اخبار
04-29-1399
مدیر کل عمران و توسعه زیرساخت از فرآیند ساخت مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) می‌گوید:

«احمد شیراز نژاد» مدیر کل عمران و توسعه زیرساخت پارک فناوری پردیس گفت: از هنرهای ایرانی و اسلامی بی‌بدیلی در معماری مسجد حضرت الزهرا(س) پارک فناوری پردیس استفاده شده است.


به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در میانه پارک فناوری پردیس، گنبد مسجدی دیده می‌شود که مامن و محل رجوع کارکنان شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس است. «احمد شیراز نژاد» مدیر کل عمران و توسعه زیرساخت پارک فناوری پردیس، مختصات این مسجد را با زیر بنای حدود 1000 متر مربع شامل سرسرا، شبستان اصلی، شبستان بانوان و همچنین وضوخانه زنانه و مردانه، دفتر مسجد و اتاق خادم توصیف می‌کند.

وی در مورد فرآیند عمرانی مسجد اظهار داشت: پس از اتمام عملیات طراحی فاز دو مجتمع خدماتی و رفاهی در سال 1393، نسبت به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکاران ذیصلاح برای ساخت مسجد اقدام شد. با توجه به شرایط خاص و اعتبارات تخصیص داده شده، پروژه در فازهای مختلف تکمیل و در سال 1397 به بهره برداری رسید.

انتخاب موقعیت جغرافیاییِ مناسب جهت سهولت دسترسی به مسجد از نکته‌های مهمی است که در ساخت آن مورد توجه قرار گرفته است. مدیر کل عمران و توسعه زیر ساخت با اشاره به این مسئله گفت: مسجد مکان مقدسی است که کارکردهای گوناگون عبادی، اجتماعی، فرهنگی و ... دارد. بيتوجهي به محل جغرافیایی مسجد، آسیب زیادی به نقشآفرینی این مکان مقدس می‌رساند. به همین جهت در احداث مسجد همچون ديگر فضاهای شهری، ضوابط مربوط به مكان‌يابيِ صحیح لحاظ شده است. مرکزیت داشتن، دسترسی آسان، تناسب با کاربریهای همجوار، نزدیکی به نیازهای مردم و شاخص بودن در منظر شهری، از مهمترین این اصول است که حتی المقدور سعی شده است در مکان‌یابیِ مسجد فاطمه الزهرا(س) پارک رعایت شود.

طراحی و معماری ساختمان‌ها در پارک فناوری پردیس مسئله بسیار مهمی است. مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) هم از این قاعده مستثنی نبوده است. شیراز نژاد در مورد معماریِ مسجد پارک اظهار داشت: جلوه‌های زیادی از معماری و هنر ایرانی اسلامی در طراحی مسجد پارک در نظر گرفته شده است. این معماری و هنرِ آمیخته با مهندسی، شامل گچبری، کاربندی، آجرکاری، کاشی‌کاری، مقرنس‌کاری، منبت‌کاری، خوشنویسی و ... است که هر یک به تنهایی نمونه‌هایی از هنرمندی‌های بی‌بدیلی هستند که در این مکان معنوی انجام شده است.

مدیر کل عمران و توسعه زیرساخت پارک در مورد طراحی ساختمان مسجد افزود: در طراحی مسجدِ پارک از تزئینات نامناسب، ناهنجار و غیر ضروری -به مفهوم تزئین مادی- استفاده نشده، در عوض تلاش شده است از طراحی عناصر فاخر معماری ایرانی و اسلامی و همچنین از آیات قرآن، نقوش، بافت‌های اسلیمی و هندسی، در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و مناسب، به طور شایسته و بجا استفاده شود. عنصر فضا در طراحی معماری مسجد، اصل و سایر عناصر نظیر بدنه‌ها و اجزاءِ ساختمان بر مبنای آن شکل گرفته است.

  • بازدیدکنندگان: 72
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ