شما اینجا هستید.: خانهامکاناتمحیط شهریطرح جامع

محیط شهری

آخرین اخبار

11-01-1399
2600 نفر از 31 استان کشور در این طرح ثبت نام کردند
10-30-1399
به همراه رونمایی از محصولات تازه کارخانه‌های نوآوری پارک

طرح جامع

طرح جامع مشخصات تفصيلي پارك فناوري پرديس


معرفی

نظر به تاكیدات مسوولین محترم نظام به خصوص مقام معظم رهبری بر نقش شهرك‌ها و پارك‌های علمی و فناوری در برقراری ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه، پارك فناوری پردیس به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پارك فناوری كشور، با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال 1384 در زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری و با همكاری تعدادی از دانشگاه‌ها و مراكز مهم علمی- پژوهشی كشور در جهت تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شركت‌های دانش بنیان تاسیس گردید و هم اکنون به‌عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند .
نظر به اهمیت تاسیس این مجموعه در الگوسازی ایجاد پارك‌های فناوری در كشور و تاثیرگذاری ملی آن، ریاست هیات امنای پارك فناوری پردیس بر عهده معاون اول محترم رییس‌جمهور قرار گرفته و معاون علمی و فناوری رییس جمهور، برخی از وزرا و معاونینشان و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی كشور در آن عضو می‌باشند. در حال حاضر عملیات اجرایی پردیس نوآوری (فاز اول پارك) با سرمایه‌گذاری 1500 میلیارد ریالی بخش خصوصی و ایجاد بیش از 170 هزار متر مربع فضای تحقیقاتی و فناوری رو به اتمام است و پیش‌بینی می‌شود با تكمیل فاز مزبور، زمینه لازم برای جذب و اشتغال بیش از پنج هزار نفر نیروی متخصص در شركت‌های دانش‌بنیان عضو فراهم شود، ضمن اینكه عملیات اجرایی فاز دوم اخیرا شروع گردیده است و انشاء الله این «پروژه بزرگ ملی» با افق توسعه 1000 هكتاری و با حمایت‌های دولت محترم و تعامل جدی مسوولین نظام، به بزرگ‌ترین قطب فناوری منطقه تبدیل خواهد شد.


مطالعات مكان يابي پارك:
مطالعات مكانيابي ايجاد پارك فناوري پرديس از آذرماه سال 1379 شروع شد و در نهايت در ارديبهشت ماه سال 1380 منجر به انتخاب نقطه‌اي در محدوده شهر جديد پرديس جهت احداث پارك شد. معيارهاي اصلي اين مكانيابي شامل: وجود ساختار علمي و فني مناسب، وجود زير ساخت صنعتي و اقتصادي مناسب، وجود زيرساختهاي شهري مناسب از قبيل شبكه‌هاي حمل و نقل (فرودگاه، راه‌آهن، اتوبان و …) شبكه‌هاي مخابراتي، برق، آب، فاضلاب و ….، وجود منابع لازم براي تأمين نيروي كار متخصص و پشتيباني‌كننده، نزديكي به بازارهاي منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي، وجود اقليم مناسب (آب، هوا، محيط‌زيست و ….) و وجود زميني با قيمت و شرايط مناسب است.
پس از بررسي چندين نقطه در تهران و اطراف آن از قبيل شهر جديد پرند، شهر جديد هشتگرد و شهر جديد پرديس، در نهايت زميني در مجاورت سايت ماهواره به عنوان مكان ايجاد پارك انتخاب گرديد. اين مكان به لحاظ همجواري با محيط شهري پرديس و امكان استفاده از خدمات شهري و مسكوني اين شهر، همجواري با سايت ماهواره به عنوان يك مركز تحقيقاتي و ارتباطي، هم‌جواري با يك مركز دانشگاهي در حال ساخت، هم‌جواري با منطقه صنعتي خرمدشت و نزديكي به شهر صنعتي فيروزكوه و فاصله مناسب با تهران، همچنين شرايط مناسب زمين به لحاظ توپوگرافي، قيمت و اقليم، داراي مزيت‌هاي مناسبي جهت ايجاد پارك، مدنظر قرار گرفت. از طرف ديگر وجود يك اتوبان در حال ساخت سريع‌السير كه مي‌تواند ارتباط با تهران به عنوان يك مركز مهم علمي، صنعتي و تجاري كه داراي نيروي انساني متخصص و پشتيباني‌كننده زيادي است مي‌تواند بر مزيت‌هاي پارك بيفزايد.


مصوبات مربوطه:
طبق بخشنامه شماره 6241/ت125 مورخ 12/4/1370 هيات وزيران و مصوبه شوراي عالي شهرسازي، شهر جديد پرديس مي‌بايست 800 هكتار از اراضي خود را به كاربري‌هاي تحقيقاتي و آموزشي اختصاص دهدكه زمين مورد نظر جهت احداث پارك در اين منطقه قرار دارد. همچنين به لحاظ تأمين امكانات زيربنايي و ديگر مجوزهاي منطقه‌اي، شهر جديد پرديس بر طبق قوانين، مجوزهاي لازم را صادر نموده و تعهدات لازم را طي قرارداد في‌مابين اين دفتر و شركت عمران شهر جديد پرديس اعلام نموده است.

متراژ زمين و فضاهاي طراحي‌شده (در طرح جامع پارک):
متراژ زمين پارك شامل ۳۸هكتار مي‌باشد. هم‌اكنون فاز پردیس نوآوری به مساحت ۲۰ هکتار در حال بهره برداري بوده وهمچنين بزودي عمليات آماده سازي پردیس دانش به مساحت ۱۸ هکتار شروع خواهد شد. اجزاي فيزيكي پردیس نوآوری شامل بخشهای زير مي‌باشد:

1 ـ منطقه شركت‌ها: این بخش كه فضایی در حدود 14 هكتار را شامل می‌شود به دفاتر تحقیق و توسعه شرکت‌ها اختصاص دارد. بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، این منطقه به 5 گروه: الكترونیك و انفورماتیك، مكانیك و اتوماسیون، مواد جدید، شیمی و دارویی و زیست‌فناوری تقسیم‌بندی شده است. شركت‌های متقاضی حضور در پارك پس از بررسي و تصویب درخواست عضويت و بسته به موضوع فعالیت خود در یكی از پنج بخش فوق‌الذکر زمین تحويل گرفته و در آن مستقر شده‌اند. مالكیت شركت‌ها بر زمین به صورت مشروط بوده كه شروط اصلی استمرار مالكیت آنها شامل: عدم تغییر كاربری زمین، اتمام عملیات ساختمانی در زمان مقرر و فعالیت در آن و تبعیت از آیین‌نامه‌های داخلی پارك می‌باشد. در حال حاضر، شرکت‌های عضو در پردیس نوآوری در حال سرمایه‌گذاری، ساخت و تجهیز بیش از 160 هزار مترمربع فضای پژوهشی و فناوری خود هستند. و پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از این میزان فضا زمینه استقرار و اشتغال بیش از 5500 نفر از متخصصان کشور در این مجموعه فراهم شود.

 
2 ـ مجتمع مركزي پارك: طراحی این مجتمع در سال 1383 با رویکرد تامین فضای لازم برای استقرار و فعالیت ستاد پارک، استقرار و فعالیت شرکت‌های عضو مرکز رشد و بخش استیجاری و تامین و ارائه خدمات تخصصی و عمومی مورد نیاز تمامی شرکت‌های عضو پارک در 21300مترمربع فضای مفید و 8500 مترمربع فضای جنبی در قالب سه مجتمع اصلی و به شرح زیر به پایان رسید:

ـ مجتمع سراج:
این بخش با زیربنایی در حدود 6500 مترمربع، شامل مجموعه اداری و مدیریتی ستاد پارك، فضاهاي استيجاري و مراكز خدمات تخصصی مانند مركز خدمات تخصصي فناوري، سالن اجتماعات، اتاق جلسات و مرکز مخابرات پارک می‌شود که هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.
 
ـ مجتمع تجاري‌سازي و مركز رشد فناوري نخبگان (در حال ساخت):
این مجتمع جهت استقرار شركت‌هاي نوپا (مركز رشد)، بنگاه‌های كارگزاری، بنگاه‌های مشاوره‌ای و خدمات تخصصی در نظر گرفته شده است. از ديگر بخش‌هاي اين مجتمع مي‌توان به سالن همايش 300 نفره، كتابخانه، آزمايشگاه‌ها و ... اشاره نمود. زیربنای در نظر گرفته شده جهت این بخش 7500 مترمربع است.
 
ـ مجتمع خدمات عمومی و فرهنگي (در حال ساخت):
این مجتمع شامل فضاهاي لازم براي تامين و ارائه خدمات عمومی و فرهنگي مورد نياز شركت‌هاي عضو، شامل؛ میهمان‌سرا، مهدكودك، رستوران، فروشگاه‌های موادغذایی، آژانس حمل‌و‌نقل، تكثیر و صحافی، امكانات ورزشی و تفریحی، مركز بهداشتی و درمانی، فروشگاه‌ها و ساير مراكز كارگزاری خدمات عمومی، مسجد و … می‌باشد. زیربنای در نظر گرفته شده جهت این بخش حدود 7500 مترمربع است.
 
ـ نمايشگاه دائمي محصولات دانش‌بنيان:
به‌منظور فراهم نمودن فضايي براي نمايش محصولات دانش‌بنيان شركت‌هاي عضو، فضايي به وسعت 3100 متر مربع در قالب فضاهاي جنبي مجتمع مركزي پارك طراحي و ساخته شده است.
 
* در کنار همه این موارد، فضايي به وسعت 8000 متر مربع نیز براي پارك خودروهاي كاركنان ستاد و شركت‌هاي عضو پيش‌بيني و اجرا شده است.

3 ـ ساختمان کارگاهی و آزمایشگاهی (در حال ساخت): با توجه به نیاز مبرم شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان به استفاده از تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی و فناوری ، طراحی این ساختمان در سال 1389 با زیربنای 700 متر مربع به اتمام رسید و هم اکنون با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال ساخت و تکمیل می‌باشد.

 
4 ـ فضاهای باز و عمومی: این فضاها شامل خیابان‌ها، معابر و میادین و فضاهای سبز از جمله بوستان دانشمندان است و محیطی در حدود 4 هكتار را شامل می‌شود.

 
فاز توسعه (پرديس دانش) پارك فناوري پرديس:
فاز دوم پارك فناوري پرديس به نام پرديس دانش نام گذاري شده است در اين فاز كه 17.6هكتار مي باشد 74 قطعه زمين در متراژ هاي مختلف با كاربري هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات، مكانيك و اتوماسيون، شيمي و زيست فناوري، الكترونيك و تجهيزات پزشكي و خدماتي پيش بيني شده است.
در اين فاز نيز جهت عبور كليه تاسيسات همانند فاز اول پارك تونل تاسيساتي به طول تقريبي2100 مترتعبيه شده است.در حال حاضر عمليات محوطه سازي و اجراي تونل انرژي پرديس دانش آغاز شده كه پيش بيني ميگردد تا انتهاي سال 95 پروژه آماده بهره برداري باشد.
لازم به ذكر است كه در اين فاز جهت خدمات به شركت هاي فناور هتل، مهد كودك، رستوران، مسجد، سوپر ماركت پيش بيني شده است. همچنين فضايي به مساحت 4850 متر مربع جهت امور ورزشي و فرهنگي نيز در نظر گرفته شده است.