شما اینجا هستید.: خانهمعرفیاهداف و مأموریت‌هامنشور

اهداف و مأموریت‌ها

آخرین اخبار

10-27-1399
مجتبی جباری‌پور مدیرکل ترویج و توسعه خوشه‌های نوآوری پارک فناوری پردیس خبر داد:
10-24-1399
«حمید خردنیا» مشاور رئیس و قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک خبر داد:

منشور


بسم‌الله الرحمن الرحیم
 
نیك فرجامی ملت‌ها در دهه‌‌های نزدیك آینده به میزان و چگونگی رشد آن‌ها بستگی خواهد داشت. بعضی از ملت‌های معاصر با پیشرفت‌های مستمر در علم، تكنولوژی، فرهنگ و افزایش ظرفیت ساختار‌های اجتماعی‌ِ خود توانسته‌اند سطح استانداردهای زندگی‌شان را پیوسته ارتقا دهند.
اینان ملت‌هایی هستند كه توانایی ادامه رشد خود را در برابر تغییرات محیط بین‌المللی ثابت كرده و از این رهگذر به مدارج بالایی از رفاه اجتماعی، توان رقابت‌جویی در بازارهای بین‌المللی و نفوذ جهانی رسید‌ه‌اند. اگر بتوان عوامل مشتركی در تامین رشد ملت‌های فرهیخته جهان پیدا كرد، بی‌گمان مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
 
ـ عزم ملی برای مشاركت موثر در رهبری نظام جهانی؛
ـ كارآیی و نفوذ چشمگیر صنایع پیشرفته در نظام اقتصادی جامعه به عنوان «موتور رشد»؛
ـ نظام آموزشی «پژوهش محور» و مبتنی بر «یادگیری دائمی»؛
ـ سنت‌های اجتماعی و ارزش‌های فرهنگی كه رقابت توأم با همكاری را تشویق می‌كند؛
ـ «زیرساخت‌های پرظرفیت» برای ایجاد، اكتساب و توسعه فناوری‌های پیشرفته و به كارگیری پرشتاب آن‌ها در راستای «نوآوری‌های صنعتی».
 
بررسی‌ها نشان داده است که، بسیاری از نوآوری‌های تأثیرگذار در دهه‌های اخیر نه در شركت‌های بزرگ، كه در شركت‌های كوچك و گاه متوسط ایجاد شده‌اند. این‌گونه شركت‌ها همچنین به عنوان موثرترین ساز و كار توسعه فرصت‌های شغلی در اقتصاد‌های رو به پیشرفت شناخته شده‌اند.
تجربیات موجود در كشورهای صنعتی و تازه صنعتی شده به روشنی نشان داده است كه تجمیع این‌گونه شركت‌ها در پایگاه‌هایی به نام پارك فناوری، نه‌تنها پشتیبانی عمومی آن‌ها را تسهیل می‌كند، بلكه از اجتماع آن‌ها موجودیت نوینی شكل می‌گیرد كه توانمندی آن به مراتب بیش از جمع جبری توانمندی‌های یكایك این شركت‌هاست. این توانمندی اضافی، نتیجه «هم‌افزایی» ناشی از مبادله موثر اطلاعات، همكاری و هم‌کوشی، و بهره‌برداری از تسهیلات مشترك است.
پارك فناوری پردیس بر پایه این چشم‌انداز راهبردی تأسیس شده است كه در آینده‌ای نزدیك بتواند به عنوان یك «کانون توسعه تكنولوژی پیشرفته» جلوه‌های درخشانی از مشاركت در فرایند خیزش و جهش صنعتی ایران اسلامی را به نمایش بگذارد. پارك فناوری پردیس، خانواده فرهیخته‌ای خواهد بود كه اعضای آن در وهله اول با فرهنگ خانوادگی خود شناخته می‌شوند. این فرهنگ كه معرف «هویت جمعی» ما است، بر محور دیدگاه‌ها و بنیادی‌ترین ارزش‌های مشترك ما (كه در این منشور تعریف شده است) شكل می‌گیرد. ما به یاری خداوند متعال، این فرهنگ شكوهمند را ایجاد نموده و به آن متعهد می‌باشیم.
شركت‌هایی كه در این پارك مستقر می‌شوند با آگاهی از نقش منحصر به فرد خویش در سرعت بخشی به نوآوری‌های جهشی، منشور حاضر را كه بیانگر دیدگاه‌ها و ارزش‌های مشترك آنان است، به عنوان میثاق جمعی خود می‌پذیرند و با امضای آن، پیمان می‌بندند كه آن را سر لوحه فعالیت‌های فردی و جمعی خویش قرار دهند.
 
اصل 1. آینده‌نگری
امروز فوریت دارد و فردا «اهمیت». ما از فوریت‌های جامعه اسلامی، در چارچوب توان خود، هرگز غافل نخواهیم شد، اما اعتقاد داریم كه پارك فناوری پردیس باید بتواند كلیدی‌ترین تكنولوژی‌های پیشرفته را در افق آینده روشن میهن اسلامی قرار دهد. تنها با رعایت این اصل است كه ما تعهد خویش را به سربلندی، رفاه و عزت نسل‌های آینده نشان می‌دهیم.
 
اصل 2. تعالی‌گرایی
تكنولوژی پیشرفته نیازمند نهادها، مدیریت، فرهنگ، مناسبات و انسان پیشرفته و تعالی‌گراست. ما با درك این نیاز اساسی تأكید می‌كنیم كه پارك فناوری پردیس باید به گونه‌ای سازماندهی و رهبری شود كه از دیدگاه جامعه علمی و فنی كشور به عنوان یك «مركز تعالی» شناخته شود.
 
اصل 3. نوآوری
پیشرفته‌ترین تكنولوژی‌ها و تكنیك‌ها زمانی می‌توانند منشأ رشد اقتصادی باشند، كه در توسعه محصولات و خدمات نوآورانه، به تناسب نیاز‌های بازار، به كار گرفته شوند. ما تكنولوژی‌های پیشرفته و مناسب را به هر روش و شكل لازم كسب كرده و آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممكن به فرصت‌های بدیع نوآوری تبدیل خواهیم كرد.
 
اصل 4. كارآفرینی
در جامعه جوان ما، كه از مهاجرت مغزها رنج می‌برد، تكنولوژی پیشرفته باید به گونه‌ای هوشمندانه و متعهدانه در خدمت گسترش كارآفرینی صنعتی و مآلا توسعه فرصت‌های شغلی پر کیفیت و چالشی برای مهندسان، پژوهشگران و دانشمندان جوان به كار گرفته شود. ما متعهد می‌شویم كه توانمندی‌ها و مقدورات خود را تا سر حد ممكن در این راستا به كار گرفته، مخصوصا با حمایت از سازوکارهای موجود «مراکز رشد» به ایجاد و توسعه شرکت‌های نوپا کمک کنیم.
 
اصل 5. نفوذ در بازارهای جهانی
شركت‌های مستقر در پارك فناوری پردیس، نفوذ در بازارهای رو به رشد جهانی را نشانه گرفته‌اند. موفقیت در این زمینه، نه تنها بقا و رشد پایدار ما را تضمین می‌كند، بلكه مهم‌ترین شاخص برای ارزیابی شایستگی‌ها و توانمندی‌های فنی و صنعتی سطح بالایی خواهد بود كه ما به مشتریان خود تقدیم خواهیم داشت.
 
اصل 6. همكاری و همگرایی
موفقیت ما، به عنوان شركت‌هایی كه در پارك فناوری پردیس فعالیت می‌كنند، وابسته به همكاری و اشتراك مساعی در چارچوب نیازهای مشتركی است كه ما را به تجمع و هم‌افزایی در این پایگاه ترغیب نموده است. كلیدی‌ترین نیازهای مشترك ما عبارتند از:
ـ ایجاد یك بنیه قوی برای انتقال بهینه تكنولوژی
ـ پی‌ریزی یك شالوده توانمند برای اجرای پروژه‌های مشترك تحقیقاتی و مهندسی
ـ شكل‌دهی به یك ساختار پشتیبانی جمعی، به ویژه تسهیلات مشترك آموزشی، اطلاع‌رسانی و بازاریابی
در این راستا جایگاه ویژه‌ای برای اجرای پروژه‌های مشترك انتقال تكنولوژی و همچنین تحقیقات مشترك قایل خواهیم شد.
 
اصل 7. سیمای شهری جذاب و دعوتگر
شرکت‌های مستقر در پارک خواهند كوشید با اجرای طرح‌های ساختمانی مناسب و هماهنگ و رعایت ضوابط شهرسازی و معماری پارك و همكاری در اداره و نگهداری مطلوب آن، پارك فناوری پردیس را به نمادی از جذابیت و پاكیزگی و نظم، چنانكه در خور یك محیط فعالیت دانش محور باشد، درآورند.
 
اصل 8. توسعه فناوری
فناوری موتور حركت اقتصادی در جهان پرشتاب امروز است. با توجه به شكاف تكنولوژیكی بین ما و كشورهای صنعتی، مصممیم كه در شناسایی، جذب، بومی کردن، انتشار و توسعه فناوری‌ها، به ویژه فناوری‌های نوین پیشگام باشیم و الگویی مناسب برای صنایع كشور ارائه نماییم تا از اثرات توسعه فناوری در كشور بر اقتصاد و رفاه اجتماعی خود و دیگران بهره‌مند گردیم. اصلی‌ترین سرمایه ما در این راه، دانش، فناوری و نیروی انسانی متخصص و كارآفرین است كه از اهمیت خاصی برای ما برخوردار است.
 
اصل 9. حفظ محیط زیست و رعایت همسایگان
ما محیط زیست را یك سرمایه ملی، و حفظ آن را یك وظیفه اساسی می‌دانیم. پارك فناوری پردیس با رعایت اصول و موازین زیست محیطی، از هیچ كوششی در ایفای این وظیفه اساسی دریغ نخواهد كرد. ما به همسایگان خود ارج می‌گذاریم و با آنان برادر و مهربان خواهیم بود.
 
اصل 10. جهان‌گرایی
همكاری، استراتژی آینده ماست. توسعه علم و فناوری پیشرفته با «همكاری» عجین شده است. ما در راستای افزایش توانمندی‌های خود، به همكاری بین‌المللی به عنوان یك اصل غیرقابل اغماض می‌نگریم و علاقه‌مند هستیم با تمامی شرکت‌ها و مراكز فناور در جهان ارتباط و همكاری تنگاتنگ داشته باشیم. در این زمینه هم‌وطنان و ایرانیان خارج از كشور از جایگاه خاص و بالایی در نزد ما برخوردارند.
 
والسلام علی من التبع الهدی