طرح‌های بین‌المللی

آخرین اخبار

11-01-1399
2600 نفر از 31 استان کشور در این طرح ثبت نام کردند
10-30-1399
به همراه رونمایی از محصولات تازه کارخانه‌های نوآوری پارک

جایزه مصطفی(ص)

www.fa.mustafaprize.org


طبق اساسنامه جایزه مصطفی(ص) كه در خرداد ماه 1391توسط اعضاي شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، اين جايزه، جایزه عالی فناوری در جمهوری اسلامی ایران است.


محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی برترین های علم و فناوری جهان اسلام است که این امر از طریق ارزیابی طرح های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصان برتر در سطح جهان اسلام صورت می گیرد. بر این اساس، ویژگی اصلی جایزه، افزایش سطح همکاری و هم افزایی در حوزه علوم و فناوری در سطح کشورهای اسلامی با تاکید بر فناوری پیشرفته است.
 
اين امر از طريق اعلام فراخوان در جوامع علمي و فناوري كشورهاي اسلامي صورت مي‌گيرد و پس از دريافت يا دعوت طرح‌هاي واجد شرايط، ارزيابي طرح‌هاي علمي و فناورانه در دستور كار قرار خواهد گرفت. بخش اصلي و مهم اين برنامه اعطاي جايزه است و در كنار برگزاري مراسم اصلي (اعطاي جايزه)، برنامه‌هاي جانبي متعددي مانند برگزاري نمايشگاه دستاوردهاي فناوري جهان اسلام، نشست‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي فرهنگي و ...، در قالب برنامه‌اي چندروزه، برگزار خواهد شد.

از موضوعات و رویکردهای کلان جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) می توان به کارآفرینی، رفع نیاز مردم و افزایش ثروت در جامعه اسلامی، معرفی جایزه به عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی و برتری علمی در سطح جهان و نهادینهسازی تبیین اسلامی از علم و فناوری، فلسفه علوم و فناوری اشاره کرد.

دوره زمانی:
دوره زمانی اعطای جایزه به صورت دو سالانه است و حداکثر به یک نفر شخص حقیقی (يا تيم محقق) به‌عنوان صاحب برترين طرح در هر يك از حوزه‌هاي تخصصي سه‌گانه جايزه اعطاء می شود.بعد از برگزاری چند دوره به تشخیص شورای سیاستگذاری، جایزه می تواند به صورت سالانه اعطا شود.

ارکان:
ارکان جایزه عبارتند از: شورای سیاستگذاری و گروه های داوران است.

شورای سیاست گذاری:
شورای سیاست گذاری جایزه، مسوولیت تصویب سیاست های کلان جایزه را به عهده دارد و اعضای آن عبارتند از: رییس شورا؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پنج نفر اعضای حقیقی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت چهار سال انتخاب می شوند.

دبير شوراي سياست‌گذاري:
بر طبق اساسنامه تصويب‌شده توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رییس پارک فناوری پردیس به‌عنوان عضو و دبیر شورای سیاست‌گذاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم (ص) منصوب گرديد.

مسئول برگزاري جايزه:
براساس سند اجرايي جايزه پيامبر اعظم، پارك فناوري پرديس مسئوليت ايجاد دبيرخانه دائمي جايزه و برگزاري فرآيندهاي اجرايي آن را عهده‌دار گرديد.

اعضای حقوقی ایرانی عبارتند از:
وزیر امور خارجه، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رییس جامعه المصطفی العالمیه، رییس فرهنگستان علوم پزشکی، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و روسای کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی، رییس دانشگاه تهران و رییس دانشگاه صنعتی شریف هستند. بر این اساس، رییس پارک فناوری پردیس عضو و دبیر شورای سیاست گذاری و پارك فناوري پرديس دبيرخانه دائمي جايزه است.

اعضای حقوقی خارجی آن عبارتند از:
دو نفر از روسای نهادهای اسلامی بین المللی که به عنوان اعضای حقوقی از بین روسای نهادهای بین المللی از جمله آکادمی علوم جهان اسلام، کمیته همکاری های علمی-فناوری سازمان همکاری های اسلامی (کامستک)، بانک توسعه اسلامی، سازمان آموزشی علمی و فرهنگی اسلامی(آیسسکو)، دو نفر از روسای مسلمان دانشگاه های معتبر جهان اسلام با پیشنهاد رییس شورای سیاست گذاری و تصویب اعضا برای مدت یک دوره انتخاب خواهند شد.

داوری:
متناسب با هر یک از اولویت های علمی و فناوری جایزه، از یک گروه داوران 7 نفره متشکل از متخصصان موضوع ار ایران و سایر کشورهای اسلامی و مسلمانان سایر کشورها استفاده خواهد شد.

نهادهاي نامزدكننده:
طبق ماده 4 اساسنامه و ضوابط جايزه، امكان درخواست ثبت‌نام يا نامزدي مستقيم جهت ارائه طرح توسط متقاضيان و صاحبان طرح‌ها وجود ندارد. متقاضيان بايد از طريق يكي از نهادهاي نامزدكننده جايزه كه در فهرستشان در سايت جايزه موجود است براي اين امر اقدام نمايند.
زمان برگزاری مراسم: نظر به اینکه جایزه، مزین به نام پیامبر گرامی اسلام(ص) است و با توجه به اهداف جایزه، زمان برگزاری آن، مقارن با هفته وحدت(12 الی 17 ربیع الاول) است.

نوع و میزان جایزه:
جایزه شامل تندیس، لوح تقدیر و هدیه ویژه است که به فرد برگزیده در هر کدام از اولویت های علمی و فناوری به صورت جداگانه تعلق می گیرد. میزان و نوع هدیه ویژه در هر دوره توسط شورای سیاست گذاری تعیین و اعلام می شود.

حوزه‌هاي علمي فناوري جايزه
- علوم وفناوري نانو (Nano Science & Technology)
- علوم و فناوري زيستي (Life Science)
- علوم و فناوري ارتباطات و اطلاعات (Information & Communication Technology)
- طرح برتر مسلمان جهان: كه به فرد (يا گروهي) اعطا مي‌شود كه در يك رشته خاص علمي و فناوري، طي دو سال منتهي به برگزاري جايزه، اقدام ويژه‌ و منحصربفردي در راستاي پيشرفت علم در سطح جهان انجام داده باشد.
براي اطلاعات بيشتر به سايت جايزه مراجعه فرماييد.

كانال رسمي ما را در آپارات دنبال كنيد