد هستیم در این زمینه ها شرکت همکار پیدا کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت جهانی بحث آب و اشاره به نشست امروز و راه های نوآورانه برای مدیریت مصرف آب و استفاده بهینه از آن گفت: مسئله کم آبی چالشی جهانی است که با کم شدن بارندگی ها باید به فکر استفاده از شیوه های صحیح استفاده از آن و ذخیره سازی آب پرداخت. شرکت های فن آور ایرانی با برزیل می تواند همکاری های خوبی داشته باشد، ما امروز فعالیت شرکت های دارای تکنولوژی را در تولید آب و تصفیه آب دیدیم که بسیار اقدامات خوبی انجام داده اند.

در پایان نماینده شرکت ایتاپتو توضیحاتی در رابطه با اینکه چطور با تکنولوژی برتر به مصرف آب و استفاده بهینه از پسماندهای صنعتی و کشاورزی دارند، پرداخت و افزود: ما باید به آب بعنوان منبعی ارزشمند نگاه کنیم و توجه به مصرف آن داشته باشیم نه تنها در بخش محیط زیستی بلکه استفاده از پس آب ها باید صحیح و با تکنولوژی روز باشد.

گفتنی است در این همایش شرکت های فناوری فعال در حوزه انرژی کشورمان از جمله شرکت تیام پارسی پاسارگاد، بهین آب زنده رود، کاوش صنعت توس، توزین الکتریک، آوسینا، پارس پویش فناور، طراحان تجهیز صنعتی پیشگامان، تام لوکوموتیو آریا به ارائه گزارش از دستاوردها و توانایی های خود در این حوزه پرداخته و پیشنهاداتی را جهت تعامل و هم افزایی موثر مابین نوآوران و صاحبان فناوری دو کشور ارائه نمودند.


  • بازدیدکنندگان: 1083
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ