طرح‌های ملی

آخرین اخبار

10-27-1399
مجتبی جباری‌پور مدیرکل ترویج و توسعه خوشه‌های نوآوری پارک فناوری پردیس خبر داد:
10-24-1399
«حمید خردنیا» مشاور رئیس و قائم مقام معاون فنی و مهندسی پارک خبر داد:

بازار دارایی فکری


با توجه به اهميت و نقشي كه تبادل اختراعات، نوآوري‌ها و فناوري‌ها به عنوان يكي از راهكارهاي رفع نيازهاي بنگاه‌ها در توسعه و رشد رقابت‌پذيري ايفا مي‌نمايد، ايجاد نهادها، ساختارسازي و مهياسازي ابزارهاي لازم براي رشد اين تبادلات ضروري مي‌باشد.

بازار دارايي فكري ساختاري جديد در شبكه تبادل فناوري كشور مي‌باشد كه با هدف عرضه و مبادله مصاديق مالكيت فكري در فضايي شفاف، تخصصي و كارآمد طرح‌ريزي گرديده است. در اين بازار گواهينامه‌هاي ثبت‌اختراع، علائم تجاري، طرح‌هاي صنعتي و غيره بعد از طي فرآيندي مشتمل بر فعاليت‌هايي همچون ارزيابي فني، تهيه طرح تجاري، ارزشگذاري/ قيمت‌گذاري، بازاريابي و غيره و نهايتاً با تأييد كميته عرضه، آگهي گرديده و مورد معامله قرار مي‌گيرد.

اين بازار در سطح كلان با همكاري و تعامل معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و در سطح اجرايي با همكاري شركت فرابورس ايران، پارك فناوري پرديس و سازمان مالكيت صنعتي مورد طراحي و بهره‌برداري قرار گرفته است.

جهت اطلاع بيشتر در خصوص اين بازار مي‌توانيد به سايت شركت فرابورس ايران يا لينك مربوطه مراجعه نماييد.

 

مسئوليت‌هاي اجرايي و نقش پارك فناوري پرديس در فرآيند اجرايي بازار دارايي فكري

 

  1. ارزيابي فني طرح‌هاي متقاضي ورود به اين بازار
  2. ارائه تسهيلات براي توسعه و ترويج مبادله از طريق اين بازار
  3. توسعه و ترويج استفاده از اين بازار براي رشد تبادلات حوزه فناوري در كشور


ارزيابي فني طرح‌هاي متقاضي ورود به اين بازار

با توجه به گشايش بازار دارايي فكري، يكي از مهم‌ترين موضوعات براي توسعه و رشد اين بازار كاهش‌ريسك‌هاي مترتب در اين بازار براي عوامل و بازيگران مختلف بازار مي‌باشد و يكي از مهمترين اين ريسك‌ها، قابليت و صلاحيت فني طرح ارائه شده براي مبادله در بازار و كاهش ريسك خريد طرح‌هاي بدون صلاحيت فني و كاركردي براي خريداران مي‌باشد.

با تعامل صورت‌گرفته بين معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري و سازمان بورس اوراق بهادار، ارزيابي صلاحيت فني طرح‌هاي متقاضي براي عرضه از طريق پارك فناوري پرديس به‌نمايندگي معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري انجام مي‌شود.


ارائه تسهيلات براي توسعه و ترويج مبادله از طريق اين بازار

پارك فناوري پرديس به عنوان بازوي اجرايي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري وظيفه ارائه تسهيلات براي تبادل طرح‌ها در اين بازار را عهده‌دار گرديده است. اين تسهيلات در قالب ارائه خدمات ليزينگ خريد طرح‌هاي عرضه شده در اين بازار (10 طرح اول كه در اين بازار عرضه مي‌گردند) ارائه مي‌گردد كه با نرخ ترجيحي و به ميزان 70% قيمت طرح تا سقف 5 ميليارد ريال در نظر گرفته شده است.


 توسعه و ترويج استفاده از اين بازار براي رشد تبادلات حوزه فناوري در كشور

پارك فناوري پرديس با توجه به تعاملات و ارتباطاتي كه با ارگان‌ها، مراكز و شركت‌هاي خصوصي و دولتي در حوزه فناوري دارد، وظيفه اطلاع‌رساني و ترويج استفاده از اين بازار براي رشد تبادلات فناوري در كشور را عهده‌دار گرديده است. بدين ترتيب اين مجموعه با ارتباط‌گيري و تعامل با مجموعه‌هاي مذكور ضمن اطلاع‌رساني، زمينه‌ساز رشد مراجعه به اين بازار مي‌گردد.